Özel Gösterim: Zamanın Aynası / Selçuk
Özel Gösterim
Özel Gösterim: Zamanın Aynası / Selçuk

Özel Gösterim: Zamanın Aynası / Selçuk

Özel Gösterim 1. Sezon 463. Bölüm

Uyarı
Belleğinizden asla silinmeyecek belgeseller... Bugüne kadar yapılmış en iyi belgesellerden özel bir seçki... Devamını oku
Belleğinizden asla silinmeyecek belgeseller... Bugüne kadar yapılmış en iyi belgesellerden özel bir seçki... Türkiye’nin ve dünyanın kapıları Özel Gösterim’de aralanıyor.

Belleğinizden asla silinmeyecek belgeseller... Bugüne kadar yapılmış en iyi belgesellerden özel bir seçki... Türkiye’nin ve dünyanın kapıları Özel Gösterim’de aralanıyor. Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

473. Bölüm - Özel Gösterim : Kapı Komşum Midilli

Yunanistan'ın en büyük üçüncü adası, Ayvalık'ın kapı komşusu Midilli, ekrana geliyor. Devamını oku Karanın içine kadar sokulan denizi, ormanlarla kaplı dağları, hayat dolu kasabalarıyla Midilli, yıl boyu Türk misafirlerini ağırlıyor.

472. Bölüm - Özel Gösterim: Toroslarda Bir Köy/ Ormana

Ormanlarla çevrili olan, tertemiz havası ve büyük oranda korunmuş yöreye has mimarisi ile, doğa ve tarih ile iç içe bir köy: Ormana. Devamını oku Ormana, Antalya ili, Akseki İlçesi'ne bağlı bir köydür. Köyün geleneksel konut mimarlığı, yörenin kendine özgü yaşama biçimi, sanat ve tekniğini yansıtmaktadır. Yolculuğumuz çağlar içinde bir dağ köyü olan; Ormana’da…

471. Bölüm - Özel Gösterim: Geçmiş Zaman Dokumaları

Geleneksel dokumacılık ile ilgili herşey ekranlara geliyor.

467. Bölüm - Özel Gösterim: Suya Düşen Işık: Ebru

Ebru, özel tekniklerle hazırlanan suyun üzerinde boyalarla oluşturulan desenlerin kağıda aktarılmasıyla yapılan geleneksel bir sanat. Devamını oku Bir usta bin usta atölyesinde, ebru ustası Uğur Taşatan, geleneği 20 öğrencisine aktarıyor.

466. Bölüm - Özel Gösterim : Samsun 19 Mayıs 2019

Denizcilerin sığınağı, kurtuluş ve Cumhuriyet mücadelesinin başlangıç noktası... Karadeniz'in en hareketli limanı Samsun, geçmiş ile bugün arasında bir kapı. Devamını oku 19 Mayıs 1919'da kurtuluş mücadelesinin başlamasının 100. yıl etkinlikleri kapsamında çağdaş fotoğrafçılar üyesi 50 fotoğraf sanatçısı Samsun'a adım atıyor. Milli mücadelenin bellekte saklı izleri, bu kez fotoğraf sanatçılarının karelerine yansıyor.

465. Bölüm - Özel Gösterim: Somut Olmayan Kültürel Miras

Türkiye, UNESCO somut olmayan kültürel miras listelerine kaydettirdiği 17 unsur ile bu listede en çok kaydı bulunan ilk 5 ülke arasında. Devamını oku Sema töreninden Karagöz oyununa, Nevruz’dan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne, tören keşkeğinden çiniye somut olmayan kültürel mirasımızı mercek altına alıyoruz. Her birini tanımak, korumak, yarına bırakmak için...

464. Bölüm - Özel Gösterim: Matematiğin İzinde

Matematik Köyü Şirince’de dağ başında yemyeşil bir ortamda, 7'den 70'e herkesin her seviyede matematik yaptığı, öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü bir köy. Devamını oku Nesin Vakfı'na ait 30 dönümü zeytinlik olmak üzere toplam 55 dönümlük alan, şatafattan ve gösterişten uzak, sade ve içten; evler taş, çamur ve samandan. Matemetik köyünün tüm güzellikleri ekranlara geliyor.

463. Bölüm - Özel Gösterim: Zamanın Aynası / Selçuk

Kıvrıla kıvrıla akan nehri, ikiz gölleri, şirinceli köyleri ve ünlü Ephesos'uyla Selçuk, uzak geçmişle bağını koparmadan yaşatan bir kent. Devamını oku İzmir'e bağlı bir kale görünümde olan Selçuk, tarihi, renkleri, kıyıları ve köyleriyle ekrana geliyor.

462. Bölüm - Özel Gösterim : Son Göçerler: Sarıkeçeli Yörükler

Fotoğraf sanatçısı Nuri Çorbacıoğlu Türkiye’nin son göçerleri olan Sarıkeçeli yörüklerin peşinde. Devamını oku Kışın Mersin civarında 4 ay kadar kalan göçerler baharın gelmesiyle birlikte yaklaşık 2 aylık göç yolculuklarına başlarlar. Yazı Karaman çevresinde tamamlayan Sarıkeçeliler sonbahar ile birlikte tekrar 2 aylık göçleri için yollara düşüyorlar. Tüm bu zahmetli yaşam keçileri ekranlara geliyor.

461. Bölüm - Özel Gösterim : Çin Sanatının İzinde

Profesyonel rehber, sanat tarihçisi ve bizantolog Dr.Arzu Toraman, çini sanatının yolculuğunu anlatıyor. Devamını oku Çinili Köşk’ten, Hürrem Sultan ve Kanuni Türbeleri ’ne, İznik’ten Kütahya’ya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemimin en güzel çini örnekleri, hikâyeleriyle ekrana geliyor.

460. Bölüm - Özel Gösterim: Kayıp Uygarlık: İndus Vadisi

Tarihi milattan önce 3000’lere uzanan İndus Vadisi, Güney Asya’da bilinen en eski kent uygarlığı. Devamını oku İndus Vadisi’nin kayıp uygarlığı, bir grup gezgin eşliğinde keşfediliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Takşaşila Antik Kenti, Lahor Kalesi ve Şalimar Bahçeleri, Mohenco Daro Antik Kenti ile Makli Tarihi Anıtları, uygarlığın görkemini gözler önüne seriyor.

459. Bölüm - Özel Gösterim : Klasiğin Uzakdoğu Yolculuğu

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'yla Çin turnesi devam ediyor. Devamını oku Türk orkestrası Çin Halk Cumhuriyeti'nde 18 bin dinyeyiciyle buluşurken, kadim kültürün izlerini sürüyor. Klasik Batı Müziği’nin Uzak Doğu'ya yolculuğu ekranlara geliyor.

458. Bölüm - Özel Gösterim: Sulak Alanlar

Şelaleler, kanyonlar, göller, nehirler, akarsular... Devamını oku Suyun engel tanımaz yolculuğuna tanık olup, sesine kulak verin! Türkiye'nin dört bir yanında doludizgin yoluna devam eden su kaynakları, büyüleyici manzaraları ve karşı konulmaz gücüyle ekrana geliyor.

457. Bölüm - Özel Gösterim: Küba Sağlık Devrimi

Dünya standartlarında ve hatta daha üstünde “sağlık hizmeti” sözü, 1976 yılında kabul edilen son Küba anayasası ile yasalaştırıldı. Devamını oku Her alanda olduğu gibi sağlık hizmetinde ve sağlık eğitiminde eşitlik mottosunun ön planda tutulduğu Küba’ da sağlık üzerine yapılan devrimi ele alıyoruz.

456. Bölüm - Özel Gösterim: Bir Zamanların Beyaz Gelini Siirt

Türkiye’nin Güneydoğu ucunda geçmişte beyaz gelin olarak adlandırılan Siirt, bugün farklı bir çehreye sahip. Devamını oku Evliyalar şehri olarak anılan şehir, sınırlarını aşan üne sahip fıstığıyla ve önemli arkeolojik keşiflerin yapıldığı Gusir Höyük’le turizme kucak açıyor. Eşsiz doğal güzellikleri, İbrahim Hakkı’nın mirası ve babadan oğula geçen el sanatları Siirt’i keşfetmeye çağırıyor.

455. Bölüm - Özel Gösterim: Klasiğin Uzakdoğu Yolculuğu 1.Bölüm

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'yla baş döndürücü bir turneye çıkmaya hazır olun. Devamını oku İstikâmet Çin Halk Cumhuriyeti! Uzun seyahatler, zorlu iklim koşulları ve ülkenin farklı köşelerine uzanan toplam 8 temsil. Batı müziğinin Uzak Doğu'ya yolculuğu ekranlara geliyor.

454. Bölüm - Özel Gösterim : Bir Sınır Kenti

Osmanlı İmparatorluğu'na uzun yıllar başkentlik yapan, Trakya'nın en büyük şehirlerinden biri olan Edirne, camileri, tarihi çarşıları ile önem taşıyan bir şehir. Devamını oku Mimar Sinan'ın ' ustalık eserim' diyerek, dönemin ve ondan sonraki tüm dönemlerin en muhteşem eseri olan Selimiye Cami’den en sevilen lezzetlerinden biri olan tarihi tava ciğerine kadar yolculuk ekrana geliyor.

453. Bölüm - Özel Gösterim: Macahel'de Bir Kış Günü

1999 yılında Doğa Koruma Vakfı tarafından Avrupa ve yakın çevresinde acil olarak korunması gereken 100 nokta belirlendi. Devamını oku “Avrupa Ormanlarının Sıcak Noktaları” olarak adlandırılan bu alanlardan 9’u Türkiye’de... Bunlardan biri de, Türkiye’nin kuzeydoğu sınırında, Karçal Dağları'nın eteklerinde bulunan Macahel bölgesi. Kışın dünyanın geri kalanından soyutlanan bu doğa cennetine içeriden bakmaya ne dersiniz?

