İnsanın Kökeni
Origins Of Man
İnsanın Kökeni

İnsanın Kökeni

Uyarı
Nereden geldiğimizi merak edenler için, köklerimize geri dönmek insanlığın gelişimine ışık tutabilir. Devamını oku
Nereden geldiğimizi merak edenler için, köklerimize geri dönmek insanlığın gelişimine ışık tutabilir. Bugün bizi biz yapan yenilikleri takip ederken zamanda bir adım geri atın.

Nereden geldiğimizi merak edenler için, köklerimize geri dönmek insanlığın gelişimine ışık tutabilir. Bugün bizi biz yapan yenilikleri takip ederken zamanda bir adım geri atın.Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

1. Bölüm - Bilinmeyene Doğru

Afrika’nın zorlu antilop göçüne dayanmak için sert unsurları, ölümcül yırtıcıları ve birbirlerini cesaretlendirecek seçkin takımla tanışın.

2. Bölüm - "Aslanın İni"

Sürü yolculuğa devam eder ve tehlikeli yeni araziye girer. Silahsız ve bir hastaneden uzakta, iki ani saldırı “sayısal güvenlik” stratejisini sallar.

3. Bölüm - "Hayvan Evi"

Serengeti sürüye zarar verir. Açlıkla savaşıyorlar ve bir uçurumun ön tarafından halat yardımı ile inmek zorunlar. Devamını oku Ertesi gün başka bir engel getirir: kurbağalarla dolu bir nehir.

4. Bölüm - "Ölüm Vadisi"

Sürü, kaçak avcılar, yorucu arazi ve açlık gerginliği arttığı için baskı altındadır. Daha sonra bir yaban domuzu ikisini yaralar ve nehir suaygırları tehdidini sunar.

5. Bölüm - "Yıkılma"

Sürünün, Serengeti'nin karşısındaki büyük antilop göçünü takip eden destansı mücadelesine 19 gün ve yaklaşık 200 km uzaklıktadır. Devamını oku Fakat son iki gündür su dolu Orangi Nehri'nin kıyısında sıkışmışlar. Antilobu yakalamaya kararlı olan sürünün geçiş noktası bulma umuduyla doğuya yönelir. Bunu yapmak için, nehrin yanında yoğun bitki örtüsünde (temel yırtıcı bölgesi) yürümek zorundadırlar. Afrika'nın en tehlikeli hayvanlarından biri olan suaygırlarıyla yüzleşmeleri çok uzun sürmez.

6. Bölüm - Yırtıcılar Yolu

Mara nehrindeki bitiş çizgisine sadece 51 kilometre uzaklıktaki sürünün, Serengeti'nin karşısındaki 321 kilometre uzunluğundaki yolculuk sonunda nihayet sona erer. Devamını oku Ama yiyecek miktarları sıfıra düşerken, son kilometreleri geçmek onları öldürebilir. Eski asker Manu, bir bacak enfeksiyonuyla mücadele ediyor ve zorlukla yürüyebiliyor ve Jens Rasmussen şüpheli dizanteriyle pes eder. Nehre doğru giden son kilometrelerde yüzlerce aslan, çita ve sırtlan, hızlı bir ölüme aç, sessizce geziniyor.

7. Bölüm - Şafak

Doğu Afrika savanası. Her insan, insan türünün ilk üyelerinden birinin evi olan Homo habilis'te kökenlerinin izini sürebilir. Devamını oku Arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, Homo habilis'in 2.6 milyon yıl önce yaşadığı gibi yaşamayı denerler - silahsız ya da ateş olmadan. Hayvanları her yönden görmek, onlara Homo habilis gibi gıda zincirinde altında olduklarını hatırlatır.

8. Bölüm - Ateş

Arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, Uganda'nın ormanlarına yolculuk ederken Homo erectus'un izlerini takip eder. Devamını oku Homo erectus'un tüm başarılarından en önemlisi, doğanın en önemli güçlerinden birini kontrol etme yetenekleriydi – ateş. Bill ve Cat, yanmış bir günlük buldukları kömürleşmiş bir otlak ateşinin kalıntılarından başlarlar. Onları güvende tutman ateşle, avlanmak için hayvan arayışına çıkarlar.

9. Bölüm - Av

İlk Homo sapiens'in ayak izlerini takip eden arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, Etiyopya dağlarında büyük büyük av oyununa kalkışır. Devamını oku Yolculuk, alçakgönüllü bir vadide başlar; Bill ve Cat, elle kullanılan bir mızrakla yıldırım hızlı bir antilop avlamak girişimlerinde başarısız olur. Mermi silahları yapmak için kaynak bulmayı umdukları dağlara tırmanmaya karar verirler. Yeni toprakları keşfettikçe, sundukları tüm avantajlardan tam olarak yararlanırlar.

10. Bölüm - "Susuzluk"

Arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, Homo sapiens'in ilk adımlarını, dünyanın ikinci büyük kolu olan Arabistan Çölü'nde ilerlerken takip ediyor. Devamını oku Görevleri kurutulmuş nehir yataklarını bulmak ve onları sahil boyunca mevsimlik muson bölgesine kadar takip etmektir. Ama bunu yapmak için, kızgın sıcağa ve ıssız kumlara dayanmak zorundadırlar.

