Felaketler
Disaster
Felaketler

Felaketler

Disaster 1. Sezon 4. Bölüm

Uyarı
Felaket meydana geldiğinde her saniye önemlidir ancak nedenini bulmak genellikle yorucu ve zaman alan bir görevdir.
Felaket meydana geldiğinde her saniye önemlidir ancak nedenini bulmak genellikle yorucu ve zaman alan bir görevdir.

Felaket meydana geldiğinde her saniye önemlidir ancak nedenini bulmak genellikle yorucu ve zaman alan bir görevdir.Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

1. Bölüm - Uzay Mekiği Columbia

1 Şubat 2003’te Columbia uzay mekiği 79 deneyini tamamlar ve Dünya atmosferine yeniden giriş için konumlandırılmıştır. Devamını oku Sesin 22 katı hızda seyahat ederken, mekik yoğun ısı ile örtülüdür. 08:54’te Columbia'nın sol kanat ve sol iniş takımlarındaki mekik göstergeleri olağan dışı sıcaklıklar gösterir ve mekik stabilitesini kaybeder. 08:59’da Houston’daki görev kontrol merkezi cümlenin yarıda bittiği son mesajını alır.

2. Bölüm - St. Helens Yanardağı Patlaması

1980 yılında, Washıngton’da resim gibi bir bahar sabahı. Saınt Helens Yanardağı gölgesinde, ülkenin en aktif volkanlarından biri, insanlar uyanıyor. Devamını oku KJahvaltı ediyor ve günlük yaşamlarına başlıyorlar.Yanardağın aniden ve vahşice patlamasıyla bu huzurlu resim çatlar.

3. Bölüm - Bali Bombalanmaları

12 Ekim 2002’de, huzurlu Bali Adası, 9/11 saldırılarından beri görülen en kötü terörist saldırısıyla serseme döndü. Devamını oku Saat 11: 00'de Kuta Plaji'ndaki yoğun Paddy Barında bir bomba patlar. On beş saniye sonra, yolun karşısındaki Sari Kulübünü mahveden ikinci büyük bir patlama meydana gelir. Ardından daha küçük bir üçüncü bomba - bir arama kartı - Bali'nin başka bir bölümünde ABD Konsolosluğu'nun dışında patlar.

4. Bölüm - Felaketler

Felaket meydana geldiğinde her saniye önemlidir ancak nedenini bulmak genellikle yorucu ve zaman alan bir görevdir.

5. Bölüm - King Cross Yangını

İngiltere’nin en yoğun yeraltı metro istasyonu olan Kings Cross’ta, 18 Kasım 1987’de iş çıkış saati her zamanki 100,000 yolcuyla birlikte sorunsuz geçiyordu. Devamını oku Ama saat 19:30’da, dikkatsizce yakılan bir kibrit, yeraltı dünyasının en ölümcül yangınının çıkmasında zincirleme olaylara neden oluyor. İtfaiyeciler geldiğinde, alevler küçük ve kontrol edilebilir durumdadır, ama birkaç dakika içinde, açıklamalara meydan okuyan ölümcül bir alev topuna dönüşür.

6. Bölüm - Rusya'nın Nükleer Denizaltı Kabusu

Bir Rus denizaltı olan Kursk batırıldı. Devamını oku Potansiyel bir sabotaj, dost ateşi, hatta ABD denizaltısı ile çarpışma dahil olmak üzere patlamaların ardındaki teori ve olguları inceliyoruz.

7. Bölüm - Queens Uçak Kazası

Amerikan Havayolları’nın 587 uçuşu, New York John F. Kennedy Havalimanı ve Dominik Cumhuriyeti’ndeki Santa Domingo arasındaki popüler bir uçuştur. Devamını oku 9/11 terörist saldırılarından iki ay sonra, Airbus A300-605R, rutin bir uçuşla kalkar. Saat 09:16’da, kalkıştan iki dakika sonra, bir şey ters gider ve 587 uçuşunda ciddi bir sorun çıkar. Uçağın kuyruğu Airbus’ın gövdesini ikiye ayırır ve uçak kaderine terk edilmiştir.

8. Bölüm - Titanik

Okyanus gemilerinin altın çağında, hepsini geçmesi ve daha çok parlaması için bir gemi yapılır: Titanik. Devamını oku "Batmayan" gemi olarak ilan edilen Titanik, yenilikçi ve lüks tasarımın bir kombinasyonu olan mekanik bir harikadır. Fakat yolculuğu başladıktan hemen sonra, Titanik tüm zamanların en büyük yolculuk felaketlerinden biri haline gelen bir faciayla sonuçlanır.

9. Bölüm - Münih Olimpiyat Katliamı

1972 Münih Olimpiyatları İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, yeni bir Almanya göstermek için önemli bir umut vaat eder. Devamını oku Fakat, bu umutlu başlangıç, Filistinli iki teröristin, İsrailli atletleri öldürmesi ve diğer dokuzunu yakalamasıyla trajediye dönüşür. Polis krizi idare etmeye çalışırken, teröristler onların tüm hamlelerini önceden gördüler. 6 Eylül saat sabah 01:30’da, savaş sonunda bitti ve tüm atletler, beş terörist ve bir Alman polis memuru hayatını kaybetti.

10. Bölüm - Süper Mağaza Çöküşü

29 Haziran 1995 saat 15:52’de 20 saniyeden az bir sürede Güney Kore’de bir mega mağaza, içinde çalışanlar ve alışveriş yapanlarla birlikte çöker. Devamını oku Tonlarca enkaz her yere dağılır. Kurtarma görevlileri, hayatta kalanları kurtarmaya çalıştıkları acı verici göreve başlarken araştırmacılar, 500'den fazla insanı öldüren çöküşün nedenini bulmak için mücadele eder. Yetkililerin ortaya çıkardıkları onları korkutur ve sonuçlar Güney Kore’deki binaların %98’ini etkiler.

