Mısır
Egypt
Mısır

Mısır

Uyarı
Mısır kültürü antik bilginin ve ağzı açık bırakan başarılı mühendisliğin etkileyici bir labirentidir. Devamını oku
Mısır kültürü antik bilginin ve ağzı açık bırakan başarılı mühendisliğin etkileyici bir labirentidir. Bu antik toprakların büyüleyici sırlarını açığa çıkarmaya devam ederken Mısırbilimcilere katılın.

Mısır kültürü antik bilginin ve ağzı açık bırakan başarılı mühendisliğin etkileyici bir labirentidir. Bu antik toprakların büyüleyici sırlarını açığa çıkarmaya devam ederken Mısırbilimcilere katılın. Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

1. Bölüm - Antik Mısır Koruyucuları

Mısır, dünyanın en ünlü arkeolojik hazinelerine ev sahipliği yapmaktadır. Fakat son beş yıl içinde, Mısır fırtınalı bir devrim yaşadı ve turist sayısı azaldı. Devamını oku Turistleri tekrar ülkeye geri getirerek, Mısır'ı eşikten geri döndürmeye kararlı olan özel insanlarla tanışıyoruz.

2. Bölüm - Mısır Yeraltı Dünyası

Eski Mısır kalıntılarının mevcut kazılarının, ölümden sonraki Mısır yaşamı hakkında önceden bildiğimizden daha fazlasını ortaya çıktığı yolculuğa katılın.

3. Bölüm - Eski Piramitler'den Mısırlıları Kurtarma

Kahire’nin güneyindeki Sakkara çölünde yer alan Basamaklı Piramit'i, uygarlık için bir kilit taşıdır. Devamını oku Ancak, yağmacılar, depremler ve 4600 yıllık erozyon gücü, bu olağanüstü mimariye zarar vermiştir. Beş yıl boyunca İngiliz ve Mısırlı uzmanlardan oluşan bir ekip, piramiti kurtarmaya, sırlarını ve hazinelerini korumaya çalışıyor.

4. Bölüm - Vahşi Yolculuk: Mısır

Kuzgun yağmur ve kavurucu sıcağıyla lanetlenen Sahra Çölü, dünyanın en vahşi topraklarından biridir. Devamını oku Bu son derece sert ortama uyum sağlamış muhteşem vahşi yaşamın düzenini keşfediyoruz.

5. Bölüm - Nehirlerin Kralı

Victoria Gölü hariç olmak üzere, Mavi Nil, Nil üzerindeki en büyük su tedarikçisi konumundadır. Devamını oku Aslında, yağmur mevsimi boyunca, Mavi Nil beslediği nehre göre daha da güçlüdür. Etiyopya yaylalarındaki bu büyüleyici su kütlesinden deltaya doğru bir yolculuğa çıkın.

6. Bölüm - Yeniden Keşfedilmiş Hazineler

Mumyalanmış cesede sarılmış demir bir törensel hançer, bulunduğu günden beri Mısır bilimcilerini şaşırtmaya devam ediyor. Devamını oku Tut'un hanedanlığında, demir ender bulunmasının yanında Mısırlıların uzmanlık alanında değildi. Bilim adamları, X-ray analizleriyle demirin bir göktaşından geldiğini doğruladı.

7. Bölüm - Altın Maske

1922'de Howard Carter çarpıcı bir keşif yaptı: İçinde altın terliklerden, maskelere kadar 5.000 değerli parça bulunan Kral Tutankhamun'un mezarı. Devamını oku 90 yıl sonra ilk kez bu parçalar Mısır Müzesi'nde bir araya geldi. Kralın ani ölümüyle, mezarına konulanların detaylı incelemesi yapılıyor.

8. Bölüm - Mezardan Masallar

Tutankhamun'un mezarındaki 5.398 hazineden en dikkat çeken iki şey; aile tablosu ve iki bebek mumyası. Devamını oku DNA analizleri kralın aile yapısını ortaya koyacak. Küçük bir mezara gömülen ve tarihten silinen Tutankhamun'un hazineleri saklı kalarak, onun dünyaca tanınmasına neden olmuştur.

