Popüler Bilim
Popular Science
Popüler Bilim

Popüler Bilim

Uyarı
İnteraktif oyunlarla beyninizin iç çalışmalarını keşfedin. Devamını oku
İnteraktif oyunlarla beyninizin iç çalışmalarını keşfedin. En iyi hayat hilelerini öğrenin ve internet başarısızlıklarının mikroskop altında konulduğunda maceranın nasıl felakete dönüştüğünü öğrenin.

İnteraktif oyunlarla beyninizin iç çalışmalarını keşfedin. En iyi hayat hilelerini öğrenin ve internet başarısızlıklarının mikroskop altında konulduğunda maceranın nasıl felakete dönüştüğünü öğrenin.Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

1. Bölüm - Ne Kadar Yaşayabiliriz?

İnsanoğlu, kaydedilen tarihin başlangıcından beri gençlik çeşmesini boşuna aradı. Devamını oku Bilimi, bu yaşlanma sürecini değiştirme potansiyeline sahip olabilecek atılım ilerlemelerinin ardında keşfedeceğiz.

2. Bölüm - Bir İnsandan Fazlası

Teknoloji zaten toplumumuza sıkı sıkıya bağlıdır, ancak insan vücudu söz konusu olduğunda, bilim yeni nesil bir kuşak için hazırlanıyor. Devamını oku 21. yüzyılda yapay vücut parçaları sıradan olmasına rağmen, yenilikçi araştırmalar bizi yedek parçaların ötesine ve yeni bir aleme götürüyor. Biyoloji ve teknolojinin dünyalarını birleştiren bilimsel ilerlemeler, nasıl düşündüğümüzü, nasıl hissettiğimizi, dünyayı nasıl deneyimlediğimizi değiştirecek.

3. Bölüm - Beynin Sırları

Beynimizin içinde neler olduğuyla ilgili binlerce spekülasyondan sonra, yeni inovatif teknoloji bizi en derin yerlere götürüyor. Devamını oku Bilincin gizemine ışık tutabilecek, insanları komadan ve epilepsi gibi ve salgınlardan özgür bırakabilecek ve şiddetli travmalara maruz kalan insanlara çare olabilecek pek çok atılımı araştıracağız.

4. Bölüm - Salgın Hastalıklar

2014 Ebola salgını, küresel sağlık çalışanlarını, araştırmacıları ve bilim insanlarını katil virüsü kontrol altına almak için çabalarını seferber etmeye zorladı. Devamını oku Savaştığı virüs kadar hızlı evrimleşen modern bilim ile hemen hemen hiç patojen içermeyen bir dünyayı görebilecek bir tıbbi devrimin eşiğinde olabiliriz. Pandemik virüslerle savaşmak için hastalık önleme konusunda çalışan bilim adamları ve tıp pratisyenleri ile tanışacağız.

5. Bölüm - Enerjinin Sınırları

Hareket etmek, yaşamak, çalışmak, oynamak, yaratmak ve hayatta kalmak için yaptığımız her şey, üretilen enerji ile mümkün olur. Devamını oku Fosil yakıtlara uzun zamandır güveniyoruz, ancak tedarik sınırlı ve onları yakmanın çevresel maliyetleri astronomik, hatta ölümcül. Çevreye zarar vermeden bu tekerlekleri hareket halinde tutabilen sürdürülebilir keşiflere zemin hazırlayan yeni nesil mucitler, yenilikçiler ve girişimciler girer.

6. Bölüm - Su Kıyameti

Dünyamızın yüzde 70'inden fazlası suyla kaplıdır, ama yakından bakmadan aslında içmek için çok az su olduğunun farkına varamazsınız. Devamını oku 7 milyar insanımızın ve milyonlarca hayvan türümüzün nüfusu, gezegenimizde mevcut suyun sadece % 1'ini paylaşır. İklim değişikliği hava durumu sistemlerine saldırırken ve nüfusumuz istikrarlı bir şekilde artarken, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları ve mühendisler büyüyen küresel su sorunu için yerel çözümler üretmeye çalışıyorlar.

