Özel Gösterim : Dilek Ağacı

Özel Gösterim : Dilek Ağacı

Özel Gösterim

Uyarı
GİRİŞ YAP ÜYE OL
473. Bölüm - Özel Gösterim : Kapı Komşum Midilli Detay

Karanın içine kadar sokulan denizi, ormanlarla kaplı dağları, hayat dolu kasabalarıyla Midilli, yıl boyu Türk misafirlerini ağırlıyor.

472. Bölüm - Özel Gösterim: Toroslarda Bir Köy/ Ormana Detay

Ormana, Antalya ili, Akseki İlçesi'ne bağlı bir köydür. Köyün geleneksel konut mimarlığı, yörenin kendine özgü yaşama biçimi, sanat ve tekniğini yansıtmaktadır. Yolculuğumuz çağlar içinde bir dağ köyü olan; Ormana’da…

466. Bölüm - Özel Gösterim : Samsun 19 Mayıs 2019 Detay

19 Mayıs 1919'da kurtuluş mücadelesinin başlamasının 100. yıl etkinlikleri kapsamında çağdaş fotoğrafçılar üyesi 50 fotoğraf sanatçısı Samsun'a adım atıyor. Milli mücadelenin bellekte saklı izleri, bu kez fotoğraf sanatçılarının karelerine yansıyor.

465. Bölüm - Özel Gösterim: Somut Olmayan Kültürel Miras Detay

Sema töreninden Karagöz oyununa, Nevruz’dan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne, tören keşkeğinden çiniye somut olmayan kültürel mirasımızı mercek altına alıyoruz. Her birini tanımak, korumak, yarına bırakmak için...

464. Bölüm - Özel Gösterim: Zamanın Aynası/Selçuk Detay

İzmir'e bağlı bir kale görünümde olan Selçuk, tarihi, renkleri, kıyıları ve köyleriyle ekrana geliyor.

463. Bölüm - Özel Gösterim: Zamanın Aynası / Selçuk Detay

İzmir'e bağlı bir kale görünümde olan Selçuk, tarihi, renkleri, kıyıları ve köyleriyle ekrana geliyor.

462. Bölüm - Özel Gösterim : Son Göçerler: Sarıkeçeli Yörükler Detay

Kışın Mersin civarında 4 ay kadar kalan göçerler baharın gelmesiyle birlikte yaklaşık 2 aylık göç yolculuklarına başlarlar. Yazı Karaman çevresinde tamamlayan Sarıkeçeliler sonbahar ile birlikte tekrar 2 aylık göçleri için yollara düşüyorlar. Tüm bu zahmetli yaşam keçileri ekranlara geliyor.

461. Bölüm - Özel Gösterim : Çin Sanatının İzinde Detay

Çinili Köşk’ten, Hürrem Sultan ve Kanuni Türbeleri ’ne, İznik’ten Kütahya’ya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemimin en güzel çini örnekleri, hikâyeleriyle ekrana geliyor.

460. Bölüm - Özel Gösterim: Kayıp Uygarlık: İndus Vadisi Detay

İndus Vadisi’nin kayıp uygarlığı, bir grup gezgin eşliğinde keşfediliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Takşaşila Antik Kenti, Lahor Kalesi ve Şalimar Bahçeleri, Mohenco Daro Antik Kenti ile Makli Tarihi Anıtları, uygarlığın görkemini gözler önüne seriyor.

459. Bölüm - Özel Gösterim : Klasiğin Uzakdoğu Yolculuğu Detay

Türk orkestrası Çin Halk Cumhuriyeti'nde 18 bin dinyeyiciyle buluşurken, kadim kültürün izlerini sürüyor. Klasik Batı Müziği’nin Uzak Doğu'ya yolculuğu ekranlara geliyor.

458. Bölüm - Özel Gösterim: Sulak Alanlar Detay

Suyun engel tanımaz yolculuğuna tanık olup, sesine kulak verin! Türkiye'nin dört bir yanında doludizgin yoluna devam eden su kaynakları, büyüleyici manzaraları ve karşı konulmaz gücüyle ekrana geliyor.

457. Bölüm - Özel Gösterim: Küba Sağlık Devrimi Detay

Her alanda olduğu gibi sağlık hizmetinde ve sağlık eğitiminde eşitlik mottosunun ön planda tutulduğu Küba’ da sağlık üzerine yapılan devrimi ele alıyoruz.