452. Bölüm - Özel Gösterim: Anadolu'nun Gözleri

Anadolu'nun göllerini birer birer keşfe çıkan bir yolculuk başlıyor! Devamını oku Kimi yükseltilerin arasına yerleşmiş bazıları ise il sınırlarına yayılmış... Ülkemizin doğal güzellikleri arasında yer alan göller aynı zamanda birçok canlının yaşamına dokunuyor. Her biri kendi karakteriyle var olan göller Bafa’dan Van'a, Artvin Karagöl'den Sapanca'ya kadar ekrana geliyor.

451. Bölüm - Özel Gösterim: Bir Dünya Mirası: Kapadokya

Türkiye'nin ortasında bulunan tarihi Kapadokya bölgesini keşfe ne dersiniz? Devamını oku Kapadokya, sönmüş volkanlar olan, Hasan ve Erciyes dağlarının püskürmesiyle oluşan emsalsiz bir doğa harikası. Kapadokya bölgesinde yer alan Göreme Milli Parkı ise UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde bulunuyor.

450. Bölüm - Özel Gösterim : Zirve Yolu : Aladağlar

Türkiye'nin en güzel coğrafi oluşumlarından biri olan Aladağlar bu kez gazeteci Serkan Ocak ve dağcı arkadaşlarını ağırlıyor. Devamını oku Hedef 3723 metre yüksekliğindeki Emler zirvesi... Zor bir coğrafyada, sıradışı bir tırmanış öyküsü.

449. Bölüm - Özel Gösterim : Katharlar

Fransa’nın güneyinde Unesco Dünya Mirası Listesi’nden ortaçağın isyankâr hristiyanları katharların kentleri Carcassonne ve Albi ekrana geliyor. Devamını oku Ortaçağdan eserlere ev sahipliği yapan Augustinyen müzesi, Capitole meydanı, Fransa’nın mucizeler diyarı Lourdes şehri, katharların izlerini taşıyan Foix kalesi, 11. yüzyıldan günümüze kalan Aziz Nazaire bazilikası, 17. yüzyılda inşa edilmiş şehir surları, prienelerin olağanüstü manzaraları...

448. Bölüm - Özel Gösterim : Fotoğrafın Peşinde 2.Bölüm

Fotoğraf sanatçısı Nuri Çorbacıoğlu ile beraber Kapadokya'nın büyüleyici coğrafyasında bir fotoğraf macerasına çıkıyoruz.

447. Bölüm - Özel Gösterim : Akdeniz Efsanesi

Türkiye’nin güneybatısı, ışığın evidir. Teke Yarımadası’nı yurt edinen Antik Likya uygarlığı, bölgenin güneşin ülkesi olarak anılmasına da vesile olmuştur. Devamını oku Antalya Körfezi’nin batısına konuşlanan Kemer, 52 kilometrelik sahil şeridiyle, bugün güneşin ülkesinin en önemli mirasçılarından biri. Az bilinen hikayeleriyle Kemer, ekrana geliyor.

446. Bölüm - Özel Gösterim : Fotoğrafın Peşinde 1.Bölüm

Nuri Çorbacıoğlu rehberliğinde harika bir fotoğraf turu sizleri bekliyor. Devamını oku Yeri göğü sarsan adımları ile size doğru koşan 300'den fazla vahşi yılkı atı, Anadolu'nun tam ortasında bir nevi Orta Asya hayatı yaşayan Kırgız köyü, el değmemiş doğası ile Sultan sazlığı, ve ardından Kayseri mutfağı...

445. Bölüm - Özel Gösterim: Leyla Gencer Şan Yarışması

Adından övgüyle söz ettiren Leyla Gencer Şan Yarışması, bir kez daha opera dünyasının yeni yıldızlarını belirlemek üzere yola çıkıyor. Devamını oku Leyla Gencer'in onuruna dokuzuncusu düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması, Uzakdoğu'dan Amerika'ya farklı ülkelerden gelen şancıları, performansları ve sahne arkasında yaşanan hikayeleriyle ekrana geliyor.

444. Bölüm - Özel Gösterim : Bohemya ve Prag'da Nostalji

Çok sayıda bitki türünü barındıran Bohemya florasının keşfi ve tarihi dokusu ile Prag kentini keşfe çıkıyoruz. Doğa ve tarihi ile bu eşsiz coğrafya ekranlara geliyor.

443. Bölüm - Özel Gösterim : Dört Rengin Diyarı Kars

Kars-Ardahan platosu... Devamını oku Doğa, yaban hayatı ve insan yaşamının iç içe geçtiği bir açık hava laboratuvarı. Plato, doğal zenginliğinden hayvan arlığına, ekoturizm olanaklarından gastronomik değerlerine tüm yönleriyle mercek altında.

441. Bölüm - Özel Gösterim : Milas'ın Halıları

Antik çağlardan günümüze, insan emeğinin doğayla bütünleştiği bir sanat... Devamını oku Güneybatı Anadolu'nun en önemli halıcılık merkezi Milas, ilmek ilmek dokunan geçmişini anlatıyor.

440. Bölüm - Özel Gösterim: Divriği Ulu

Taşın hükmünde ve taşa hükmetmiş bir coğrafya... Devamını oku Sivas’ın Divriği ilçesi, 800 yaşındaki benzersiz hazinesiyle ekrana geliyor. Türklerin Anadolu’daki en eski ibadet yapılarından biri olan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, kapılarını açıyor.

439. Bölüm - Özel Gösterim: Gökyüzünden Yeryüzü

Gökyüzünün engin maviliğinin arasından, yeryüzünün binbir rengini seyre dalmak... Devamını oku Dağları, dereleri, ovaları ve şehirleri bir kuşun gözünden anlamak... Doğu'dan batı'ya, kuzey'den güney'e Türkiye'nin zengin coğrafyası havadan görüntüler ile ekranlara geliyor.

438. Bölüm - Özel Gösterim: Kilikya

Bir tarafta Toros Dağları, diğer tarafta denizle çevrili bir zaman tüneli, Kilikya. Devamını oku Tarihi Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan bu bölge, birçok uygarlığa ve kültüre ev sahipliği yapmış. Kilikya topraklarında adım başı karşılaşılan antik kalıntılar, insanı şimdiki zamandan alıp, tarihin derinliklerine götürüyor.

437. Bölüm - Özel Gösterim: Balkanlarda Üç Komşu

Fantastik mimarisi ile Dubrovnik, yaşayan kültürü ile Saraybosna ve balkanların kalbi Belgrad. Devamını oku Balkanların üç güzel komşu kenti ekranlara geliyor.

436. Bölüm - Özel Gösterim: Karanlık Çağın Kapısı/Kalehöyük

İç Anadolu’nun tam ortasında yer alan Kalehöyük, 280 metre çapında tipik bir Anadolu höyüğü. Devamını oku Tarihi bir göç ve ticaret yolu üzerinde bulunan Kaman, Anadolu’nun merkezi; doğuyla batının, kuzeyle güneyin kesişim noktası. Kalehöyük’te dünyanın belleği yatıyor. Burada yapılan çalışmalar, tarih cetvelini, kültür ve uygarlık kronolojisini de etkileyecek.

435. Bölüm - Özel Gösterim : Esin Perileri

2000 yılı devirmiş, görkemli bir yerleşim yeri... Devamını oku Kommagene Krallığı’nın dört büyük kentinden biri... Roma İmpartorluğu’nun doğu sınırı... Görkemli mozaikleri, heykelleri, villaları, 100 bine yakın mühür baskısı ile Zeugma, doğunun batıya açılan uygarlık kapısı.

433. Bölüm - Özel Gösterim: Nazarköy’ün Boncuğu

İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Nazarköy, adını köydeki boncuk üretim geleneğine borçlu. Devamını oku Nazarköylü Mahmut Sür de bugüne kadar pek çok çırak yetiştirmiş. 2012 yılında, Unesco tarafından yaşayan insan hazinesi ilan edilen Mahmut Usta, Nazarköy ile özdeşleşmiş bu geleneksel sanatın yaşatılması için, usta adaylarına el veriyor.

432. Bölüm - Özel Gösterim : Zamanın Renkleri Çini

Kil çömleğe döner; çömlek sırlanıp pişer; beyaz zemine turkuvazlar, firuzeler düşer. Devamını oku Toprağın en güzel hali çini, ölümsüzlüğünü ilan eder. Kütahya çinisi ustası Emine Arabacı, mesleğini bir usta bin usta atölyesindeki öğrencilerine aktarıyor.

431. Bölüm - Özel Gösterim: Sarıkıvrak Kastamonu

Dokuma tezgahının sesi, Kastamonu’nda zamanın ritmini tutar. O tezgahlardan çıkan sarıkıvrak çarşaflar, çeyiz sandıklarında gün sayar.

430. Bölüm - Özel Gösterim : Karadeniz'in Nefesi Tulum

Tulum kuzeyin simgesidir. Devamını oku Geçit vermez dağların, yemyeşil yaylaların, yerinde duramayan insanların sesidir. Arhavi’deki son tulum ustası Fatih Arslan, bir usta bin usta atölyesinde yeni çıraklarına tulum yapımının sırlarını veriyor.

428. Bölüm - Özel Gösterim : Mağusa'dan Zaferburnu'na

Kıbrıs’ta güneyden doğuya, tarih öncesinden bugüne bir yolculuk... Devamını oku Adanın Antik Yüzü: Salamis. Hristiyanlık sonrası dönemi aydınlatan bir müze: St. Barnabas. Ve adanın iki ucunu birleştiren bir kültür mirası: Apostolos Andreas Kilisesi. Mağusa’dan Zaferburnu’na Kuzey Kıbrıs ekranlara geliyor.