7. Bölüm - Yaşlılar ve Gençler

Yapılan son araştırmalara göre bazı beyin fonksiyonlarımız yaşlandıkça gelişiyor. Bir dizi oyun ve deney yoluyla beyin saatlerimizi durdurmanın yolunu keşfedin.

8. Bölüm - Renkler

Kırmızının, mavi ve yeşilin, siyah olduğu bir dünyanın içerisine girmeye hazır olun. Devamını oku Beyninizi bir seri interaktif oyun ve büyüleyici deneyden oluşan üst düzey bir teste tabii tutarak şaşırtıcı bir gerçeği açığa çıkarıyoruz; renkler sadece beynimizin yarattığı bir illüzyondan ibarettir.

9. Bölüm - Neler Oluyor?

Uzmanlar, beynimizin; nöroloji, bilişsel bilim ve psikoloji alanlarında dünyayı nasıl kavradığını araştırıyor.

10. Bölüm - Bana Güven

Bir dizi eğlenceli ve interaktif oyun yoluyla beynimizin güven ile çok özel bir bağı olduğunu öğreniyoruz.

11. Bölüm - Çekiciliğin Kuralları

Göze görünen güzellikten çok daha fazlasını -tüm duyularınıza hitap eden bir güzelliği- keşfetmeye hazır olun. Devamını oku Bir dizi interaktif oyun ile, çekiciliğin ve güzelliğin sırlarını keşfediyoruz.

12. Bölüm - Düşünmek İçin Ye

Sunucumuz Jason Silva yediklerinizden aldığınız tadın ağzınızda hissettiklerinizden çok, beyninizle algıladıklarınız olduğunu size kanıtlıyor. Devamını oku İşin aslına bakarsanız, yemek seçimlerimizin yemeklerle hiç alakası yok. Bir dizi interaktif oyun ve deney sonucunda, sizleri neyin acıktırdığını ve neden aşırı yediğinizin sebebini keşfedin.

13. Bölüm - Risk

Sunucu Jason Silva,beyinlerimizin riski değerlendirişini ve konu büyük riskler almaya geldiği zaman, beynin sürprizlerle dolu oluşunu gözler önüne seriyor.

14. Bölüm - Bağımlılık

Konu bağımlılık olunca, çoğu insanın aklına gelen uyuşturucular ve alkoldür. Devamını oku Ancak gerçek şu ki, içtiğimiz ilk yudum kahveden, akıllı telefonlarımıza varıncaya dek hepimizin ‘olmadan yaşayamayacağı’ bir şeyleri vardır. Bir dizi interaktif oyun ve deney ile sunucumuz Jason Silva hepimizin bir şeylere bağımlı oluşunu ispatlıyor.

15. Bölüm - Dil

İletişim kurmak için her gün dilleri kullanırız, ancak iletişim süreci sadece peş peşe dizdiğimiz sözcüklerden ibaret değildir. Devamını oku Sunucumuz Jason Silva, bizleri, beynimizin nasıl da düşüncelerimizi sözlerimize bağlamaya programlı olduğunu gösteren bir yolculuğa çıkarıyor.

16. Bölüm - Batıl İnanç

Hemen hemen her şeyi rasyonalize edebilen, ileri teknoloji dünyamızda bile batıl inançlar hala var. Devamını oku Aslında, günlük inanç ve alışkanlıklarımızın çoğu, kötü veya iyi şansı kontrol edebileceğimize dair olan mantıksız kanı tarafından şekillenmiştir. Sunucumuz Jason Silva bir dizi oyunla, beynimizin gerçekte temeli olmayan şeylere inanmaya ne kadar yatkın olduğunu gösteriyor.