456. Bölüm - Özel Gösterim: Bir Zamanların Beyaz Gelini Siirt Detay

Evliyalar şehri olarak anılan şehir, sınırlarını aşan üne sahip fıstığıyla ve önemli arkeolojik keşiflerin yapıldığı Gusir Höyük’le turizme kucak açıyor. Eşsiz doğal güzellikleri, İbrahim Hakkı’nın mirası ve babadan oğula geçen el sanatları Siirt’i keşfetmeye çağırıyor.

455. Bölüm - Özel Gösterim: Klasiğin Uzakdoğu Yolculuğu 1.Bölüm Detay

İstikâmet Çin Halk Cumhuriyeti! Uzun seyahatler, zorlu iklim koşulları ve ülkenin farklı köşelerine uzanan toplam 8 temsil. Batı müziğinin Uzak Doğu'ya yolculuğu ekranlara geliyor.

454. Bölüm - Özel Gösterim : Bir Sınır Kenti Detay

Mimar Sinan'ın ' ustalık eserim' diyerek, dönemin ve ondan sonraki tüm dönemlerin en muhteşem eseri olan Selimiye Cami’den en sevilen lezzetlerinden biri olan tarihi tava ciğerine kadar yolculuk ekrana geliyor.

453. Bölüm - Özel Gösterim: Macahel'de Bir Kış Günü Detay

“Avrupa Ormanlarının Sıcak Noktaları” olarak adlandırılan bu alanlardan 9’u Türkiye’de... Bunlardan biri de, Türkiye’nin kuzeydoğu sınırında, Karçal Dağları'nın eteklerinde bulunan Macahel bölgesi. Kışın dünyanın geri kalanından soyutlanan bu doğa cennetine içeriden bakmaya ne dersiniz?

452. Bölüm - Özel Gösterim: Anadolu'nun Gözleri Detay

Kimi yükseltilerin arasına yerleşmiş bazıları ise il sınırlarına yayılmış... Ülkemizin doğal güzellikleri arasında yer alan göller aynı zamanda birçok canlının yaşamına dokunuyor. Her biri kendi karakteriyle var olan göller Bafa’dan Van'a, Artvin Karagöl'den Sapanca'ya kadar ekrana geliyor.

451. Bölüm - Özel Gösterim: Bir Dünya Mirası: Kapadokya Detay

Kapadokya, sönmüş volkanlar olan, Hasan ve Erciyes dağlarının püskürmesiyle oluşan emsalsiz bir doğa harikası. Kapadokya bölgesinde yer alan Göreme Milli Parkı ise UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde bulunuyor.

450. Bölüm - Özel Gösterim : Zirve Yolu : Aladağlar Detay

Hedef 3723 metre yüksekliğindeki Emler zirvesi... Zor bir coğrafyada, sıradışı bir tırmanış öyküsü.

449. Bölüm - Özel Gösterim : Katharlar Detay

Ortaçağdan eserlere ev sahipliği yapan Augustinyen müzesi, Capitole meydanı, Fransa’nın mucizeler diyarı Lourdes şehri, katharların izlerini taşıyan Foix kalesi, 11. yüzyıldan günümüze kalan Aziz Nazaire bazilikası, 17. yüzyılda inşa edilmiş şehir surları, prienelerin olağanüstü manzaraları...

448. Bölüm - Özel Gösterim : Fotoğrafın Peşinde 2.Bölüm Detay

Fotoğraf sanatçısı Nuri Çorbacıoğlu ile beraber Kapadokya'nın büyüleyici coğrafyasında bir fotoğraf macerasına çıkıyoruz.

447. Bölüm - Özel Gösterim : Akdeniz Efsanesi Detay

Antalya Körfezi’nin batısına konuşlanan Kemer, 52 kilometrelik sahil şeridiyle, bugün güneşin ülkesinin en önemli mirasçılarından biri. Az bilinen hikayeleriyle Kemer, ekrana geliyor.

446. Bölüm - Özel Gösterim : Fotoğrafın Peşinde 1.Bölüm Detay

Yeri göğü sarsan adımları ile size doğru koşan 300'den fazla vahşi yılkı atı, Anadolu'nun tam ortasında bir nevi Orta Asya hayatı yaşayan Kırgız köyü, el değmemiş doğası ile Sultan sazlığı, ve ardından Kayseri mutfağı...

