Orman Yolu
Orman Yolu
Orman Yolu

Orman Yolu

Uyarı
Giderek beton yığınına dönüşen şehirler ve bu şehirlerin içerisine sıkışmış yaşam modelleri... Peki, bu döngünün ortasında kurulan bir hayal ormana dönüşebilir mi? Devamını oku
Giderek beton yığınına dönüşen şehirler ve bu şehirlerin içerisine sıkışmış yaşam modelleri... Peki, bu döngünün ortasında kurulan bir hayal ormana dönüşebilir mi?Orman yüksek mühendisi Doç. Dr. Cihan Erdönmez, Türkiye ormanlarının izini sürüyor. Doğanın kendi örtüsüyle renklendirdiği ormanlar, tabiat parkları ve özel koruma alanları Orman Yolu'nda ekranlara geliyor.

Giderek beton yığınına dönüşen şehirler ve bu şehirlerin içerisine sıkışmış yaşam modelleri... Peki, bu döngünün ortasında kurulan bir hayal ormana dönüşebilir mi?Orman yüksek mühendisi Doç. Dr. Cihan Erdönmez, Türkiye ormanlarının izini sürüyor. Doğanın kendi örtüsüyle renklendirdiği ormanlar, tabiat parkları ve özel koruma alanları Orman Yolu'nda ekranlara geliyor.Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

1. Bölüm - Orman Yolu: Küre Dağları

El değmemış Karstık ormanları, gümüş renkli şelaleleri ve yemyeşil yapraklar arasına saklanan zengin yaban hayatı... Devamını oku Burası Küre Dağları! Türkiye'de korunması gereken Dokuz Sıcak Nokta'dan biri olan Küre Dağları Milli Parkı, orman yüksek mühendisİ Cihan Erdönmez'in anlatımıyla ekrana geliyor.

2. Bölüm - Orman Yolu : Ormancılar Derneği

Ormanlar, bir ulusun en önemli değerlerinin başında geliyor. Devamını oku Toplumun oksijen kaynağı ormanlar için bir dernek oluşturma fikri Cumhuriyet'in ilk yıllarına uzanmakta. Kuruluş tarihi 26 aralık 1924 olan Türkiye Ormancılar Derneği, Türkiye Cumhuriyet tarihindeki en eski sivil toplum örgütlerinden biri.

3. Bölüm - Orman Yolu : Yeşil Doğa: Bursa

Orman Yüksek Mühendisi Doç.Dr. Cihan Erdönmez, Türkiye ormanlarının izini sürmeye devam ediyor. Bu bölümde Bursa kentinin ormanları ekranlara geliyor.

4. Bölüm - Orman Yolu: Bozkırdan Ormana/Eskişehir

Baharla birlikte yeni uyanan taze sürgünler, hayranlık uyandıran gür ormanlar... Devamını oku Orman Yolu'nda bu kez Sündiken Dağları'nın yeşil örtüsü Çatacık ormanları, Eskişehir'in bozkır ekosistemiyle buluşuyor. Her dem yeşil kalabilen kara çamlar, asırlık sarıçamlar ve biyolojik mücadelenin yardımcıları kırmızı karıncalar ekrana geliyor.

5. Bölüm - Orman Yolu: Her Dem Yeşil/Muğla

Işık oyunlarının gezindiği, karaçam ormanları ve günlük ağaçlarıyla kaplı, nice canlının sığınağı bir coğrafya... Devamını oku Orman yolu bu kez dört bir yanı yemyeşil orman dokusuyla kaplı Muğla'ya uzanıyor. Yeşil ve mavinin buluştuğu ihtişamlı bir doğa ekrana geliyor.

6. Bölüm - Orman Yolu: Saklı Orman

Karadeniz'in hırçın dalgaları arasındaki uçsuz bucaksız ormanlar ve ormanların arasına gizlenmiş göller, bataklıklar, ıssız kumullar, kumsallar.... Devamını oku Orman yolu bu kez Çatalca'nın kumul ekosisteminden Istranca ormanlarının Karadeniz'le buluştuğu kıyılarına uzanıyor. Trakya'nın Karadeniz'le kucaklaşan yeşil öyküsü ekrana geliyor.

7. Bölüm - Orman Yolu: Sınırsız Yeşil/Artvin

Orman mühendisi Cihan Erdönmez ile Türkiye'nin ormanlarının izini sürmeye devam ediyoruz. Devamını oku Sırada Artvin'in ormanlık alanları var. Yemyeşil doğası ile Artvin Anadolu'nun en yaşlı ormanlarını da barındırıyor. Farklı canlı çeşitliliği ile Artvin orman zenginliği ekranlara geliyor.