9. Bölüm - Gizli Hazineler

Sir Ranulph Fiennes ve Joseph Fiennes Nil nehri boyunca yapacağı ilk sefere için Alexandria limanında buluşurlar. Devamını oku Kahire'ye yapacakları yolculukta, hızlandırılmış bir hayatta kalma teknikleri kursu, etobur örümcekler ve zehirli akreplerle yılanlar bizleri bekliyor.

10. Bölüm - Haritanın Dışında

Yolculuklarının ikinci ayağında Ran ve Joe, antik dünyanın hala ayakta kalan dünya harikası Büyük Giza Piramidi'nin içerisinde bir gece geçirirler.

11. Bölüm - Tarafsız Topraklar

Haftalar süren maceranın ardından, Ran ve Joe sonunda yolculuklarının sonu olan Sudan sınırına geliyor. Devamını oku Bu bölümde Joe, Nasser Gölü'nün timsahlar tarafından kuşatılmış sularının etrafından geçiyor ve geleneksel Mısır yelkenlisi ile açılmayı deniyor.

12. Bölüm - Tutankhamun'un Hazineleri

Yeni teknolojileri kullanarak, Tutankhamun'un mezarının nasıl bu kadar uzun süre saklı kalabildiğini anlıyor ve 4000 yıllık lahitte yepyeni bir keşifte bulunuyoruz.

13. Bölüm - Savaşçı Firavun Kraliçe

Arkeologlar, tarihteki en büyük kadın firavunlardan birini olan Hatşepsut'u araştırıyorlar. Devamını oku İkonik tapınağının etrafında kazı yapan bir ekip, kraliçenin muazzam saltanatına dair ipuçları keşfeder. Hatşepsut'un antik taş ocaklarının içinde bulunan nadir bir keşif,bizleri Karnak tapınağına götürür.

14. Bölüm - Mezar Yağmacıları

Krallar Vadisi'nin en batı ucu boyunca, modern zamanlarda keşfedilmek üzere bekleyen en son mezarlar bulunur. Devamını oku Bu sezonda, Amerikalı Mısır-Bilimci Don Ryan, Kabir 49'un adli incelemesini yürütmek için zamanla yarışıyor ve eski mezar hırsızlarının bıraktığı bir hazine bulmayı umuyor.

15. Bölüm - Ahiretin Laneti

Arkeologlar, antik Mısırlıların, ahiret hayatına nasıl hazırlandıklarına dair yeni ve sıradışı deliller keşfeder.

16. Bölüm - Piramit Avı

Büyük Mısır firavunları neden Giza Piramitlerini terk edip, kendilerine gizli bir mezarlık olarak Krallar Vadisi'ni seçmişlerdir? Devamını oku Piramitlerin gölgesinde, nadir bulunan kabirlerde sıradışı bir keşfe çıkmaya hazır mısınız?

17. Bölüm - Kleopatra'nın Kayıp Mezarı

Arkeologlar ile birlikte, Kraliçe Kleopatra'nın kayıp mezarının peşine düşüyoruz. Devamını oku Bir grup su altı arkeoloğu da Akdeniz'de dalış yaparak, Alexandria'nın batmış kalıntılarını keşfe çıkar. Başka bir ekip, bir mumya yığınını, saklı bir define bulmak üzere, hastane taramasına götürürler.

18. Bölüm - Mısır Antik Uygarlığı

Mısır semalarında yapılan olağanüstü bir hava yolculuğu, Nil Nehri'nin antik imparatorluklar ve günümüz için ne kadar büyük bir temel taşı olduğunu gözler önüne seriyor.

19. Bölüm - Geleceği Tasarlamak

Günümüz Mısır'ında geçen görkemli bir hava yolculuğu, ulusun eşsiz ve eski tarihini koruyarak geleceği nasıl inşa ettiğini ortaya koyuyor.

136

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.