445. Bölüm - Özel Gösterim: Leyla Gencer Şan Yarışması Detay

Leyla Gencer'in onuruna dokuzuncusu düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması, Uzakdoğu'dan Amerika'ya farklı ülkelerden gelen şancıları, performansları ve sahne arkasında yaşanan hikayeleriyle ekrana geliyor.

444. Bölüm - Özel Gösterim : Bohemya ve Prag'da Nostalji Detay

Çok sayıda bitki türünü barındıran Bohemya florasının keşfi ve tarihi dokusu ile Prag kentini keşfe çıkıyoruz. Doğa ve tarihi ile bu eşsiz coğrafya ekranlara geliyor.

443. Bölüm - Özel Gösterim : Dört Rengin Diyarı Kars Detay

Doğa, yaban hayatı ve insan yaşamının iç içe geçtiği bir açık hava laboratuvarı. Plato, doğal zenginliğinden hayvan arlığına, ekoturizm olanaklarından gastronomik değerlerine tüm yönleriyle mercek altında.

441. Bölüm - Özel Gösterim : Milas'ın Halıları Detay

Güneybatı Anadolu'nun en önemli halıcılık merkezi Milas, ilmek ilmek dokunan geçmişini anlatıyor.

440. Bölüm - Özel Gösterim: Divriği Ulu Detay

Sivas’ın Divriği ilçesi, 800 yaşındaki benzersiz hazinesiyle ekrana geliyor. Türklerin Anadolu’daki en eski ibadet yapılarından biri olan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, kapılarını açıyor.

439. Bölüm - Özel Gösterim: Gökyüzünden Yeryüzü Detay

Dağları, dereleri, ovaları ve şehirleri bir kuşun gözünden anlamak... Doğu'dan batı'ya, kuzey'den güney'e Türkiye'nin zengin coğrafyası havadan görüntüler ile ekranlara geliyor.

438. Bölüm - Özel Gösterim: Kilikya Detay

Tarihi Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan bu bölge, birçok uygarlığa ve kültüre ev sahipliği yapmış. Kilikya topraklarında adım başı karşılaşılan antik kalıntılar, insanı şimdiki zamandan alıp, tarihin derinliklerine götürüyor.

437. Bölüm - Özel Gösterim: İki Eyalet Bir Ülke Detay

Balkanların üç güzel komşu kenti ekranlara geliyor.

436. Bölüm - Özel Gösterim: Karanlık Çağın Kapısı/Kalehöyük Detay

Tarihi bir göç ve ticaret yolu üzerinde bulunan Kaman, Anadolu’nun merkezi; doğuyla batının, kuzeyle güneyin kesişim noktası. Kalehöyük’te dünyanın belleği yatıyor. Burada yapılan çalışmalar, tarih cetvelini, kültür ve uygarlık kronolojisini de etkileyecek.

435. Bölüm - Özel Gösterim : Esin Perileri Detay

Kommagene Krallığı’nın dört büyük kentinden biri... Roma İmpartorluğu’nun doğu sınırı... Görkemli mozaikleri, heykelleri, villaları, 100 bine yakın mühür baskısı ile Zeugma, doğunun batıya açılan uygarlık kapısı.

433. Bölüm - Özel Gösterim: Nazarköy’ün Boncuğu Detay

Nazarköylü Mahmut Sür de bugüne kadar pek çok çırak yetiştirmiş. 2012 yılında, Unesco tarafından yaşayan insan hazinesi ilan edilen Mahmut Usta, Nazarköy ile özdeşleşmiş bu geleneksel sanatın yaşatılması için, usta adaylarına el veriyor.

432. Bölüm - Özel Gösterim : Zamanın Renkleri Çini Detay

Toprağın en güzel hali çini, ölümsüzlüğünü ilan eder. Kütahya çinisi ustası Emine Arabacı, mesleğini bir usta bin usta atölyesindeki öğrencilerine aktarıyor.

431. Bölüm - Özel Gösterim: Sarıkıvrak Kastamonu Detay

Dokuma tezgahının sesi, Kastamonu’nda zamanın ritmini tutar. O tezgahlardan çıkan sarıkıvrak çarşaflar, çeyiz sandıklarında gün sayar.

430. Bölüm - Özel Gösterim : Karadeniz'in Nefesi Tulum Detay

Geçit vermez dağların, yemyeşil yaylaların, yerinde duramayan insanların sesidir. Arhavi’deki son tulum ustası Fatih Arslan, bir usta bin usta atölyesinde yeni çıraklarına tulum yapımının sırlarını veriyor.