427. Bölüm - Özel Gösterim : Zamana Zırh Biçmek - Ciltçilik

Usta ile çırak, ciltle kitap, geçmişle gelecek... Devamını oku Bir usta bin usta atölyesinde, asırları devirmiş bir geleneksel sanat, yeni ustalarını arıyor. Mücellit Rafet Güngör, ciltçilik mesleğinin sırlarını öğrencilerine aktarıyor.

426. Bölüm - Turunçgillerin Memleketi Lefke Güzelyurt

Kıbrıs'ta, Lefke ve Güzelyurt'ta yolculuğumuz sürüyor. Devamını oku Soli Harabeleri'nden Vuni Sarayı'na, Aziz Mamas Kilisesi'nden Pavlides'in Mavi Köşkü'ne, tarih ve doğayla iç içe bir öykü sizi bekliyor.

425. Bölüm - Özel Gösterim: Zamanın Gölgesinde Göynük

Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu’nun şirin ilçesi Göynük. Devamını oku Yüksek tepeler arasında, akarsuların geçtiği vadilerde, karşılıklı yamaçların tabanına ve eteklerine kurulmuş bir Osmanlı kasabası. Zamanın gölgesinde kalan kentin bozulmayan mimarisi geçmişe bir yolculuk. Sit alanı ilan edilen bu kenti beraber keşfetmeye hazır mısınız?

424. Bölüm - Özel Gösterim : Kıbrıs’ın Ruhu Mağusa

Kıbrıs Adası'nda bir liman kenti Mağusa. Bu şehrin tarihi sokaklarını beraber geziyor, geçmişe kısa bir yolculuk yapıyoruz. Devamını oku Othello Kalesi, Namık Kemal Zindanı, Salamis Antik Kenti ve daha niceleri.

423. Bölüm - Özel Gösterim : Yanık Ülke Kula

Gediz vadisi boyunca ilerleyen volkanik şehir Kula, Manisa'nın şirin bir ilçesi... Devamını oku İki katlı ahşap tarihi yapılar burayı sanat eserine çevirirken, yanı başında uzanan sönmüş lav platosu ise bu "Yanık Ülke"ye başka bir ihtişam katıyor. Koruma altına alınan tarihi evleri ve 12 bin yıllık insan ayak izleriyle adeta doğal ve kültürel bir miras.

422. Bölüm - Özel Gösterim: Yer Altında, Suyun İzinde Gaziantep

Su olmazsa yaşam da olmaz bütün medeniyetlerde, kentlere su sağlamak hayati önem taşımış. Bu durum, bugün de aynı şekilde devam ediyor. Devamını oku Bastığımız yerin altında ne olduğunu ise hiç düşünmeyiz. Oysa Antep’in lezzetli yemekleri, baklavası, fıstığı, Zeugma Ören Yeri ve Müzesi’nin yanında bir de tarihi önemine rağmen pek bilinmeyen yer altı su yapıları var. Yüzyıllar öncesinden günümüze suyun ne denli önem taşıdığı ekranlara geliyor.

421. Bölüm - Özel Gösterim : Kıbrıs'ın Kuzeye Bakan Yüzü: Girne

Bellapais, St Hilarion, Girne limanı ve şehri koruyan kalesi ile Girne'yi yakından tanımaya hazır mısınız? Devamını oku Kıbrıs'ın liman şehri Girne'yi Ali Düşenkalkar ile beraber geziyor; güneş ışıklarının aydınlattığı şehri keşfe çıkıyoruz.

420. Bölüm - Özel Gösterim

Belleğinizden asla silinmeyecek belgeseller... Bugüne kadar yapılmış en iyi belgesellerden özel bir seçki... Devamını oku Türkiye'nin ve dünyanın kapıları Özel Gösterim'de aralanıyor.

419. Bölüm - Özel Gösterim : Harika Çocuklar

Onlar, Türkiye’nin genç yetenekleri; hepimizin “Harika Çocukları”. Devamını oku Onları tanımanın ve alkışlamanın tam zamanı! 2010 yılında, Güher ve Süher Pekinel tarafından hayata geçirilen “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinin Harika Çocuklar’ı ekranlara geliyor.

418. Bölüm - Özel Gösterim : Gülsin Onay

Uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı olarak kabul edilmek... Devamını oku Tutkulu, kararlı ve güçlü ellerle beş kıtaya uzanan bir müzik kariyerine erişmek, harika çocuk olarak başladığı müzik yolculuğunu dünyanın önemli orkestralarına taşıyan Gülsin Onay, klasik müzik alanındaki eşsiz yorumları, deneyimleri, sanat geçmişi ve sahne arkasındaki hikâyesiyle ekrana geliyor.

417. Bölüm - Özel Gösterim: Eskişehir

Eskişehir yolculuğu başlıyor. Devamını oku Kentin en eski yerleşim bölgesi olan tarihi Odunpazarı Evleri, şehrin yemyeşil doğası ve parkları, turistik mekanları ekranlara geliyor.

416. Bölüm - İmkansız Aşkın Öyküsü: "Ninatta" Operası

Anadolu'nun kalbinde yeryüzünün ilk büyük imparatorluğu: Hititler. Devamını oku Kanla yazılan bir tarihin içinde filizlenen umarsız bir sevda... Ahmet Ümit yazdı, Evrim Demirel besteledi. Ninatta'nın romandan operaya uzanan öyküsü sizinle...

415. Bölüm - Özel Gösterim : Longimanus

Savaş Karakaş, Kızıldeniz'in en bakir bölgesine dalmaya gidiyor. Devamını oku Dalış arkadaşı ise akyüzgeçli köpekbalığı Longimanus... Bu sualtı cennetini bir de onların gözünden keşfedin.

414. Bölüm - Özel Gösterim: İçinden Sınır Geçen Şehir/ Lefkoşa

Kıbrıs'ın kalbi, içinden sınır geçen şehir Lefkoşa. Devamını oku Dünyanın bölünmüş son başkenti. Bu şehrin dar sokaklarını Ali Düşenkalkar ile beraber geziyor, geçmişe kısa bir yolculuk yapıyoruz.

413. Bölüm - Özel Gösterim : Doğanın Renkleri: Ordu

Karadeniz'in kıyısında, doğadaki bütün renklerin toplandığı bir şehir; Ordu. Devamını oku Her bir köşesinde karşınıza çıkan gölleri, yaylaları, şelaleri ve tepeleriyle sizi büyüleyen bu şehri keşfetmeye hazır olun.

410. Bölüm - Özel Gösterim : Bir Günde 5000 Yıl

Isparta'nın kuzeydoğusunda tarihe tanıklık etmiş bir kent. Devamını oku Yalvaç, 5 bin yıllık tarihi ile geçmişten günümüze birçok medeniyetin beşiği. Geçmişin izlerini Yalvaç'ta sürüyor, ovaların arasında konumlanmış bu kenti ve kent insanını yakından tanıyoruz.

409. Bölüm - Özel Gösterim : Eğirdir'de Göl İnsanları

Eğirdir Gölü'nün kıyısına kurulmuş sakin bir kent. Devamını oku Her mevsim, günün her saati renk değiştiren göl, göle uzanan bir yarımada... Eğirdir'in geçmişine tanıklık ediyor, ustalardan geçmiş zamanı dinliyor, göl insanlarının hayatlarına tanıklık ediyoruz.

408. Bölüm - Özel Gösterim : Marmaris

Mavi-yeşil düş yolculuğu başlıyor. Devamını oku Akdeniz'le Ege'nin mavi sularının buluştuğu noktada yer alan Marmaris; doğal güzellikleri, sakin köyleri, Karia kentlerinin zengin tarihi mirası, bisiklet yolları ve mavi yolculuklarıyla eşsiz bir rota sunuyor.

406. Bölüm - Özel Gösterim : Akyaka

Kendine özgü mimarisi, eşsiz doğası, azmak nehrinin serin sularıyla, Gökova Körfezi'nde cennetten bir köşe... Devamını oku Sığ denizi ve rüzgârıyla sörf tutkunlarının vazgeçilmez mekânı, sürdürülebilir balıkçılık projelerinin uygulama alanı Akyaka'da, keyifli bir serüven sizi bekliyor.

405. Bölüm - Özel Gösterim : Sözler Barış Manço

Ardında sayısız ölümsüz eser bırakan Barış Manço, şarkı sözleriyle sanata ilham olmaya devam ediyor. Devamını oku Ressam, illüstratör, kaligraf, fotoğraf sanatçısı, heykeltraş ve tasarımcı... Sanatın farklı disiplinlerinden 80 sanatçı, Barış Manço'nun 80 şarkı sözünü yorumluyor.

404. Bölüm - Özel Gösterim: Şavşat

Türkiye'nin kuzeydoğusunda bir sakin şehir, tarihi ve doğal güzellikleriyle cennetten bir köşe... Devamını oku El değmemiş doğası ve barındırdığı tüm güzelliklerle sakin ve huzurlu Şavşat sizinle.

403. Bölüm - Özel Gösterim: Sinop / Gerze

Masmavi denizin, dantel gibi koyların ve uçsuz bucaksız yeşilin, dinlemeye doyamayacağınız bir müzik oluşturduğu, Türkiye'nin mutlu ilçesi: Gerze... Devamını oku 2017 yılında, sakin şehir ünvanını alan; Karadeniz bölgesinin bu şirin kasabası ekranlarda…

400. Bölüm - Özel Gösterim: Sinemanın 10 Yılı

Türkiye'de sinemanın on yılında göğsümüzü kabartan gelişmeler oldu. Devamını oku Bedia Ceylan Güzelce'nin sunumu, Mehmet Açar ve Serkan Keskin'in röportajlarıyla Türkiye'de sinemanın 10 yılı, ekranlarda...