11. Bölüm - "Başıboş"

Yolculuklarının bu ayağında, arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, denizin bariyerini aşmaya ve yeni topraklara doğru genişlemeyi dener. Devamını oku İkili, Türkiye’nin güney-doğusundaki bir çorak kaynak bataklıktaki on iki metrelik uzun sazları döverek başlar. Bir tekne yapmak için sazları kullanmaya ve Akdeniz'e doğru kürek çekmeye karar verirler Şanslılar, tekne yüzüyor! Sınırlı yiyecek ve suyla, Bill ve Cat tekneyi inşa etmek için mücadele ederler, ama sonunda o an gelir.

12. Bölüm - "Mağara"

Arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, Kafkas Dağları boyunca sığınak bulmaya çalışmaktadır. Devamını oku Bu, atalarımızdan bazılarının 40.000 yıl önce Buz Çağı'nın kemik ürpertici sıcaklıklarından kurtulmak için yaptığı bir yolculuktur. Birincisi, yürüyüşlerine için hazırlanırken büyük bir mağarada barınak yaparlar.

13. Bölüm - "Buz"

Arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, Buz Çağı zirvesinde Sibirya'da yaşayan mobil avcılar olarak hayatta kalmaya çalışır. Devamını oku Bitki örtüsü seyrek, ve hayatta kalmak için tek umut büyük avı izlemek ve öldürmektir. Donmuş tundrada başlarlar, ikili, yakındaki Tibet sığırı leşini parçalayan bir çift kurt keşfeder. Etleri almak için çok geç kalırlar, ancak leş parçaları alet ve sığınak yapmak için kullanırlar.

14. Bölüm - Sürü

Arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, 5000 yıl önce Moğolistan'daki göçmen çobanlar olarak hayatta kalmaya çalıştı. Devamını oku Hayvanlarını canlı tutmak için, soğuk kış havaları gelmeden önce sürüyü yaz kampına taşımalıdırlar. Sıcaklık düştüğünde Bill ve Cat, engin çorak bozkırdan geçmeye hazırlanır. Cat, bakırın sertleştirerek bakırdan bir bıçak yapar ve Bill, ilk kil kaplarını yapar.

15. Bölüm - "İlk Amerikalılar"

Arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, 15.000 yıl önce Bering Kara Köprüsünü geçen ilk Amerikalıların izinden gider. Devamını oku Yolculukları, bir kış fırtınasının yere serdiği Alaska tundrasında başlar. Bu çorak arazide, kaynaklar az ve birbirinden çok uzak, yorucu angarya işleri yiyecek bir şey bulamayan Bill ve Cat’e zarar verir. Sonunda, bir kunduz barajına rastlarlar, ama bir tuzak kurmak için, Bill neredeyse dondurucu suya dalmak zorundadır.

16. Bölüm - "Öncü"

Arkeolog Bill Schindler ve hayatta kalma uzmanı Cat Bigney, Pasifik Kuzeybatısına doğru güneye göç eden ilk Amerikalıların izlerini takip ediyor. Devamını oku Ayrı bir kara ve deniz yolunda seyretmek, hedefleri, kıyıda birleşmek ve kalıcı bir yerleşimi sürdürmek için yeteri kadar somonu hasat etmek ve korumak için yukarıya doğru yol almaktır. Bill, macerasına Oregon kıyılarında, ağaç kütüğünden yapılmış kanoyu çekerek başlar.

17. Bölüm - İnsanoğlunun Aile Ağacı

Ünlü genetikçi Dr. Spencer Wells, DNA'mızda onu gezegen boyunca yaptığımız yolculuk hakkında devrimci bir teoriye götüren kanıtları ortaya çıkardı.

18. Bölüm - Medeniyet Kıvılcımı

Ateşin gücünden yararlanmak bize yaratma, yok etme ve dönüştürme gücü verdi.Ancak bize neyi kontrol edebileceğimizi ve neyi kontrol edemediğimize dair sert dersler verdi. Devamını oku Ateşin biyolojimizi nasıl etkilediğini ve bizi bozkırdan Ay'a nasıl getirdiğinin hikayesi budur.

19. Bölüm - Ölümü Atlatmak

İnsanlar vücudumuza saldıran, evrimleşen ve savaşan organizmalar tarafından işkence görüyorlar. Devamını oku Geçmişten gelen derslerin günümüzdeki veba salgını yenmeye nasıl yardımcı olabileceğini inceliyoruz.

20. Bölüm - Duvardaki Yazılar

Kablosuz bağlantılar ve cep telefonları fikir paylaşmamıza izin verdiği için modern dünyaya güç veriyor. Kesintisiz bağlantıların nasıl bir yarış olduğunu inceliyoruz.

21. Bölüm - Kayıp Medeniyet

Yüz binlerce yıldır insanlık avcılık ve toplayıcılıkla hayatta kalıyor. Sonra olağanüstü bir şey olur ve son 10.000 yılda Taş Devri'nden aya gideriz. Devamını oku Arkeolog Dr. Jeff Rose, yakın zamanda keşfedilen 12.000 yıllık bir tapınağı araştırıp, bizi bugün biz yapan katalizör olabilir.

144

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.