428. Bölüm - Özel Gösterim : Mağusa'dan Zaferburnu'na Detay

Adanın Antik Yüzü: Salamis. Hristiyanlık sonrası dönemi aydınlatan bir müze: St. Barnabas. Ve adanın iki ucunu birleştiren bir kültür mirası: Apostolos Andreas Kilisesi. Mağusa’dan Zaferburnu’na Kuzey Kıbrıs ekranlara geliyor.

427. Bölüm - Özel Gösterim : Zamana Zırh Biçmek - Ciltçilik Detay

Bir usta bin usta atölyesinde, asırları devirmiş bir geleneksel sanat, yeni ustalarını arıyor. Mücellit Rafet Güngör, ciltçilik mesleğinin sırlarını öğrencilerine aktarıyor.

426. Bölüm - Turunçgillerin Memleketi Lefke Güzelyurt Detay

Soli Harabeleri'nden Vuni Sarayı'na, Aziz Mamas Kilisesi'nden Pavlides'in Mavi Köşkü'ne, tarih ve doğayla iç içe bir öykü sizi bekliyor.

425. Bölüm - Özel Gösterim: Zamanın Gölgesinde Göynük Detay

Yüksek tepeler arasında, akarsuların geçtiği vadilerde, karşılıklı yamaçların tabanına ve eteklerine kurulmuş bir Osmanlı kasabası. Zamanın gölgesinde kalan kentin bozulmayan mimarisi geçmişe bir yolculuk. Sit alanı ilan edilen bu kenti beraber keşfetmeye hazır mısınız?

424. Bölüm - Özel Gösterim : Kıbrıs’ın Ruhu Mağusa Detay

Othello Kalesi, Namık Kemal Zindanı, Salamis Antik Kenti ve daha niceleri.

423. Bölüm - Özel Gösterim : Yanık Ülke Kula Detay

İki katlı ahşap tarihi yapılar burayı sanat eserine çevirirken, yanı başında uzanan sönmüş lav platosu ise bu "Yanık Ülke"ye başka bir ihtişam katıyor. Koruma altına alınan tarihi evleri ve 12 bin yıllık insan ayak izleriyle adeta doğal ve kültürel bir miras.

422. Bölüm - Özel Gösterim: Yer Altında, Suyun İzinde Gaziantep Detay

Bastığımız yerin altında ne olduğunu ise hiç düşünmeyiz. Oysa Antep’in lezzetli yemekleri, baklavası, fıstığı, Zeugma Ören Yeri ve Müzesi’nin yanında bir de tarihi önemine rağmen pek bilinmeyen yer altı su yapıları var. Yüzyıllar öncesinden günümüze suyun ne denli önem taşıdığı ekranlara geliyor.

421. Bölüm - Özel Gösterim : Kıbrıs'ın Kuzeye Bakan Yüzü: Girne Detay

Kıbrıs'ın liman şehri Girne'yi Ali Düşenkalkar ile beraber geziyor; güneş ışıklarının aydınlattığı şehri keşfe çıkıyoruz.

419. Bölüm - Özel Gösterim : Harika Çocuklar Detay

Onları tanımanın ve alkışlamanın tam zamanı! 2010 yılında, Güher ve Süher Pekinel tarafından hayata geçirilen “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinin Harika Çocuklar’ı ekranlara geliyor.

418. Bölüm - Özel Gösterim : Gülsin Onay Detay

Tutkulu, kararlı ve güçlü ellerle beş kıtaya uzanan bir müzik kariyerine erişmek, harika çocuk olarak başladığı müzik yolculuğunu dünyanın önemli orkestralarına taşıyan Gülsin Onay, klasik müzik alanındaki eşsiz yorumları, deneyimleri, sanat geçmişi ve sahne arkasındaki hikâyesiyle ekrana geliyor.

417. Bölüm - Özel Gösterim: Eskişehir Detay

Kentin en eski yerleşim bölgesi olan tarihi Odunpazarı Evleri, şehrin yemyeşil doğası ve parkları, turistik mekanları ekranlara geliyor.

416. Bölüm - İmkansız Aşkın Öyküsü: "Ninatta" Operası Detay

Kanla yazılan bir tarihin içinde filizlenen umarsız bir sevda... Ahmet Ümit yazdı, Evrim Demirel besteledi. Ninatta'nın romandan operaya uzanan öyküsü sizinle...