8. Bölüm - Orman Yolu: Bir Doğa Cenneti/Antalya

Türkiye’yi boydan boya kateden Orman Yolu, bu kez güneyi işaret ediyor. Devamını oku Batı Toroslar’ın eteklerinde, kanyonlar, ormanlar, şelaleler, antik kentler ve deniz kucaklaşıyor. Antalya'nın zengin doğası tüm görkemiyle ekranlara geliyor.

9. Bölüm - Orman Yolu: Kaz Dağları

Orman Yolu Türkiye'nin en temiz havasının peşinde efsanevi İda'da. Bölgenin orman yapısı ve doğal yaşamı ekrana geliyor.

10. Bölüm - Orman Yolu: Yeditepe'nin Yeşili

"Yeditepe'nin Yeşili" doğa, tıpkı hayatın kendi gibi. Kimi zaman uçurumlardan çağlayarak düşüyor; kimi zaman tatlı bir çocuk masalı gibi huzur veriyor... Devamını oku Orman Yolu bu kez Türkiye'nin kalbi, İstanbul'un yeşil hazinesinin peşine düşüyor. İstanbul'u kuşatan ve sınırları içerisinde bulunan orman dokusu ekrana geliyor.

11. Bölüm - Orman Yolu: Toroslara Sığınmak

Derin mağaralar, şelaleler, rüzgârın biçimlendirdiği antik kentler ve yeşilin bin bir tonunun serpiştiği ormanlar… Devamını oku Orman Yolu bu kez Akdeniz’in masal coğrafyalarından Mersin’e uzanıyor.

12. Bölüm - Orman Yolu: Ege'nin Bilge Ormanları

Orman Yolu, bu kez iki yarımada arasında uzanmış derin bir körfezde yer alan İzmir'e uzanıyor. Devamını oku İzmir'i çepeçevre saran ormanları, kıvrımları, denizle karanın kenetlendiği yaşam alanları, rengârenk koyları ve el değmemiş yükseltileri Doç Dr. Cihan Erdönmez'in anlatımıyla ekrana geliyor.

13. Bölüm - Orman Yolu : Tabiatın Kalbi Bolu

Dört mevsimi doğada geçirmek isteyenler için eşsiz bir rota... Devamını oku Yemyeşil ağaçları, irili ufaklı gölleri, yürüyüş yolları, patikaları ve zengin yaban hayatıyla bolu, Orman Yolu'ndan gidenlere nefes kesen manzaralar sunan bir doğa hazinesi. Doç. Dr. Cihan Erdönmez bu kez Bolu'nun binbir renge bürünen ormanlarının izini sürüyor.

14. Bölüm - Orman Yolu: Büyülü Yeşil Ordu

Doğu Karadeniz bölgesinin kapısı konumundaki Ordu ili, doğa güzellikleri, bitki örtüsü, mavi ve yeşilin kucaklaştığı kıyıları ile geleceği parlak bir şehirdir. Devamını oku Orman varlığı bakımından da oldukça zengin olan Ordu topraklarının neredeyse yarısı ormanlar ile kaplıdır. Doç. Dr. Cihan Erdönmez’in iziyle Ordu ormanları ekranlara geliyor.

16. Bölüm - Orman Yolu: Bir Yeryüzü Cenneti

Yemyeşil dağların arasındaki derin vadilerin yurdu... Devamını oku Orman Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Cihan Erdönmez doğal güzelliklerle bezeli Zonguldak’ın yeşil noktalarını keşfe çıkıyor.

17. Bölüm - Orman Yolu - Kuzey'in Yeşili

Denize uzanan yarımadalar, koylar; fındık bahçeleriyle süslü yamaçlar... Devamını oku Kuzeyi yeşil, güneyi boz dağlar... Orman yüksek mühendisi Cihan Erdönmez, Karadeniz’in orman cenneti Giresun’u adımlıyor.

19. Bölüm - Orman Yolu: Karadeniz'in Yeşil Yüzü

Bir tarafında Karadeniz’in laciverti, bir tarafında da kıyıya paralel uzanan dağları, vadileri, ulu ağaçları... Devamını oku Orman Yolu bu kez Trabzon’da yemyeşil bir bitki örtüsünin arasına dalıyor. Trabzon’un yeşil yüzü ekrana geliyor.

20. Bölüm - Yeşile Yolculuk: Küre Dağları Milli Parkı

Ağaçlara dolanan sarmaşıklar, gür orman dokusu ve kendine has bir mikroklima... Devamını oku Tüm bunların yanı sıra kanyonları, şelaleleri ve mağaraları ile ünlü Küre Dağları Milli Parkı, orman yüksek mühendisi Cihan Erdönmez’in anlatımıyla ekrana geliyor.

144

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.