17. Bölüm - Mühendisler Drone Yapar, İlk Seferde Yok Ediyor

Alan Turchik ilk saha gezisine National Geographic ile mühendis olarak gitmekten çok heyecanlıydı. Devamını oku Pasifik Okyanusu'ndaki efsanevi ve uzak Pitcairn Adalarına yapılan 2012 seferleri,Priştine Denizleri projesinin bir parçasıydı.Turchik’in ana rollerinden biri,çevreci Mike Fay’ın keşif yolculuğuna,uzaktan kumandalı bir quadcopter ya da insansız bir hava aracı olan drone uçurarak,ıssız mercan adalarının fotoğraf ve videolarını çekerek yardım etmekti

18. Bölüm - Kalıplar

Beyinlerimiz, günlük tekrarlayan alışkanlıklarımızı takip etme eğilimindedir. Devamını oku Bu eğilim o kadar güçlüdür ki, kurulduktan sonra kötü bir alışkanlığı kırmakta zorlanıyoruz. Bir dizi oyun ve deney boyunca, ev sahibi Jason Silva bize kalıpların ve alışkanlıkların dünyamızı nasıl yönettiğini gösteriyor.

19. Bölüm - Gördüklerine İnanma

Bilim adamları, optik illüzyonların beyninizin nasıl çalıştığını görmek için kafanızın içine girmenin en iyi yollarından biri olduğunu buldular. Devamını oku Bir dizi interaktif oyun ve yanılsama sayesinde, beyninizin gerçekliğinizi nasıl oluşturduğunu göstermek için gözünüzde birkaç numara oynayacağız, esasen gözlerinizi kandıracağız.

20. Bölüm - Hareket

Sürekli hareket eden bir dünyada gelişen beynimiz, hayatta kalmak için sofistike bir hareket duygusu geliştirmiştir. Devamını oku Beynimizin bu zor kablolamanın ne kadar kolay, daha iyi ve daha kötüsü için ne kadar kolay kandırılabileceğini kanıtlayan, harekete nasıl algıladığı, yorumladığı ve tepki verdiği bilimi araştırıyoruz.

21. Bölüm - Sen Karar Ver

Bir dizi hızlı tempolu etkileşimli oyun ve şaşırtıcı deneylerle karar verme sürecinizi en üst seviyeye çıkarın. Devamını oku Bu arada, uzmanlar bize günlük kararlarımızın düşündüğümüz kadar güvenilir olmadığını ve kendimizi sürücünün koltuğuna nasıl geri koymamızın mümkün olduğunu gösteriyor.

24. Bölüm - Robot Dünya Şampiyonası

Dünyanın her yerinden öğrencilerin katıldığı, 1989'da Dean Kamen tarafından başlatılan ilk robotik yarışması, bilim, mühendislik, teknoloji ve sporu birleştiriyor.

25. Bölüm - Ceset Çiçeğinin Kokusu

Uzun bir bekleyişten sonra ünlü ceset çiçeği sonunda Amerika Botanik Bahçesi'nde açtı. Meraklı ziyaretçiler bu kokuyu sevecek mi?

26. Bölüm - Pilotlar Gemi Modelleriyle Navigasyon...

Küçük gemi modelleriyle çalışmak için dünyanın her yanından pilotlar Port Revel merkezinde buluşuyor.

27. Bölüm - İnsani Atıkların Gübreye Dönüştürülmesi

Sanitasyonda devrim yapan Sasha Kramer, Haiti'de tarım ve yeniden ağaçlandırma için atıkların verimli organik gübreye çevrilmesine yardımcı olur.

28. Bölüm - Yol Tuzları Nereden Geliyor?

Kar fırtınalarında yolları ve kaldırımları daha güvenli yapan yol tuzları kolay bulunmuyor. Kış gelmeden şehirlerin nasıl stok yaptıklarını öğreniyoruz.

29. Bölüm - Zehirli Böcek Isırıkları

Entomolojist Justin Schmidt, geniş çapta birçok böceği topluyor ve zehirlerinden medikal fayda sağlayıp sağlayamayacağını araştırıyor.

144

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.