415. Bölüm - Özel Gösterim : Longimanus Detay

Dalış arkadaşı ise akyüzgeçli köpekbalığı Longimanus... Bu sualtı cennetini bir de onların gözünden keşfedin.

414. Bölüm - Özel Gösterim: İçinden Sınır Geçen Şehir/ Lefkoşa Detay

Dünyanın bölünmüş son başkenti. Bu şehrin dar sokaklarını Ali Düşenkalkar ile beraber geziyor, geçmişe kısa bir yolculuk yapıyoruz.

413. Bölüm - Özel Gösterim : Doğanın Renkleri: Ordu Detay

Her bir köşesinde karşınıza çıkan gölleri, yaylaları, şelaleri ve tepeleriyle sizi büyüleyen bu şehri keşfetmeye hazır olun.

410. Bölüm - Özel Gösterim : Bir Günde 5000 Yıl Detay

Yalvaç, 5 bin yıllık tarihi ile geçmişten günümüze birçok medeniyetin beşiği. Geçmişin izlerini Yalvaç'ta sürüyor, ovaların arasında konumlanmış bu kenti ve kent insanını yakından tanıyoruz.

409. Bölüm - Özel Gösterim : Eğirdir'de Göl İnsanları Detay

Her mevsim, günün her saati renk değiştiren göl, göle uzanan bir yarımada... Eğirdir'in geçmişine tanıklık ediyor, ustalardan geçmiş zamanı dinliyor, göl insanlarının hayatlarına tanıklık ediyoruz.

408. Bölüm - Özel Gösterim : Marmaris Detay

Akdeniz'le Ege'nin mavi sularının buluştuğu noktada yer alan Marmaris; doğal güzellikleri, sakin köyleri, Karia kentlerinin zengin tarihi mirası, bisiklet yolları ve mavi yolculuklarıyla eşsiz bir rota sunuyor.

406. Bölüm - Özel Gösterim : Akyaka Detay

Sığ denizi ve rüzgârıyla sörf tutkunlarının vazgeçilmez mekânı, sürdürülebilir balıkçılık projelerinin uygulama alanı Akyaka'da, keyifli bir serüven sizi bekliyor.

405. Bölüm - Özel Gösterim : Sözler Barış Manço Detay

Ressam, illüstratör, kaligraf, fotoğraf sanatçısı, heykeltraş ve tasarımcı... Sanatın farklı disiplinlerinden 80 sanatçı, Barış Manço'nun 80 şarkı sözünü yorumluyor.

404. Bölüm - Özel Gösterim: Şavşat Detay

El değmemiş doğası ve barındırdığı tüm güzelliklerle sakin ve huzurlu Şavşat sizinle.

403. Bölüm - Özel Gösterim: Sinop / Gerze Detay

2017 yılında, sakin şehir ünvanını alan; Karadeniz bölgesinin bu şirin kasabası ekranlarda…

400. Bölüm - Özel Gösterim: Sinemanın 10 Yılı Detay

Bedia Ceylan Güzelce'nin sunumu, Mehmet Açar ve Serkan Keskin'in röportajlarıyla Türkiye'de sinemanın 10 yılı, ekranlarda...

398. Bölüm - Özel Gösterim : Dijitalleşmenin 10 Yılı Detay

Peki biz bu dünyaya uyum sağlayabiliyor muyuz? Bedia Ceylan Güzelce'nin sunumu ile Serdar Kuzuloğlu ve Levent Erden'in özel röportajları dijitalleşmenin on yılı belgeselinde.

397. Bölüm - Özel Gösterim: Moskova Detay

Moskova'dan St.Petersburg'a iki şehir arasında kültürel yaşamın izleri dile geliyor.

396. Bölüm - Özel Gösterim : Gökçeada Detay

Nostaljik Rum köyleri, el değmemiş koyları, sualtı milli parkı, organik ürünleri ve daha pek çok güzelliğiyle dünyanın ilk sakin adası Gökçeada, sizinle.

394. Bölüm - Özel Gösterim: Fidel'in Adası/Küba Detay

Tüm imkansızlıklara rağmen, eğitim ve tıpta en başarılı ülkeler arasında bulunan Küba, seyahat yazarı Fatoş Pur rehberliğinde ekrana geliyor.