398. Bölüm - Özel Gösterim : Dijitalleşmenin 10 Yılı

Türkiye, dijitalleşiyor... Yeni teknolojilere alıştığımız sırada, dijital dünyaya bir yenisi ekleniyor. Devamını oku Peki biz bu dünyaya uyum sağlayabiliyor muyuz? Bedia Ceylan Güzelce'nin sunumu ile Serdar Kuzuloğlu ve Levent Erden'in özel röportajları dijitalleşmenin on yılı belgeselinde.

397. Bölüm - Özel Gösterim: Moskova

Moskova ve St. Petersburg. İki büyük kent ve tarihin içinden çıkıp gelen binlerce hikâye... Devamını oku Moskova'dan St.Petersburg'a iki şehir arasında kültürel yaşamın izleri dile geliyor.

396. Bölüm - Özel Gösterim : Gökçeada

Türkiye'nin en batı noktasında bir eski zaman adası... Devamını oku Nostaljik Rum köyleri, el değmemiş koyları, sualtı milli parkı, organik ürünleri ve daha pek çok güzelliğiyle dünyanın ilk sakin adası Gökçeada, sizinle.

394. Bölüm - Özel Gösterim: Fidel'in Adası/Küba

Yerlilerin dilindeki ismiyle 'Yaşamak İçin En Güzel Yer.' Unesco'nun araştırmasına göre 'En Çok Gidilmek İstenen Ülke.' Devamını oku Tüm imkansızlıklara rağmen, eğitim ve tıpta en başarılı ülkeler arasında bulunan Küba, seyahat yazarı Fatoş Pur rehberliğinde ekrana geliyor.

393. Bölüm - Özel Gösterim:Kabuğunda Büyüyen Şehir: Seferihisar

İzmir'in güneybatısında yavaş bir şehir. Huzur dolu bu ilçeyi keşfetmeye hazır mısınız? Devamını oku Yöresel ürünlerin satıldığı semt pazarı, usta-çırak usulü öğrenim yeri olan doğa okulu,Sığacık'taki sevimli evleri,Teos Antik Kenti ve daha fazlası ile Türkiye'nin ilk yavaş şehri olan Seferihisar'ı ziyaret ediyoruz.

392. Bölüm - Özel Gösterim : Yeni Side

Antik dönemlere uzanan tarihi ve saklı güzelliğiyle Antalya'nın turizm cenneti Side'de benzersiz bir yolculuk başlıyor. Devamını oku Geçmişi koruyup, yarına bırakmak üzere geliştirilen yeni turizm anlayışı ile "Side'nin Değişen Yüzü" ekranlara geliyor.

390. Bölüm - Özel Gösterim : Küba'nın Şehirleri

Karayiplerin kuzeyinde rengarenk bir ada ülkesi... Devrimle birlikte zamanın 1959'da donup kaldığı bir yer. Devamını oku Doğasıyla insana huzur veren, melodileriyle insanın içini ısıtan, tarihle müziği buluşturan Küba'da büyüleyici bir yolculuk sizi bekliyor.

388. Bölüm - Özel Gösterim: Sinop Model Gemi Yapımı

Zarif bir yarımadanın üzerinde, efsanelerle yoğrulan bir el sanatı... Devamını oku Şairlerin, yazarların ve teknelerin sığınağı Sinop, Karadeniz'den aldığı ilhamla ağaçtan model gemi yapımına uzanan bir geleneği yaşatıyor. Usta Doğan Ülgen, bir usta bin usta atölyesinde model gemi yapımını öğretiyor.

386. Bölüm - Özel Gösterim: Mis Kokulu Gelenek

Doğal içeriğiyle antik çağlardan beri insanoğlunun hayatında yer alan zeytinyağı sabunu, bir usta bin usta projesi kapsamında yeni ustalarını arıyor. Devamını oku Edremit Meslek Yüksekokulu'nda açılan el yapımı sabun atölyesi, usta adaylarını zeytinyağının sabuna dönüşme serüvenine dahil ediyor. Sabun ustası Yusuf Kaya, geleneksel zeytinyağı sabunu yapımının inceliklerini öğrencilerine aktarıyor.

384. Bölüm - Özel Gösterim: El İşi, Şile Bezi

İstanbul'un arka limanı Şile'nin, onu özel kılan, şile bezini farklı kılan önemli özellikleri ekrana geliyor. Devamını oku Usta Yasemin Selak, saray süpürgesi, gazi sofrası, zülüf tarağı, bonbon şekeri gibi farklı adlarla anılan yaklaşık 200 farklı geleneksel motifi bir usta bin usta atölyesindeki usta adaylarına anlatıyor. Şile bezi, yüzyıllardır olduğu gibi elden ele, nesilden nesile aktarılıyor.

383. Bölüm - Özel Gösterim: Zamana Karşı/Mudurnu

Yoğun kent hayatı, hızlı temposu burada yavaşlıyor... Devamını oku Özgün kimliği, tarihi ve doğal değerleriyle bir kültür mirası olan Mudurnu, korunmuş kent dokusu, hoşgörü felsefesine dayanan ahilik geleneğiyle gezginlere kollarını açıyor. Unutulmaya yüz tutan mesleklerin ustaları, dedelerin mirasına sahip çıkıyor.

382. Bölüm - Özel Gösterim: Gizli Hazine Bafa Gölü

Zamanı unutup kendinizi doğanın kalbine bırakmaya hazır mısınız ? Devamını oku Beşparmak dağlarının eteklerinde, Türkiye'nin en önemli tabiat parklarından birinde, Ege'nin en büyük gölü Bafa'da keyifli bir keşif yolculuk sizi bekliyor.

380. Bölüm - Özel Gösterim:Bir Ormana En Çok Hangi Renk Yakışır

Beyaz,yeşil,mavi ya da kırmızı...Peki ya tüm bu renkler,tek bir ormana aitse? Devamını oku Batı Karadeniz’in incisi Yenice ormanları, sahip olduğu güzelliği sonsuz bir döngüde sürdürebilen ender yerlerden biri.Burada doğa,ziyaretçilerine her mevsim farklı renklerde bir şölen sunar...Bu rengarenk şölen aslında renklerin yolculuğudur.Yenice ormanlarında kendi renginizi bulun.

379. Bölüm - Özel Gösterim: Her Dem Banyo

Çağları aşan bir gelenek... Sosyalleşmenin ve şifanın merkezi... Devamını oku Türkolog Ali Canip Olgunlu unutulmaya yüz tutan hamam kültürünün tarihsel izlerini anlatıyor. Anadolu kültürünün en renkli öğelerinden hamamlar, Mevlana'nın şehri Konya'dan başlayan ve Doğu'nun incisi Kars'a uzanan bir yolculukla ekrana geliyor.

378. Bölüm - Özel Gösterim : Bir Ses Bin Emek

Karadeniz müziğinin geleneksel öğesi, horonların tükenmeyen sesi kemençenin, kuru ağaçtan bir sanatın parçası olmaya uzanan yol öyküsü ele alınıyor. Devamını oku Usta Muharrem Aktaş, Bir Usta Bin Usta atölyesinde öğrencilerine geleneksel kemençe yapım sanatını öğretiyor.

377. Bölüm - Özel Gösterim:Topraktan Çömleğe,Çömlekten Dünyaya

Anadolu, binlerce yıldır insanlık tarafından mesken tutulan, bir çok medeniyete ev sahipliği yapan coğrafyalardan biri... Devamını oku Anadolu’nun orta yerinde bir köy ise, bu çok çeşitli kültür atlasında çömlekleriyle öne çıkıyor.Bilecik’in Pazaryeri İlçesi’ne bağlı bir köy olan Kınık, toprağı sanata çevirenlere ev sahipliği yapıyor…

376. Bölüm - Özel Gösterim: Dibeklihan

Sanat, bazen bir fırça izinde, bir heykeltraşın dokunuşlarında ya da yıldızlı bir geceye söylenen şarkıda gizli... Bodrum’un kalbinde ise tüm bunlara yer var. Devamını oku Dibeklihan kültür ve sanat köyü kapılarını aralıyor, Ege’nin incisi bambaşka yüzüyle ekrana geliyor.

375. Bölüm - Özel Gösterim: Kültürün Yayın Evi

Türkiye’de, tam 60 yıldır, “kültürün” bir yayınevi var. Gazeteci - yazar Nazım Alpman, yayıncılık tarihimizde bir yolculuğa çıkıyor. Devamını oku Ve kitap sayfalarından Cumhuriyet Türkiyesi’nin hikayesini okuyor.

374. Bölüm - Özel Gösterim : Suya Düşen Işık

Yaşamın ana kaynağında o var… İnsanın özünde o… Toprağın bereketinde o… Bir damlası yeter hayatı başlatmaya... Devamını oku Geçtiği coğrafya, dokunduğu yer can bulur. O, varlığın kendisi, yokluğun nedeni; Su… Burası İznik Gölü... Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan Anadolu'nun bereketinden payına düşeni çokça almış, çevresini saran dağları, ormanları, bitkileri, kuşları ile hayallerin diyarı...

373. Bölüm - Özel Gösterim : Sadağı Kanyonu

Yaşadığımız dünya, doğanın sonsuz zenginliğinin ev sahibi.Bu zenginlikten en fazla payı alan Anadolu’da ise adı duyulmamış yerler, keşfedilmemiş duraklar hala var. Devamını oku İlk adım için fark etmek yeterli. Türkiye'nin önde gelen sanayi şehirlerinden Bursa’ya 58 km mesafede bulunan Sadağı Kanyonu bu yerlerden biri...