11. Bölüm - Asya'da Tsunami

26 Aralık 2004’te, 40 yıldır görülen en büyük deprem, Hint Okyanusu’nun derinliklerinden çarpar. Devamını oku Sekiz dakikalık süresi ve 1600 kilometrelik gerilme mesafesiyle, depremin muazzam gücü Richter ölçeğini aşar. Sabah saat 08:15’te, milyarlarca tonluk su, 30,000 Hiroşima bombasına eş değer bir kuvvetle, karaya doğru hızla hareket eder. Dakikalar içinde, korkutucu su duvarı karaya iner ve yolunun üzerindeki tüm şehirleri yutar.

12. Bölüm - Potomoc Nehrinde Uçak Kazası

Bir kış fırtınası Washington DC bölgesinin üstünü karlarla örterken, Air Florida'nın 90 numaralı uçuşu yolculuğuna hazırlanır. Devamını oku 13 Haziran 1982 saat 16:01’de, Washington’ından kalktıktan sadece 24 saniye sonra, buzlu nehre çarpmadan önce, uçak DC’nin 14. caddedeki önemli bir geçiş köprüsüne çarpar. Uçak parçalanırken, sadece beş yolcu ve bir uçuş görevlisi kendilerini suyunun üzerinde donma noktasının altında tutmakta mahsur kalmış olarak bulur.

13. Bölüm - Comet Uçak Kazası

1954’ün başlarında, ticari havacılıkta Havilland ön plandaydı, ilk yolcu jet uçağı olan Comet’i dünya ile tanıştırdı. Devamını oku 10 Ocak 1954’te, uluslararası yolculuğunun son ayağını bitirmek için, yarıyıl tatilinden dönen çocukları, ünlü bir BBC spikerini ve İngiltere’ye seyahat eden diğer yolcuları taşıyan uçak Roma’dan saat 10:31’de kalkar. Yaklaşık olarak 30 dakika sonra, uçak yüksek irtifada radardan kaybolur ve Akdeniz’e çakılır.

14. Bölüm - Chicago Uçak Kazası

25 Mayıs 1979’da, bir McDonnell Douglas DC10 uçağı, tatil ve iş seyahati yapan yolcularla, Chicago’nun O’Hare Havalimanı’ndan kalktı. Devamını oku Kalkıştan sadece 31 saniye sonra, bir römork parkına çakıldı. Yüzlerce tanık, kalkarken bir motorun kanattan ayrıldığını gördüğünü belirtti ama DC10’un tek motorla bile uçabilmeliydi. Deneyimli uçuş ekibi tamamen eğitilmişti ve uçak haftalar önce rutin bakımdan geçmişti.

15. Bölüm - "Kasırganın Ardından"

3 Nisan 1974’de, Amerika’nın Tornado Alley bölgesi, tek bir fırtına sistemi, bir günde on üç eyalette 148 kasırgaya neden olduğunda, Doğa Ana'nın tam gücünü deneyimler. Devamını oku Bu fırtınaların birçoğu F-5 kategorisindedir ve saatte 511 kilometreye kadar ulaşan rüzgarlarla Dünya'daki en güçlü fırtınalardır. Kasırgalar, geride yıkım yolları bırakarak sessiz kırsal toplulukları ve kalabalık kasabaları kasıp kavurur. Havalar nihayet düzeldiğinde 330 kişi hayatını kaybetti.

16. Bölüm - Montserrat'da Yanardağ Patlaması

Karayipler’deki cennet adası Montserrat’nın sakinliği, 1995’te, Soufrière Hills’in tarihinde ilk defa patlamasıyla bozulur. Devamını oku Patlama Montserrat halkını habersiz yakalar. Bilim adaları adaya toplanır ve yanardağı yakından takip eder. Tahliyeler yapılır ve yasak bölgeler çıkarılır. İlk patlamadan iki yıl sonra, dağları büyük bir sarsıntı sallar. Sıcak kül dumanı ve buhar kısa sürede havaya püskürür, dakikalar içinde yaklaşık 14bin kilometre yüksekliğe ulaşır.

17. Bölüm - "Petrol Rafinerisinde Patlama"

Texas City, 500 hektarlık alanı kaplayan ve her gün 41 milyon litre benzin üretilen ABD'nin en büyük rafinerilerinden birine ev sahipliği yapıyor. Devamını oku 23 Mart 2005’te, Çarşamba günü saat 13:20’de, Houston bölgesinin 15 yıl içinde gördüğü en büyük kimyasal kazanın sıfır noktası haline geldi. Rutin bakım çalışması olarak başlayarak, son derece yanıcı sıvı hidrokarbonun rafinerinin sistemini taşmasına yola açar, büyük tank havalandırma kulesine doğru taşmasıyla trajediyle sonlanır.

18. Bölüm - Uzay Mekiği Challenger

Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılacak 1986 Uzay Mekiği Challenger’ın heyecanı ve beklentisi etrafı sarar. Devamını oku Bu önemli çaba ilk kez herhangi bir sivilin uzaya uçtuğunu işaret ediyordu. 28 Haziran 1986’da okul öğretmeni olan Christa McAuliffe astronotlara katılan ilk sivil olmaya hazırlanırken, okulda çocuklar ve diğerleri yere oturarak hevesle televizyon seyreder. Saat 11:38’de, Uzay Mekiği Challenger havalanarak atmosfere doğru hızla ilerler.

136

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.