393. Bölüm - Özel Gösterim:Kabuğunda Büyüyen Şehir: Seferihisar Detay

Yöresel ürünlerin satıldığı semt pazarı, usta-çırak usulü öğrenim yeri olan doğa okulu,Sığacık'taki sevimli evleri,Teos Antik Kenti ve daha fazlası ile Türkiye'nin ilk yavaş şehri olan Seferihisar'ı ziyaret ediyoruz.

392. Bölüm - Özel Gösterim : Yeni Side Detay

Geçmişi koruyup, yarına bırakmak üzere geliştirilen yeni turizm anlayışı ile "Side'nin Değişen Yüzü" ekranlara geliyor.

390. Bölüm - Özel Gösterim : Küba'nın Şehirleri Detay

Doğasıyla insana huzur veren, melodileriyle insanın içini ısıtan, tarihle müziği buluşturan Küba'da büyüleyici bir yolculuk sizi bekliyor.

388. Bölüm - Özel Gösterim: Sinop Model Gemi Yapımı Detay

Şairlerin, yazarların ve teknelerin sığınağı Sinop, Karadeniz'den aldığı ilhamla ağaçtan model gemi yapımına uzanan bir geleneği yaşatıyor. Usta Doğan Ülgen, bir usta bin usta atölyesinde model gemi yapımını öğretiyor.

386. Bölüm - Özel Gösterim: Mis Kokulu Gelenek Detay

Edremit Meslek Yüksekokulu'nda açılan el yapımı sabun atölyesi, usta adaylarını zeytinyağının sabuna dönüşme serüvenine dahil ediyor. Sabun ustası Yusuf Kaya, geleneksel zeytinyağı sabunu yapımının inceliklerini öğrencilerine aktarıyor.

384. Bölüm - Özel Gösterim: El İşi, Şile Bezi Detay

Usta Yasemin Selak, saray süpürgesi, gazi sofrası, zülüf tarağı, bonbon şekeri gibi farklı adlarla anılan yaklaşık 200 farklı geleneksel motifi bir usta bin usta atölyesindeki usta adaylarına anlatıyor. Şile bezi, yüzyıllardır olduğu gibi elden ele, nesilden nesile aktarılıyor.

383. Bölüm - Özel Gösterim: Zamana Karşı/Mudurnu Detay

Özgün kimliği, tarihi ve doğal değerleriyle bir kültür mirası olan Mudurnu, korunmuş kent dokusu, hoşgörü felsefesine dayanan ahilik geleneğiyle gezginlere kollarını açıyor. Unutulmaya yüz tutan mesleklerin ustaları, dedelerin mirasına sahip çıkıyor.

382. Bölüm - Özel Gösterim: Gizli Hazine Bafa Gölü Detay

Beşparmak dağlarının eteklerinde, Türkiye'nin en önemli tabiat parklarından birinde, Ege'nin en büyük gölü Bafa'da keyifli bir keşif yolculuk sizi bekliyor.

380. Bölüm - Özel Gösterim:Bir Ormana En Çok Hangi Renk Yakışır Detay

Batı Karadeniz’in incisi Yenice ormanları, sahip olduğu güzelliği sonsuz bir döngüde sürdürebilen ender yerlerden biri.Burada doğa,ziyaretçilerine her mevsim farklı renklerde bir şölen sunar...Bu rengarenk şölen aslında renklerin yolculuğudur.Yenice ormanlarında kendi renginizi bulun.

379. Bölüm - Özel Gösterim: Her Dem Banyo Detay

Türkolog Ali Canip Olgunlu unutulmaya yüz tutan hamam kültürünün tarihsel izlerini anlatıyor. Anadolu kültürünün en renkli öğelerinden hamamlar, Mevlana'nın şehri Konya'dan başlayan ve Doğu'nun incisi Kars'a uzanan bir yolculukla ekrana geliyor.

378. Bölüm - Özel Gösterim : Bir Ses Bin Emek Detay

Usta Muharrem Aktaş, Bir Usta Bin Usta atölyesinde öğrencilerine geleneksel kemençe yapım sanatını öğretiyor.

377. Bölüm - Özel Gösterim:Topraktan Çömleğe,Çömlekten Dünyaya Detay

Anadolu’nun orta yerinde bir köy ise, bu çok çeşitli kültür atlasında çömlekleriyle öne çıkıyor.Bilecik’in Pazaryeri İlçesi’ne bağlı bir köy olan Kınık, toprağı sanata çevirenlere ev sahipliği yapıyor…

376. Bölüm - Özel Gösterim: Dibeklihan Detay

Dibeklihan kültür ve sanat köyü kapılarını aralıyor, Ege’nin incisi bambaşka yüzüyle ekrana geliyor.