372. Bölüm - Özel Gösterim: Pazaryeri

Roma İmparatorluğu'ndan Osmanlı'ya, büyük uygarlıkların mesken tuttuğu, tarihin önemli ticaret yollarından İpekyolu üzerinde... Devamını oku Bir yanında antik eserleri, diğer yanında doğanın binbir rengiyle Bilecik/Pazaryeri... Değişen her devirden, biriktirdiği onlarca izle, ekranlarda.

371. Bölüm - Özel Gösterim : Tadı Hep Damakta: Çikolata

Kakaonun Orta Amerika'da keşfedilişi, bu acı lezzetin çikolataya dönüşme öyküsü... Devamını oku Çikolatanın Osmanlı topraklarına gelişi ve bugüne ulaşmasını anlatan, tarih içinde İstanbul'daki çikolata üretimini mercek altına alan, iyi çikolatanın sırlarını paylaşan tatlı bir öykü…

370. Bölüm - Özel Gösterim: Cumhuriyetin İktisat Tarihinde...

İstanbul’un tarihi merkezinde, bankacılık tarihinin belleğini saklayan bir bina var: İş Bankası Müzesi. Devamını oku Bedia Ceylan Güzelce, Cumhuriyet’in ilk bankasının müzesinde, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal tarihinin içinden geçen bir zaman yolculuğuna çıkıyor.

369. Bölüm - Özel Gösterim: Lezzet Ötesi Antep

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerini yaşayan Antep, bu yüzyılların izlerini ve tatlarını günümüze kadar taşıyor. Devamını oku Kebapları ve o meşhur Antep fıstıklı baklava çeşitlerini önceliği yapan Yiğit, bu yolda keyifli bir seyahate çıkıyor. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara, kültürlere ve inançlara ev sahipliği yapmış Gaziantep, lezzeti ön planda tutan bir bölümle ekranlara geliyor.

368. Bölüm - Özel Gösterim : Sedef Hikayeleri

Türkiye'de yaklaşık bir buçuk milyon kişi sedef hastalığı ile yaşıyor. Şiddeti kişiden kişiye değişse de hastalık ömür boyu sürebiliyor. Devamını oku Farklı şehirlerden, farklı yaşam öyküleri... Onlar umut vermek için yaşadıklarını paylaştı. Hikayelerine kulak vermeye hazır mısınız?

367. Bölüm - Özel Gösterim : Keçenin Mistik Yolculuğu

Konya'da açılan Keçecilik kursunda üç aylık sürede öğrencilerin yünü keçeye dönüştürme süresinde yaşadıkları ekrana geliyor. Devamını oku Keçe ustası Celaleddin Berberoğlu keçe yapımıyla birlikte sabrı öğretiyor. Öğrencilerin hayal dünyalarından dışarıya çıkan güzellikler ekrana geliyor.

366. Bölüm - Özel Gösterim: Ahşabın Sesi

Doğanın kalbinde doğan bir sanat ve onun yeniden yeşerdiği bir kent… Geleneksel el sanatı ahşap oymacılığı, Adana’da yeni ustalarını arıyor. Devamını oku Bir usta bin usta atölyesi ile ahşabın kokusu şehre yayılırken, sesi şehrin tarihi sokaklarında yankılanıyor.

365. Bölüm - Özel Gösterim: Ölümsüz Desenler

Dokuma hocası Hikmet Güler, eskiden sık kullanılan fakat sonradan ilginin azaldığı dokumayı tekrar insanlara kazandırmak için Ertuğrul Köyü'nün yolunu tutuyor. Devamını oku Üç ay süren bir kurs sonunda, Ertuğrul Köyü’ndeki kadınlara dokumayı öğretiyor. Dokunan seccadeler, torbalar ve kilimlerin renk renk desenleri hem köyü renklendiriyor, hem de köy halkının geçmişi hatırlayıp tekrar yaşatmasını sağlıyor.

364. Bölüm - Özel Gösterim : Enerjinin Kara Altını: Petrol

Tarih öncesinden bugüne çok şey değişti. Ancak, enerji dün olduğu gibi bugün de yaşamın çekirdeği. Devamını oku Ülkelerin ekonomilerini, stratejilerini belirleyen petrol, değişen dünya koşullarında yine yaşamın içinde. Enerjinin kara altını petrolün hikâyesi sizinle.

363. Bölüm - Özel Gösterim : Ateşin Dansı:Cam

Beykoz Cam Ocağı Vakfı, sıcak cam yapımı sanatını bugün devam ettiren önemli bir merkez. Devamını oku Vakıfta açılan sıcak cam yapımı atölyesinde, üç aylık sürede öğrencilerin sıcak cam ile gerçekleştirdikleri çalışmalar ekranlara geliyor. Sıcak cam ustası Mehmet Kömürcü, yüzlerce yıllık bu sanatı, öğrencilerine aktarıyor.

362. Bölüm - Özel Gösterim : Tekerleğin Milyon Yılı

Uygarlık bugün geldiği noktayı,5000 yıl önce yapılan bir devrime borçludur.Atlarla başlayıp en son otomobil üretimiyle devam eden tekerleğin hikayesi sizlerle...

361. Bölüm - Özel Gösterim: Kerem Görsev'le Balkanlarda Caz

Balkanların iki güzel şehri…Başkent Üsküp ve Bitola'da caz keyfine ne dersiniz?Piyanist - müzisyen Kerem Görsev sizleri Balkanlarda yaptığı caz konserlerine davet ediyor.

360. Bölüm - Özel Gösterim : Ege'den Karadeniz'e

Güzel kokulu Sakız Adası'ndan Varna'ya,Romanya'nın en büyük liman kenti Köstence'den,iki kıtayı birleştiren dünyanın tek şehri İstanbul'a benzersiz bu yolculuk sizlerle.

359. Bölüm - Özel Gösterim: Zeytin Ağacı

Zeytin ağacı, hepimizden önce buradaydı. Bizden sonra da yine burada olacak. O, yeryüzüne bir armağan. Devamını oku İz, kuzeyden güneye, dünden bugüne ölümsüz ağacın izini sürüyor. Meyvesinden yağına, zeytin ağacının mucizesi ekrana geliyor.

358. Bölüm - Özel Gösterim : İstanbul'un Eski Sakinleri

İstanbul,efsanelerin tarih kabul edildiği,tılsımlı şehir...Bedia Ceylan Güzelce,Eski Çağ,Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde şehrin eski sakinlerinin izini sürüyor Devamını oku İstanbul,efsanelerin tarih kabul edildiği,tılsımlı şehir...Bedia Ceylan Güzelce,Eski Çağ,Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde şehrin eski sakinlerinin izini sürüyor.

357. Bölüm - Özel Gösterim : Gümüşe Yansıyan Anılar

Anadolu'nun öyküleri,gümüşlerle,tüllerle işleniyor...Tel kırma ustası Sönmez Tığ,bu özel el sanatını Bartın'da yöre halkınına kazandıyor.

356. Bölüm - Özel Gösterim : Kara Orman

Kara Orman bölgesinde, Ortaçağı en gerçek hali ile hissedebileceğiniz bir atmosferin Avrupa'daki durağı olan geleneksel Almanya'nın tarihi, doğası ve kültürü... Devamını oku Kara Orman bölgesinde, Ortaçağı en gerçek hali ile hissedebileceğiniz bir atmosferin Avrupa'daki durağı olan geleneksel Almanya'nın tarihi, doğası ve kültürü...Güneşi bol bir şehir Freiburg... Alsace-Lauren'in masal diyarı Kolmar... Kara Orman bölgesinde, tabiatla içiçe süren bir yürüyüş turu... Ortaçağı en gerçek hali ile hissedebileceğiniz bir atmosferin Avrupa'daki durağı... Geleneksel Almanya'nın tarihi, doğası ve kültürü...

355. Bölüm - Özel Gösterim : Ben Giderim O Gider

Baston ustası Tansel Işık, Zonguldak Devrek'te yöre halkına, bölgenin en büyük değeri, Devrek bastonunun yapımını öğretiyor.

354. Bölüm - Özel Gösterim : Aklınla Çok Yaşa

Bilimsel gerçekler, kişisel tecrübeler, yaşamın içinden gerçek öyküler dile geliyor. Devamını oku Bilimsel gerçekler, kişisel tecrübeler, yaşamın içinden gerçek öyküler dile geliyor. Hayat, aslında bir an meselesi... Kum saati, herkes için işliyor...Her saniye her insan için farklı olsa da,yaşlanma, herkese göre farklı yaşta başlıyor.Bilimsel gerçekler,kişisel tecrübeler,yaşamın içinden gerçek öyküler dile geliyor.

353. Bölüm - Özel Gösterim:Gökkuşağının Kadınları

Ardahan'ın Damal ilçesine bir yolculuk... Damal'ın renkli coğrafyasıyla bezenen el emeği Damal bebeklerinin yapımı, yörenin güleryüzlü cesur kadınları eşliğinde sizlerle. Devamını oku Ardahan'ın Damal ilçesine bir yolculuk... Damal'ın renkli coğrafyasıyla bezenen el emeği Damal bebeklerinin yapımı, yörenin güleryüzlü cesur kadınları eşliğinde sizlerle...

352. Bölüm - Özel Gösterim : Sarı Siyah Pedallar

İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri,100 yıl önce Çanakkale'de şehit düşen ağabeylerini anmak için 100 sarı siyah pedal ile Gelibolu'ya doğru yola çıkıyorlar.

