Cosmos
Cosmos
Cosmos

Cosmos

Uyarı
ABD'li gökbilimci Carl Sagan'ın 1980'lerde sunduğu çığır açan Cosmos'un takipçisi niteliğindeki belgesel dizi. Devamını oku
ABD'li gökbilimci Carl Sagan'ın 1980'lerde sunduğu çığır açan Cosmos'un takipçisi niteliğindeki belgesel dizi.Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'ın anlatımı ve Haluk Bilginer'in seslendirmesi ile evrenin uzak köşelerini keşfe çıkıyor.

ABD'li gökbilimci Carl Sagan'ın 1980'lerde sunduğu çığır açan Cosmos'un takipçisi niteliğindeki belgesel dizi.Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'ın anlatımı ve Haluk Bilginer'in seslendirmesi ile evrenin uzak köşelerini keşfe çıkıyor.Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

1. Bölüm - Samanyolu’na Bir Bakış

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, hayal gücü gemisinin kozmos boyunca bir yolculuğa çıkarır. Devamını oku Carl Sagan'ın çığır açan dizisi “Cosmos: Bir Kişisel Yolculuk” ile onlarca yıl önce kaldığı yerden devam ederken, Tyson bizi evrenimizin ve ötesinin en uzak noktalarına şaşırtıcı bir yolculuğa çıkaracak.

2. Bölüm - Yaşam Nehirleri

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, hayatın, doğal ve yapay seleksiyonun birçok yönüyle dönüşümünü araştırıyor. Devamını oku Tyson ayrıca DNA, genler ve mutasyondan oluşan karmaşık sistemlerin, çeşitli türlerle dolu bir dünyaya nasıl yol açtığını ve aynı bilimin diğer gezegenlerdeki hayata nasıl çok iyi uygulanabileceğini de inceleyecek.

3. Bölüm - Bilginin Gücü

Binlerce yıldır, doğa olayları Tanrı'nın eylemleri olarak açıklandı. Devamını oku Astrofizikçi Neil deGrasse, bilimsel bilginin ve mantığın çevremizi nasıl gözlemlediğimizi değiştirdiğini ortaya koyuyor.

4. Bölüm - Aydınlıkta Saklanmak

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, ışığın doğasına dair bir keşfin, insanlığın dünyaya bakışını nasıl değiştirdiğini araştırıyor. Devamını oku Isaac Newton ve William Herschel'in araştırmalarına dayanan Tyson, ışığın dalga teorisine dayanan bilimin, dünyamızı atmosferin dışında gözlemlemek için hala astronomlar ve bilim adamları tarafından nasıl kullanıldığını ortaya koymaktadır.

5. Bölüm - Gökyüzü Hayaletleri

Astrofizikçi Neil deGrasse, evrenin algılarını bozmak için ışığın, zamanın ve yerçekiminin nasıl bir araya geldiğini keşfederek, kozmosa bir yolculuk yapar.

6. Bölüm - Daha Derine

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, varoluşumuzun birçok gizli katmanını, büyüleyici atom dünyasına çok derin bir bakış açısı ile keşfeder. Devamını oku Fizikselliğimizdeki gizemleri ortaya çıkararak, atomların türlerimizin gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu göreceğiz.

7. Bölüm - Temiz Oda

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, Dünya'nın yaratılışının fırtınalı doğasının, başlangıçtaki tüm izlerini nasıl etkin bir şekilde sildiğini araştırıyor. Devamını oku Ancak, her şey kaybolmaz, çünkü Tyson, Göktaşı etkileri gibi jeolojik olayları araştırarak Dünya'nın yaşını nasıl hesapladığımızı incelemek için Amerikan coğrafya kimyacısı Clair Patterson'un çalışmasına bakar.

8. Bölüm - Güneşin Kardeşleri

"Yıldızların yaşamlarını ve ölümlerini keşfederken ve Dünya'daki son mükemmel günü deneyimlerken rehberimiz Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson."

9. Bölüm - Elektrik Çocuk

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, Albert Einstein'ın bile kendisine hayranlık duyacağı bir dâhiye dönüşen. Devamını oku M. Faraday’ın çalışmalarını temel alarak elektromanyetizma dünyasına girer.

10. Bölüm - Kayıp Dünyalar

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, zaman içinde geri giderek Dünya'nın gelişimini tarihsel coğrafyasıyla takip ederek zaman içinde geriye gidiyor. Devamını oku Yaklaşık 300 milyon yıl önce Karbonifer döneminden gelen lignin açısından zengin ağaçların izlerinin, sonunda nasıl modern dünyanın yüzyıllar boyunca sürmesini sağlayan karbon-dioksit bakımından zengin bir kömür haline geleceğini göreceğiz.

11. Bölüm - Ölümsüzler

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, modern uygarlığın Dünya'nın tüm ekosistemini yıkmakla tehdit eden muazzam hasarlardan nasıl sorumlu olduğunu inceliyor. Devamını oku Ayrıca, bilimden ders alırsak kendimiz ve dünyamız için daha parlak ve daha iyi bir gelecek sağlayabileceğimiz yolları keşfedecek.

12. Bölüm - Özgür Dünya

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, sera etkisinin gezegenimizin son ölümüne nasıl yol açabileceğini araştırıyor. Devamını oku Bunu göstermek için, Tyson bir zamanlar okyanusa ve bizimkine çok benzer bir atmosfere sahip olan bir gezegen olan Venüs'e biraz zaman geçirecektir. Ancak gezegen, Dünya’daki varlığımızı tehdit eden aynı sera gazlarıyla neredeyse kaynatıldı.

13. Bölüm - Karanlıktan Korkma

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, Hayal Gücü Gemisi aracılığıyla kozmosa son bir yolculuğa çıkıyor. Devamını oku Büyüleyici yolculuğunun sona ermesine hazırlanırken, hepimize, ev dediğimiz bu güzel dünyada geleceğimizi güvence altına almanın bir yolu olarak bilimden öğrenmeye meydan okuyacaktır.

136

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.