375. Bölüm - Özel Gösterim: Kültürün Yayın Evi Detay

Ve kitap sayfalarından Cumhuriyet Türkiyesi’nin hikayesini okuyor.

374. Bölüm - Özel Gösterim : Suya Düşen Işık Detay

Geçtiği coğrafya, dokunduğu yer can bulur. O, varlığın kendisi, yokluğun nedeni; Su… Burası İznik Gölü... Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan Anadolu'nun bereketinden payına düşeni çokça almış, çevresini saran dağları, ormanları, bitkileri, kuşları ile hayallerin diyarı...

373. Bölüm - Özel Gösterim : Sadağı Kanyonu Detay

İlk adım için fark etmek yeterli. Türkiye'nin önde gelen sanayi şehirlerinden Bursa’ya 58 km mesafede bulunan Sadağı Kanyonu bu yerlerden biri...

372. Bölüm - Özel Gösterim: Pazaryeri Detay

Bir yanında antik eserleri, diğer yanında doğanın binbir rengiyle Bilecik/Pazaryeri... Değişen her devirden, biriktirdiği onlarca izle, ekranlarda.

371. Bölüm - Özel Gösterim : Tadı Hep Damakta: Çikolata Detay

Çikolatanın Osmanlı topraklarına gelişi ve bugüne ulaşmasını anlatan, tarih içinde İstanbul'daki çikolata üretimini mercek altına alan, iyi çikolatanın sırlarını paylaşan tatlı bir öykü…

370. Bölüm - Özel Gösterim: Cumhuriyetin İktisat Tarihinde... Detay

Bedia Ceylan Güzelce, Cumhuriyet’in ilk bankasının müzesinde, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal tarihinin içinden geçen bir zaman yolculuğuna çıkıyor.

369. Bölüm - Özel Gösterim: Lezzet Ötesi Antep Detay

Kebapları ve o meşhur Antep fıstıklı baklava çeşitlerini önceliği yapan Yiğit, bu yolda keyifli bir seyahate çıkıyor. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara, kültürlere ve inançlara ev sahipliği yapmış Gaziantep, lezzeti ön planda tutan bir bölümle ekranlara geliyor.

368. Bölüm - Özel Gösterim : Sedef Hikayeleri Detay

Farklı şehirlerden, farklı yaşam öyküleri... Onlar umut vermek için yaşadıklarını paylaştı. Hikayelerine kulak vermeye hazır mısınız?

367. Bölüm - Özel Gösterim : Keçenin Mistik Yolculuğu Detay

Keçe ustası Celaleddin Berberoğlu keçe yapımıyla birlikte sabrı öğretiyor. Öğrencilerin hayal dünyalarından dışarıya çıkan güzellikler ekrana geliyor.

366. Bölüm - Özel Gösterim: Ahşabın Sesi Detay

Bir usta bin usta atölyesi ile ahşabın kokusu şehre yayılırken, sesi şehrin tarihi sokaklarında yankılanıyor.

365. Bölüm - Özel Gösterim: Ölümsüz Desenler Detay

Üç ay süren bir kurs sonunda, Ertuğrul Köyü’ndeki kadınlara dokumayı öğretiyor. Dokunan seccadeler, torbalar ve kilimlerin renk renk desenleri hem köyü renklendiriyor, hem de köy halkının geçmişi hatırlayıp tekrar yaşatmasını sağlıyor.

364. Bölüm - Özel Gösterim : Enerjinin Kara Altını: Petrol Detay

Ülkelerin ekonomilerini, stratejilerini belirleyen petrol, değişen dünya koşullarında yine yaşamın içinde. Enerjinin kara altını petrolün hikâyesi sizinle.

363. Bölüm - Özel Gösterim : Ateşin Dansı:Cam Detay

Vakıfta açılan sıcak cam yapımı atölyesinde, üç aylık sürede öğrencilerin sıcak cam ile gerçekleştirdikleri çalışmalar ekranlara geliyor. Sıcak cam ustası Mehmet Kömürcü, yüzlerce yıllık bu sanatı, öğrencilerine aktarıyor.