351. Bölüm - Özel Gösterim : Körüklü Çizmeler

Efelerin sembolü,efelerin şanı körüklü çizme,yok oluşa direniyor.Aydın'daki bir atölyede yeni usta adayları,körüklü çizme yapmanın inceliklerini ustasından öğreniyor.

348. Bölüm - Özel Gösterim : Sokak

Sokaklar sadece insanlara ait değil. Hayvansever Banu Gökyar'la İstanbul'un sahipsiz sokak köpeklerini tanımaya hazır mısınız? Devamını oku Sahiplendirilen köpeklerin hikayeleri dile geliyor...İstanbul sokakları ve barınakları aracılığıyla, yanıbaşımızdaki dostlarımızın öyküleri ekrana yansıyor.

346. Bölüm - Özel Gösterim : Kapadokya'nın Gizemi

Bir masal ülkesi olarak adlandırılan Kapadokya, dünyanın eşsiz bir bölgesi, doğa ve insan etkinliklerinin büyüleyici bir uyumu, bir yontu şölenidir...

345. Bölüm - Özel Gösterim : Cam Yeniden Cam

Maris Serçe Limanı’nda günümüzden bin yıl önce batan teknedeki buluntular, ona “Cam Batığı” ünvanını kazandırdı.

344. Bölüm - Özel Gösterim: Şehrin Güzellikler Evi/Darülbedayi

İnsanların yüreğinde çiçekler açtıran bir güzellikler evi...Türk toplumunun sanata bakışının ortak simgesi... Devamını oku Darülbedayi, perdelerini aralıyor. Darülbedayi'den şehir tiyatrolarına uzanan asırlık yolculuk ekrana geliyor.

343. Bölüm - Özel Gösterim: İki Kıta Arasında

Yedi tepeli şehir büyülü güzelliği ile ekranlara geliyor. İstanbul, yaşadıklarını an be an izleyiciler ile buluşturuyor.

341. Bölüm - Özel Gösterim : Bir Orman Yedi Göl

Eşsiz fotoğraf kareleri çekmek veya o karelerin içinde yer almak... Sizin tercihiniz hangisi olurdu? Devamını oku Batı Karadeniz ormanlarının sarp yamaçlarına gizli Yedi Göller'de keyifli bir yolculuğa hazır olun. Sonbaharın tüm renklerini izleyin.

340. Bölüm - Özel Gösterim : Üç Devir Bir Mabed

Dünya mimarlık tarihinin günümüze ulaşan en önemli eserleri arasında yer alan Ayasofya, bu kez kapılarını izleyiciler için açıyor. Devamını oku Geçmişte kilise ve cami olarak kullanılan, bugün müze olarak hizmet veren Ayasofya’nın görkemli tarihi ekrana yansıyor.

338. Bölüm - Özel Gösterim : Cunda'da Yaşam

Ege'nin koynunda, tarihin, kültürün ve mutfak sanatının buluştuğu mis kokulu bir ada... Devamını oku Eski evleri, değirmenleri ve kilise yapılarıyla geçmişe tanıklık eden cennetten bir köşe... Cunda Adası'nda yaşam tüm renkleriyle ekrana geliyor.

337. Bölüm - Özel Gösterim : Düşlerdeki Halikarnassos

Bembeyaz evler, sonsuzluğun mavisi, zengin uygarlık kalıntıları...Karia'nın başkenti Halikarnassos, kapıları açıyor. Devamını oku Geçmişten günümüze taşıdığı mirasla dünyanın yedi harikasından biri sayılan Mausoleion, Bodrum'un simgesi haline gelen Bodrum Kalesi ve Anıtsal Antik Tiyatro'nun aydınlık geçmişini takip edin.

336. Bölüm - Özel Gösterim : Geçmişten Geleceğe Antep

Anadolu topraklarında yetişen ustalar taşları, bakırı, deriyi işleyerek birer sanat eserine dönüştürdüler. Devamını oku Renklerin, desenlerin gücü onların ellerinde hayat buldu. Geçmişten günümüze gelen Zeugma mozaiklerinden, yaşamın sanatla bütünleştiği Gaziantep çarşılarına tarihi bir yolculuk sizi bekliyor.

335. Bölüm - Özel Gösterim : Tarihten Doğaya Alanya

Akdeniz'in en güzel coğrafyalarından birine doğru yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Devamını oku Selçukluların Akdeniz'de yaptırdığı ilk tersane olan Alanya Tersanesi'nden, tersaneyi korumak için yaptırılan Tophane'ye, Alanya Kalesi'nden, Kızılkale'ye Alanya'nın tarihi güzellikleri ekrana geliyor.

334. Bölüm - Özel Gösterim : Bir Kültür Mozaiği: Mardin

Güneydoğu'nun büyülü kenti... Fırat ve Dicle nehri arasındaki topraklarda yer alan, Yukarı Mezepotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri...

333. Bölüm - Özel Gösterim:Beyaz Perdenin Gülen Yüzleri

Beyazperdenin gülümseten yüzleriyle buluşmaya hazır mısınız? Devamını oku Türk komedi sinemasına damgasını vuran filmler, yönetmenler ve oyuncular bir araya geliyor. Komedi sinemasının unutulmaz ustalarıyla, dünden bugüne gülümseten bir yolculuk ekrana yansıyor.

332. Bölüm - Özel Gösterim : Sarıkamış'ta Bir Gölge:Kurt

Yaban hayatın nabzını yerinde tutmaya hazır mısınız? Devamını oku Kars Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı'nda yaşayan kurtların hayatı, mercek altına alınıyor. Uzmanlar eşliğinde yapılan bilimsel araştırmalar, iz ekranına yansıyor.

331. Bölüm - Özel Gösterim : Kamilet Vadisi

Bir doğa harikasını seyredalmaya ne dersiniz? Artvin'in Arhavi ilçesine, Kamilet Vadisi'ne davetlisiniz. Devamını oku Biyolojik çeşitliliğiyle, Türkiye'nin ve dünyanın en önemli havzalarından olan Kamilet Vadisi, yörede yaşayanların anlatımıyla ekrana geliyor.

330. Bölüm - Özel Gösterim : Yünden Renkler: Keçe

İzmir'in güzel ilçesi Tire ve çarşı sokaklarına açılan tarihi atölyeler... Geçmişten günümüze kaybolmakta olan el sanatlarını yaşatan emektar ustalar... Devamını oku Keçe, yünün renkli yüzünü yansıtırken, yüzyıllardan bu yana ortaya konan birbirinden farklı ürünlerde emeğin ve sanatın izlerini taşıyor.

329. Bölüm - Özel Gösterim: Toprağa Düşen Mavi

Bembeyaz bir zeminde, çiçeklerle, kuşlarla, kalyonlarla bezeli bir dünya yaratmak... Toprağın en yalın haline, denizin bin bir tondaki mavisini düşürmek... Devamını oku Çanakkaleli ustalar, yüzyıllardır bunu yapıyor. Çinicilik geleneği, yeni ustalarını arıyor...

328. Bölüm - Özel Gösterim: Oltu'nun Siyah İncisi

Bir şehir, bin usta... Erzurum'un siyah incisi oltu taşı, telkariden mıhlamaya, kakmadan ajura benzersiz yolculuğuyla ekrana geliyor. Devamını oku Kaybolmakta olan "Oltu Taşı İşlemeciliği" elden ele uzanıyor. Yeni nesiller ekranlarda Oltu'nun Siyah İncisi ile tanışıyor.

327. Bölüm - Özel Gösterim : Sabrın Taneleri:Kehribar

Şanlıurfa'da usta eller, Kehribar taşıyla buluşuyor. Devamını oku İz,merceğini antik çağlardan bu yana tıpta, kozmetikte ve aksesuar imalatında kullanılan Kehribar taşına çeviriyor.Urfa'nın büyülü atmosferiyle harmanlanan Kehribar taşı, usta ellerden çıraklarına aktarılan bir zanaate dönüşüyor.

326. Bölüm - Özel Gösterim : Ateşten Desenler

Geleneksel motifler, binlerce yıllık ateşle buluşuyor. Isparta'da kök salan deri sanatı, zamana yenik düşmemek için yeni ustalarını arıyor.

325. Bölüm - Özel Gösterim: Beyaz Masal Diyarı/Pamukkale

Menderes Vadisi'nden uçsuz bucaksız bir cennet... Ege'nin bembeyaz masal diyarı Pamukkale ekranlara yansıyor. Devamını oku Doğa harikası travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti'yle benzersiz bir yolculuk sizi bekliyor.

323. Bölüm - Özel Gösterim: İstanbul'un Simgesi Lale

Yüzyıllardır endamını, masumiyetini koruyan, şehrin tarihiyle birlikte büyüyen lale, İstanbul'u anlatır. Devamını oku Gök kubbeye uzanan biçimi ve benzersiz renkleriyle yalnızca şehrin değil, bir kültürün simgesidir. Günlük yaşamda kullanımından sanattaki görünümüne, lale, tarih boyunca yüklenen farklı anlamlarıyla ekranlarda.

322. Bölüm - Özel Gösterim: Keşfetmek İçin Bak

Bir coğrafya ve keşif dergisi... Arkasına Anadolu kültürünü alan, dünyaya keşfetmek için bakan bir pencere... Devamını oku Bugüne kadar sayısız makale, araştırma konusu ve binlerce fotoğrafa ev sahipliği yapan Atlas Dergisi, bu köklü birikimiyle ekranlarda...

319. Bölüm - Özel Gösterim: Haliç'in Zincirleri

İstanbul'un fethinde önemli bir role sahip olan haliç zincirinin öyküsü ekranlara geliyor. Devamını oku Sarayburnu ve Karaköy arasına çekilen Haliç zincirinin sırrı uzmanlar eşliğinde gün yüzüne çıkıyor.

