İlmek İlmek Anadolu

İlmek İlmek Anadolu

  • Tür : Belgesel
Uyarı
''İlmek İlmek Anadolu'' belgesel serisi geleneksel dokumanın izlerini Anadolu'da sürüyor. Devamını oku

''İlmek İlmek Anadolu'' belgesel serisi geleneksel dokumanın izlerini Anadolu'da sürüyor.Anadolu'nun ipekten tiftiğe, yünden keçeye uzanan köklü tekstil kültürünü halen yaşayan son ustaları ve yeni nesil temsilcileriyle birlikte ekranlara getiriyor. Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkin bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıkla.
GİRİŞ YAP Paketleri İncele
play icon Sezon Fragmanını İzle

1. Bölüm - Bir Pınar ki...

İpliği dokuya dönüştüren el emeğinin şiirsel buluşması ve motiflerden doğan anlamların derinliği… İlmek İlmek Anadolu ekibi, bunların izini sürmek için yola çıkıyor.

2. Bölüm - Osmanlı’dan Cumhuriyet’e

İlmek İlmek Anadolu ekibi, bu bölümde Osmanlı'dan Cumhuriyet'e dokuma kültürünün izlerini sürüyor. Devamını oku Konusunun uzmanı akademisyenlerle Osmanlıdan devralınan dokuma mirasını ve Türkiye’nin yeni sınırları içinde kadim geçmişin zengin bilgi ve beceri birikimini konuşuyor. Geçmiş zamanın tanıkları ve bu köklü mirasın taşıyıcıları. Onlarla ve üzerlerine titreyenlerle randevumuz var.

3. Bölüm - Nadide, Kıymetli, Emsalsiz

İlmek İlmek Anadolu ekibi, dünyadaki örnekleriyle birlikte nadide, kıymetli ve emsalsiz eserlerin bulunduğu Sadberk Hanım Müzesi'ni geziyor.

4. Bölüm - Ankara’nın Taşı Tiftiğin Sofu

İlmek İlmek Anadolu ekibini tiftik keçileri peşinden sürükleyen, bu coğrafyaya ait bir kültürel miras olan Ankara'nın altını angora yünü ekrana geliyor.

5. Bölüm - Asmadan Kozaya, Liften Dokuya

İlmek İlmek Anadolu ekibi, yaprakla beslenen bir tırtılın ördüğü kozanın yarattığı mucize olan ipeğin izinde Anadolu'da yolculuğa çıkıyor.

6. Bölüm - İpliğe Bağlı Dünya

Türkiye'de pamuk denince akla ilk gelen Çukurova bölgesinde dokumaya sahip çıkan, binlerce yıllık bir üretim geleneğinin mirasçıları kadınlarımız.

7. Bölüm - Pamuk İpliğine Bağlı Geçim

İlmek İlmek Anadolu ekibi, antik çağlardan başlayan bir hikaye olan Denizli Buldan dokumasının dününü ve bugününü, yeni ve eski ustalarıyla ekrana getiriyor.

8. Bölüm - Nesiller Arası Mekik Dokumak

İlmek İlmek Anadolu ekibi Tire'de, kaybolmaya yüz tutan Beledi dokumasını canlı tutan ustalar ve keçeyi sanata dönüştüren tasarımcılara kulak veriyor.

9. Bölüm - Yapraktan Doğan Mucize

İpekçiliğin tarihi merkezleri olan Ödemiş ve Birgi’deki ustalar, bu geleneğin altın çağıyla bugün geldiği yok olma seviyesini değerlendiriyor.

10. Bölüm - Hayalden Gerçeğe Tasarım

Geleneksel dokumaya katma değer katan, yenilik peşinde koşan ve bir yandan kültürün devamlılığını sağlayan tasarımcıların hikayesi ekrana geliyor.

İşlemin başarılı bir şekilde gerçekleşti.