362. Bölüm - Özel Gösterim : Tekerleğin Milyon Yılı Detay

Uygarlık bugün geldiği noktayı,5000 yıl önce yapılan bir devrime borçludur.Atlarla başlayıp en son otomobil üretimiyle devam eden tekerleğin hikayesi sizlerle...

361. Bölüm - Özel Gösterim: Kerem Görsev'le Balkanlarda Caz Detay

Balkanların iki güzel şehri…Başkent Üsküp ve Bitola'da caz keyfine ne dersiniz?Piyanist - müzisyen Kerem Görsev sizleri Balkanlarda yaptığı caz konserlerine davet ediyor.

360. Bölüm - Özel Gösterim : Ege'den Karadeniz'e Detay

Güzel kokulu Sakız Adası'ndan Varna'ya,Romanya'nın en büyük liman kenti Köstence'den,iki kıtayı birleştiren dünyanın tek şehri İstanbul'a benzersiz bu yolculuk sizlerle.

359. Bölüm - Özel Gösterim: Zeytin Ağacı Detay

İz, kuzeyden güneye, dünden bugüne ölümsüz ağacın izini sürüyor. Meyvesinden yağına, zeytin ağacının mucizesi ekrana geliyor.

358. Bölüm - Özel Gösterim : İstanbul'un Eski Sakinleri Detay

İstanbul,efsanelerin tarih kabul edildiği,tılsımlı şehir...Bedia Ceylan Güzelce,Eski Çağ,Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde şehrin eski sakinlerinin izini sürüyor.

357. Bölüm - Özel Gösterim : Gümüşe Yansıyan Anılar Detay

Anadolu'nun öyküleri,gümüşlerle,tüllerle işleniyor...Tel kırma ustası Sönmez Tığ,bu özel el sanatını Bartın'da yöre halkınına kazandıyor.

356. Bölüm - Özel Gösterim : Kara Orman Detay

Kara Orman bölgesinde, Ortaçağı en gerçek hali ile hissedebileceğiniz bir atmosferin Avrupa'daki durağı olan geleneksel Almanya'nın tarihi, doğası ve kültürü...Güneşi bol bir şehir Freiburg... Alsace-Lauren'in masal diyarı Kolmar... Kara Orman bölgesinde, tabiatla içiçe süren bir yürüyüş turu... Ortaçağı en gerçek hali ile hissedebileceğiniz bir atmosferin Avrupa'daki durağı... Geleneksel Almanya'nın tarihi, doğası ve kültürü...

355. Bölüm - Özel Gösterim : Ben Giderim O Gider Detay

Baston ustası Tansel Işık, Zonguldak Devrek'te yöre halkına, bölgenin en büyük değeri, Devrek bastonunun yapımını öğretiyor.

354. Bölüm - Özel Gösterim : Aklınla Çok Yaşa Detay

Bilimsel gerçekler, kişisel tecrübeler, yaşamın içinden gerçek öyküler dile geliyor. Hayat, aslında bir an meselesi... Kum saati, herkes için işliyor...Her saniye her insan için farklı olsa da,yaşlanma, herkese göre farklı yaşta başlıyor.Bilimsel gerçekler,kişisel tecrübeler,yaşamın içinden gerçek öyküler dile geliyor.

353. Bölüm - Özel Gösterim:Gökkuşağının Kadınları Detay

Ardahan'ın Damal ilçesine bir yolculuk... Damal'ın renkli coğrafyasıyla bezenen el emeği Damal bebeklerinin yapımı, yörenin güleryüzlü cesur kadınları eşliğinde sizlerle...

348. Bölüm - Özel Gösterim : Sokak Detay

Sahiplendirilen köpeklerin hikayeleri dile geliyor...İstanbul sokakları ve barınakları aracılığıyla, yanıbaşımızdaki dostlarımızın öyküleri ekrana yansıyor.

345. Bölüm - Özel Gösterim : Cam Yeniden Cam Detay

Maris Serçe Limanı’nda günümüzden bin yıl önce batan teknedeki buluntular, ona “Cam Batığı” ünvanını kazandırdı.

344. Bölüm - Özel Gösterim: Şehrin Güzellikler Evi/Darülbedayi Detay

Darülbedayi, perdelerini aralıyor. Darülbedayi'den şehir tiyatrolarına uzanan asırlık yolculuk ekrana geliyor.

Benzer içerikler

Sayfa Başına Dön

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.