317. Bölüm - Özel Gösterim: Ahşabın Büyüsü

Yüzyılların imbiğinden süzülüp günümüze ulaşan köklü bir gelenek,sabır ve dikkat isteyen bir el sanatı... Devamını oku Yok olmaya yüz tutmuş ahşap oymacılığı,yeni ustalarını arıyor. Kahramanmaraş'ın ceviz ağaçlarından ahşap oymacılığına uzanan öyküsü ekranlara yansıyor.

316. Bölüm - Özel Gösterim: Gördes Düğümü

Dünya literatürüne "Gördes Düğümü"olarak geçen bir teknik, on santimetrekareye 3600 düğüm sığdıran bir işçilik... Gördes halıları ekranlara yansıyor. Devamını oku Yok olmaya yüz tutmuş bir gelenek,Manisa Cezaevi'nde,yeni ustaların ellerinde canlanıyor.

315. Bölüm - Özel Gösterim : Yeraltında 50 Yıl

50 yıl önce bir dernekle başlayıp günümüzde Mağaracılık Federasyonu ile devam eden mağaracılığın bilinmeyenleri,uzmanlar ve mağara gönüllülerinin anlatımıyla dile geliyor

314. Bölüm - Özel Gösterim: Kavşaktaki Bahçe

Bir zamanların çayırı;bugün ise Türkiye'nin en önemli botanik bahçesi olan,şehrin içine saklanmış "Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi" ekranlara geliyor.

313. Bölüm - Özel Gösterim: Gilindire Mağarası

Torosların kalbinde gün yüzüne çıkan bir doğa harikası.570 milyon yıllık kayaçlarda oluşan Türkiye'nin en büyük mağarası. Devamını oku Bilimsel açıdan tek kabul edilen Gilindere Mağarası'nda su altı dalışları ile tarihin izleri sürülüyor.

312. Bölüm - Özel Gösterim: Bisiklet Şehri

Tüm damarları tıkalı bir metropole oksijen taşıyan taze ciğerler.Betonun hüküm sürdüğü uygarlığı kas gücüyle yenmek.İstanbul bisikletle tanışıyor... Devamını oku Şehrin ormanlarından, boğaz hattına,parklara ve sahillere uzanan bu sessiz dönüşüm ekrana geliyor.

309. Bölüm - Özel Gösterim: Balın İzinde

Coşkun Aral Anadolu'nun uzak köşelerinde bal toplayan gezginci arıcılar ile birlikte balın peşinde koşuyor.

308. Bölüm - Özel Gösterim : Yönünü Bul

Yalnızca bir pusula ve harita yardımıyla,önceden belirlenen hedeflere koşulan 10.istanbul Oryantiring Turnuvası ve bu ilginç spor için ekran başına davetlisiniz.

307. Bölüm - Özel Gösterim : Edebiyatın Amiral Gemisi

Türkiye'de edebiyat ve kültürün köklü dergisi Varlık ekrana geliyor.

305. Bölüm - Özel Gösterim : İznik Çinileri

Tarihin derinliklerinden bugüne uzanan bir sanat...Renklerin,dokuların,desenlerin en zarif resmi... Devamını oku Yeşil Cami'nin tarihi çinilerinden,ünlü çini ustası Turgut Tuna'nın anlatımlarına,topraktan fırına İznik Çinileri ekrana yansıyor.

303. Bölüm - Özel Gösterim: Safranbolu Evleri

Hayal edin! Uyandığınızda tarihi bir konağın içindesiniz. Asırlar öncesinde mühürlenmiş bir şehir! Devamını oku Küre Dağları'nın eteklerinde kurulu Safranbolu ve konakları ekrana geliyor!

301. Bölüm - Özel Gösterim: Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'i bilmeyen yoktur. Devamını oku Yine de pek azımız bu görkemli anıtın çarpıcı özelliklerini yakından tanır. Atatürk'ün 76.ölüm yıldönümünde, İz Tv merceğini Anıtkabir'e çeviriyor ve bu özel mekanı ölümsüzleştiriyor.

299. Bölüm - Özel Gösterim: Yenice Ormanları

Bir çok canlıya ev sahipliği yapan, dünyanın sayılı doğal alanlarından Yenice Ormanları ekrana geliyor.

298. Bölüm - Özel Gösterim: Afyon Ulu Camii

13.yüzyıl Selçuklu mimarisi yapılarından,özellikle ahşap işçiliği ile dikkat çeken Afyon Ulu Camii ekranlara geliyor.

297. Bölüm - Özel Gösterim:Tarihin Değiştiği Yer

İnsanlık tarihini değiştiren, bilinenleri tekrar sorgulamamıza neden olan bir keşif... Devamını oku Göbeklitepe'nin hikayesini uzman arkeologlardan dinleyecek ve bu alanın büyüsüne kapılacaksınız.

296. Bölüm - Özel Gösterim: Camili Biyosfer Alanı

Unesco tarafından korumaya alınan,Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer alanı camili bölgesi tüm zenginliği ile ekrana taşınıyor.

295. Bölüm - Özel Gösterim : Bajar

Göçlerle birlikte kültürlerin karışıp melezleştiği bir Metropol...Ve onun müzikal dilini anlamaya çalışan bir müzik grubu...

294. Bölüm - Özel Gösterim : Dimili Cicim Dokuma

Tekirdağ'da bir göçmen köyü...ve köy kadınlarının balkanlardan getirdikleri bir sanat... Devamını oku Yaşatıldığı yörenin adıyla anılan Karacakılavuz dokumaları,köyün sınırlarını aşabilmek için yeni ustalarını arıyor.

293. Bölüm - Özel Gösterim : Rize'nin Sepetleri

Karadeniz'de yakın geçmişte hasatların olmazsa olmazı örgü sepetler,yerlerini yavaş yavaş naylon çuvalların kolaycılığına bırakıyor.

292. Bölüm - Özel Gösterim: İki Bin Yıllık Gizlilik/Sagalassos

Burdur'un Ağlasun dağlarının eteğinde saklı iki bin yıllık antik kent oyuncu Özgür Özgülgün eşliğinde ekranlara geliyor.

291. Bölüm - Özel Gösterim: Fırtına'nın Konakları

Türkiye'nin belgesel ekranı,merceğini bu kez Fırtına Vadisi'nin yamaçlarına kurulu Çamlıhemşin konaklarına ve konak sakinlerine tutuyor.

290. Bölüm - Özel Gösterim: Ölüm Yürüşü/Srebrenitsa

Bosna Savaşı'ndan kaçan 13 bin Boşnak...Ve ölüm yürüyüşü olarak adlandırılan bir yol... Devamını oku Srebrenitsa Katliamı'ndan kaçan ve orada hayatlarını kaybedenlerin anısına düzenlenen yürüyüş ekrana taşınıyor.

288. Bölüm - Özel Gösterim: Kırkpınar Güreşleri

Anadolu tarihinde önemli bir yer tutan, Ata sporumuz tarihi Kırkpınar Güreşleri ekranlara geliyor.

287. Bölüm - Özel Gösterim: İstanbul'un Merdivenleri

Kentin mimarisinde yer alan merdivenlerin hikayeleri ekrana geliyor. Devamını oku İstanbul'un birbirinden farklı karakterlere büründüğü, inişli çıkışlı yolculuğunu izleyin!

286. Bölüm - Özel Gösterim: 100 Milyon Yıllık Yolculuk

Hatay Samandağ'dan Fethiye'nin ekincik kumsalına 20 yuvalama sahası, dört üniversite, üç ülke ve insanlık tarihinden daha eski bir hikaye. Devamını oku İz kapsamlı bir yapımla deniz kaplumbağalarının asırları ve okyanusları aşan 100 milyon yıllık yolculuklarının izini sürüyor.

285. Bölüm - Özel Gösterim: Namrun Oyaları

Dünya literatürüne "Türk Danteli" olarak giren iğne oyalarının Namrun'a özgü motiflerini ve bu küçük ilçedeki geleneği yaşatma çabalarını izleyin!

283. Bölüm - Özel Gösterim: Side Antik Kenti

Side antik tüm muhteşemliği ile ekranlarınıza geliyor.

281. Bölüm - Özel Gösterim: Üç Harfli Büyü:Gül

Her kalbin kapısını aralayan gülün, yetiştirilmesi, kullanımı ve kültürü ekranlara geliyor.

279. Bölüm - Özel Gösterim: Ambarlı Limanı

Marmara Bölgesi'nin en büyük uluslararası çıkış kapısı... Devamını oku Vinçlerin, tırların, yük gemilerinin oluşturduğu devler ülkesi, Ambarlı limanı kapılarını sizin için açıyor.

277. Bölüm - Özel Gösterim: Veliefendi Hipodromu

Bir zamanların gezi çayırı; bugün Türkiye'nin en önemli hipodromu... Devamını oku Nefes kesen yarışları, apranti eğitimi, yarış atları hastanesi, müzesi ve piknik alanıyla ekranlarda!

275. Bölüm - Özel Gösterim: Mardin'de Sabancı İzi

Müze kent Mardin ve Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'nin kente etkileri bu belgeselde ekrana geliyor.

273. Bölüm - Özel Gösterim: Sesin Aklı

Birçoğunun yüzünü ilk görüşte anımsayamasak da, aslında onları seslerinden çok iyi tanıyoruz. Devamını oku Türkiye'deki seslendirme tarihine damgasını vuran efsane isimler ekranlarınızda.

271. Bölüm - Özel Gösterim : Unutulmuş Bilgelik

Kanada-Lillooet'de düzenlenen "3.Uluslararası Bilgelerin Buluşma Toplantısı"nın Türkiye'den tek katılımcısı, Fatoş Pur ile gizemli bir yolculuk sizi bekliyor.

270. Bölüm - Özel Gösterim : Yüz Karası Değil Ekmek Parası

Yerin metrelerce altında ekmeklerini kazanan Zonguldak maden işçilerinin öyküsü bu belgeselle ekranlara taşınıyor.

269. Bölüm - Özel Gösterim : Hayalimdeki Yolculuk

"Diyaloğa olan inanç-paylaştığımız Avrupa" programı çerçevesinde geliştirilen "Hayalimdeki Yolculuk" isimli, yarışmanın ödülü olan avrupa seyahati ekranlarda.

268. Bölüm - Özel Gösterim: Güvene Açılan Kapılar ve Kilitler

Belgeselde çoğu zaman düşünmediğimiz ama dünyada milyarlarca insanın ortak bir teknoloji olarak geliştirdiği kapılar ve kilitler ekrana yansıyor. Devamını oku İstanbul'da Türkiye'nin ilk yerli kilidini üreten Sadık Özgür'le başlayan hikayemiz, üzerinde hiç düşünmediğimiz ama hayatımızda önemli bir yere sahip kapı ve kilitler üzerine düşünmemizi sağlayacak.

267. Bölüm - Özel Gösterim: Kaş-Kekova'da Hayat Var

Kaş-Kekova bölgesi, sualtında yaşayan birçok canlıya ev sahipliği yapıyor.Deniz kaplumbağaları,Akdeniz foku, orfoz ve orkinos nesli tehlike altında olan türlerden birkaçı Devamını oku Turizmle sualtı ekosistemini dengeli bir şekilde yönetmek için, Kaş ve Kekova'da 2009 yılından bu yana WWF Türkiye önderliğinde örnek bir proje yürütülüyor.

261. Bölüm - Özel Gösterim : Birlikten Doğan Güç: Fransa

Şaraplarıyla tanınan Fransa'da şarap üretim aşamaları ile Fransız çiftçilerin Avrupa Birliği ve tarım politikalarına bakışı ekrana yansıyor.

260. Bölüm - Özel Gösterim : Avrupa'nın Yeni Yüzü: Polonya

Polonya'nın Avrupa Birliği ortak tarım politikaları ile geçirdiği dönüşüm belgesel serinin 2.bölümünde ekranlara geliyor.

259. Bölüm - Tarımda Mucize Ülke: Hollanda

Dünyanın en büyük ilk üç tarım ihracatçısı arasında olan Hollanda'nın tarım sistemi anlatılıyor.

257. Bölüm - Özel Gösterim: Karlar Altında Koloni/Almatı

Kazakistan'ın eski başkenti ve Orta Asya'nın en gelişmiş şehri Almaata ekranlara yansıyor.

255. Bölüm - Özel Gösterim:Hititler'den Bugüne Hattuşa

Tarihin izinde bir yolculuğa hazır mısınız? Anadolu'nun en büyük imparatorluklarından Hititler'in gizemli başkenti Hattuşaş ekrana geliyor. Devamını oku Bin tanrılı Hitit halkının mirası, Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen Boğazköy kazıları ile açığa çıkartılıyor. Anadolu'nun karanlık çağı, farklı disiplinleri buluşturan Boğazköy kazıları ile aydınlanıyor.

254. Bölüm - Özel Gösterim:Doğu'nun Doğası 2. Bölüm

Kars ve Iğdır bölgesinin yaban hayatı; insan faktörüyle birlikte, bilim insanlarının gözünden aktarılıyor.

253. Bölüm - Özel Gösterim:Doğu'nun Doğası 1. Bölüm

Kars ve Iğdır bölgesinin yaban hayatı anlatılıyor.

250. Bölüm - Özel Gösterim: Müziğin Almanya Yolculuğu

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın Beethoven'ın evine yolculuğu ekranlarda…

245. Bölüm - Özel Gösterim: Yazmanın Adı/Tokat

Tokat'ta 600 yılı aşkın geçmişi olan yazmacılık sanatı,hayatta kalmak için yeni ustalarını arıyor.

243. Bölüm - Özel Gösterim: Mardin'in Sesi 2.Bölüm

Mardin'in yerel müziklerini yaşatmak için çabalayan müzisyenlerin hayat serüvenleri ekrana geliyor.

242. Bölüm - Özel Gösterim: Mardin'in Sesi

Mardin'de göçlerin,savaşların,kavuşmaların,sabretmenin hikayelerini saklayan; kulaklara Türkçe,Arapça,Kürtçe sözler söyleyen o ses ekrana taşınıyor.

241. Bölüm - Özel Gösterim: İlmek İlmek Kars

İlmek ilmek dokunan umutlar,hayaller,hikayeler...Kars'ın dünyaca ünlü kilimleri ve heybeleri yok oluşa direniyor.

240. Bölüm - Özel Gösterim: İlmek İlmek Kars

Bir usta bin usta projesi, Avanos'ta topraktan bu kez umut üretiyor.

238. Bölüm - Özel Gösterim: Sanatın Başkenti Viyana

Ekip, bu kez sanatın başkenti Viyana'ya doğru yol alıyor.

237. Bölüm - Özel Gösterim: Salamis

Arkeolog ve gazeteci Mesut Yar, Salamis'e doğru yol alıyor! Antik kentin kültür ve sanata dair izlerini ekrana taşıyor.

236. Bölüm - Özel Gösterim: Rahvan Adımlar

Rahvan yürüyüşleri ile sahiplerinin vazgeçilmezi olan atlar, Mardin yaşamındaki yerleri, beslenme ve bakımları ile ilgili tüm detaylarıyla ekrana geliyor.

235. Bölüm - Özel Gösterim: Karda Ayak İzleri

Doğa tutkunu İsmail Şahinbaş, Sülüklügöl'den Kapıorman Dağları ve Çubuk Gölü'ne uzanan beyaz cennete derin izler bırakıyor!

233. Bölüm - Özel Gösterim: Barış Çocukları

Nazım Alpman, Van depreminden kurtulan çocuklar için İzmir Dikili Belediyesi'nin organize ettiği dayanışma kampına katılan çocukların hikayesini ekrana getiriyor.

232. Bölüm - Özel Gösterim:Kore'nin Gazileri

Gazeteci Nazım Alpman'ın hazırlayıp sunduğu belgeselde yaşları 80'i aşkın olan Kore gazileri özel anılarıyla ekrana geliyorlar.

230. Bölüm - Özel Gösterim:Avcı Burun

Türkiye'nin yerli av köpeği Çatalburun'un hikayesi.

229. Bölüm - Özel Gösterim: Maestro

Notaların izinde bir yaşam...Melodi yüklü bir zaman...Klasik müziğin Türkiye'deki en önemli temsilcilerinden şef Cem Mansur ekranlara konuk oluyor!

227. Bölüm - Özel Gösterim: Sesin Ruhu

Türkiye'deki seslendirme serüveninin nasıl başladığı ve sesin toplumsal hafızada ne denli yer ettiğinin izi sürülüyor.

224. Bölüm - Özel Gösterim: Ora Yemendir 2. Bölüm

Yemen'in kültürü, mimarisi ve yaşam serüveni ekrana yansıyor.

223. Bölüm - Özel Gösterim: Ora Yemendir 1. Bölüm

Yemen'de sıra dışı bir yolculuk başlıyor. Mimariden yemeğe, tarımdan cembiye kültürüne Yemen ekrana taşınıyor.

222. Bölüm - Özel Gösterim:Geri Dönüşüm Yolunda

Çöp diye attığımız kağıt,karton,metal,cam,plastik ambalajların ayrıştırılıp tekrar geri kazanım yolculuğu ekranlarda!

221. Bölüm - Özel Gösterim: İstanbul'un Saklı Kovanları

İstanbul ve çevresinde, arıların çalışmalarıyla başlayan ve balın sofraya uzanan öyküsü, Coşkun Aral'ın yönetmenliği ile ekranlarınıza geliyor.

220. Bölüm - Özel Gösterim: Sedefin Zarafeti/ Ankara

Cumhuriyetin simgesi Ankara... Ve imparatorluk mirası bir sanat: Sedefkari...

219. Bölüm - Özel Gösterim:Taşların Tılsımı

İstanbul'u çevreleyen tılsımlı taşlar, yeraltını sarmalayan dehlizler, sarnıçlar, dilden dile anlatılan öyküler ve destanlar Coşkun Aral'la gün yüzüne çıkıyor.

216. Bölüm - Gayrimüslim Mezarları

Çağlar boyu farklı medeniyetleri barındıran, çeşitli kültür ve inanca ev sahipliği yapan İstanbul'daki 65 gayrimüslim mezarlığının izini sürüyoruz.

215. Bölüm - İpek Dokusu: Hayat

İpekböceği yetiştiriciliğinden, kozadan iplik çekmeye, dokumadan boyamaya ipeğin Hatay'daki yolculuğu ekrana geliyor.

213. Bölüm - Özel Gösterim : Tavşankanı

Karadeniz'in doyumsuz lezzeti çayın sımsıcak öyküsü...

212. Bölüm - Özel Gösterim : Taşın Dili: Mardin

Taşın dile geldiği şehirde, taşla çıkılan bir yolculuk... Mardin'de açılan bir usta bin usta atölyesinde, taş ustası Veysi Duva, geleneği 20 öğrencisine aktarıyor...

210. Bölüm - Özel Gösterim : Genç Kaşifler

Coşkun Aral'ın rehberliğinde Hindistan yolculuğuna çıkan iki genç kaşifin öyküsü anlatılıyor.

101

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.