İstanbul'un Yüzleri : Bant Mahallede
İstanbul'un Yüzleri
İstanbul'un Yüzleri : Bant Mahallede

İstanbul'un Yüzleri : Bant Mahallede

İstanbul'un Yüzleri 1. Sezon 17. Bölüm

Uyarı
Herkesin farklı bir İstanbul’u vardır.Yaşanmışlıkları, anıları ve tarihiyle bu büyük şehir, onu yaşayanların hayatlarında derin izler bırakır. Devamını oku
Herkesin farklı bir İstanbul’u vardır.Yaşanmışlıkları, anıları ve tarihiyle bu büyük şehir, onu yaşayanların hayatlarında derin izler bırakır.İstanbul, herkes için farklı bir anlam taşır.“İstanbul’un Yüzleri” belgesel kuşağı ile farklı mekânları, o mekânları özel kılan farklı yüzlerle keşfe çıkıyoruz.Bir semt, bir konser salonu, bir müze ya da tarihi bir hastane... “İstanbul’un Yüzleri”nde, mekânların hikâyelerini, hikâyelerin kahramanlarından dinliyoruz...

Herkesin farklı bir İstanbul’u vardır.Yaşanmışlıkları, anıları ve tarihiyle bu büyük şehir, onu yaşayanların hayatlarında derin izler bırakır.İstanbul, herkes için farklı bir anlam taşır.“İstanbul’un Yüzleri” belgesel kuşağı ile farklı mekânları, o mekânları özel kılan farklı yüzlerle keşfe çıkıyoruz.Bir semt, bir konser salonu, bir müze ya da tarihi bir hastane... “İstanbul’un Yüzleri”nde, mekânların hikâyelerini, hikâyelerin kahramanlarından dinliyoruz... Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

59. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: İstanbul'un Sesleri

Her şehir sesleriyle var olur. Pınar Çevikayak ile İstanbul'un seslerinin izinde geçmişe uzanıyoruz.

58. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: İstanbul’un Müze Haritası

Renklerin, farklı kültürlerin, medeniyetlerin şehri İstanbul, belleğindekileri müzelerde sergiliyor.

57. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Doğu Roma Mozaik Sanatının...

Günümüze kadar gelen en dayanıklı sanatsal ifadelerden birisi olan mozaik sanatı, resim ya da süsleme işi olarak tanımlanıyor. Devamını oku Doğu Roma mozaik sanatının izinde Dr. Arzu Toraman eşliğinde Ayasofya Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ve Kariye Müzesi’ndeki mozaiklerin pırıltılı dünyasını tarihsel, sanatsal ve teknik bir bakış açısıyla keşfedeceğiz.

56. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Yedi Tepe İstanbul

Türkiye’de çağdaş sanatın önemli yedi ismi, yedi tepeli İstanbul'u resmetmek için kolları sıvıyor. Devamını oku Emine Şenses, Gafur Uzuner, Kadir Ablak, Mustafa Albayrak, Osman Akça, Peruze Hamurcu ve Seydi Murat Koç, Sainte Pulchérie Lisesi’nin sanat galerisi Oda'da düzenlenen "Yedi Tepe İstanbul" sergisi için gerçekleştirdikleri üretimleri paylaşıyor.

54. Bölüm - Merih Akoğul ile Fotoğraflarda İstanbul

19.yüzyıldan bugüne İstanbul fotoğraflarla anlattı kendini... Devamını oku Şehrin değişimi, devinimi fotoğraflara da yansıdı. Fotoğraf sanatçısı Merih Akoğul, dünün birikimi, bugünün getirdikleriyle şehrin sokaklarında yol alıyor. Geçmiş ve şimdi arasında İstanbul fotoğraflarının izini sürüyor.

53. Bölüm - Necmi Aksoy İle İstanbul'un Ağaçları

Mezarlıklar, parklar, saray bahçeleri ve korular... İstanbul'un yüzlerce yıllık geçmişini ağaçların dilinden okumaya hazır mısınız? Devamını oku Orman Mühendisi Prof. Dr. Necmi Aksoy, şehrin ağaçlarına dair öyküler anlatıyor. Baharın müjdecisi erguvanlar, şehri simgeleyen çınarlar, sonsuzluğa uzanan ehrami serviler...

52. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri:Hayri F.Yılmaz ile Yeniçeriler

Tarihi ne kadar sorguluyoruz? Tarihin imha edilmiş tek ordusu Yeniçeriler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Devamını oku Ortaçağın sonlarında Batı Avrasya'da önem kazanan piyade birlikleri ve düzenli orduların ilk örnekleri arasında yer aldılar. Tarihçi Necdet Sakaoğlu ile Topkapı Sarayı'ndan Harbiye Askeri Müzesi'ne, yeniçerilerin izinde bir yolculuk sizi bekliyor.

51. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Şeyda Hacızade

Çocukluğundan beri sahip olduğu hayal gücünü objelerle birleştirerek onlara yepyeni bir ruh kazandıran sanatçı: Şeyda Hacızade. Devamını oku İstanbul sokaklarını geziyor, bulduğu metal parçalar ile yepyeni ürünler ortaya çıkartıyor. Şeyda Hacızade'nin hayatına tanık oluyor, onunla İstanbul'un sokaklarını keşfe çıkıyoruz.

50. Bölüm - Ayşe Türemiş ile Resimlerde Galata

Galata'nın arka sokaklarında, dünü aramaya, geçmişin unutulmaya yüz tutmuş hatıralarını anmaya hazır mısınız? Devamını oku Ressam Ayşe Türemiş ile semtin renkleri, Galata'nın katmanları ve bilinmeyenleri ekrana geliyor.

49. Bölüm - Ufuk Kocabaş ile İstanbul Limanı

İstanbul denilince akla deniz, gemi ve liman gelir... Devamını oku Sirkeci'den Kumkapı'ya, Haliç'ten Karaköy'e, şehrin limanları, farklı yolculukların sahnesidir... Sualtı kültür mirası üzerine araştırmalar yapan Prof.Dr. Ufuk Kocabaş, limanların bilinmeyen öykülerini anlatıyor.

48. Bölüm - Emre Aracı İle Çaykovski'nin İzinde

Çaykovski'nin İstanbul'a gelişini, şimdiye kadar sadece günlüklerini dikkatle okuyanlar biliyordu. Devamını oku Ünlü bestecinin bu gezilerini Emre Aracı ile beraber ele alıyor, Çaykovski'nin geçtiği sokakları beraber geziyor ve İstanbul sokaklarında onun izini sürüyoruz.

47. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Gürol Ağırbaş

Türkiye'nin önde gelen bas gitaristlerinden Gürol Ağırbaş ile Kuzguncuk'ta eşsiz bir müzik deneyimi yaşamaya hazır mısınız ? Devamını oku Bostan yeri, küçük semt tiyatrosu ve eski evleriyle bakir kalmayı başarmış, şehrin gürültüsünden uzak bu semti Gürol Ağırbaş ile geziyoruz.

46. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Veysel Donbaz

Zamanda beş bin yıl geriye gitmeye hazır mısınız ? Devamını oku Türkiye'nin sayılı Sümerologlarından Veysel Donbaz ekranlarınıza konuk oluyor. Kil tabletlerde yazılı olan ölü diller, yılların bilgi birikimi ve tecrübesiyle modern dillere tercüme ediliyor.

45. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Ümit Ünal ile Hayatın Kadrajı

Senaryo yazarı ve yönetmen Ümit Ünal ile sinemasal yolculuğa hazır mısınız? Devamını oku Yazdığı ve yönettiği filmlerle Türk sinemasında ayrıcalıklı bir yer edinen Ümit Ünal, kendi İstanbul'unu anlatıyor. Hayatın kadrajı, ekranlara yansıyor.

44. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri:Denizin Ressamı; Haslet Soyöz

Gazeteci, karikatürist ve ressam Haslet Soyöz ekranlara konuk oluyor. Devamını oku Yaptığı sanatsal çalışmalarla 40 yılı geride bırakan, denize olan tutkusunu yaptığı resimlere yansıtan Haslet Soyöz'ü ekranlarda izleyin.

43. Bölüm - Devrim Erbil ile Çizgilerde İstanbul

Türk resim sanatın öncü ismi... Yaşamını üreterek ve genç sanatçı adaylarını yetiştirerek geçiren Devrim Erbil ekranlara konuk oluyor. Devamını oku Akademi yıllarından Devlet Sanatçısı unvanına, İstanbul temalı eserlerinden sergilerine, Yedi Tepeli şehirle iç içe geçen öyküsü ekrana yansıyor. 60 yıldır İstanbul'da yaşayan ve şehrin dokusunu yakından tanıyan, gerçek renklerini bilen ressam Devrim Erbil ilhamını da bu şehirden alıyor.

42. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Tolga Gümüşay ile...

Tolga Gümüşay ile Galata'nın katmanlarını bulup keşfetmek,sokakların,binalarının sesine kulak vermek...

41. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Yiğit Tahtalıoğlu ile...

Profesyonel rehber ve amatör pilot Yiğit Tahtalıoğlu, Hezarfen'in rotasını izliyor; havacılığın tarihi ekranlara yansıyor...

40. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Mine Soysal ile İstanbul...

Bizans'tan, Osmanlı İmparatorluğu'nun büyülü başkentinden Türkiye Cumhuriyeti'nin yorgun metropolü bugünlere geldi. Devamını oku Mine Soysal eşliğinde İstanbul'un saklı öyküleri ekranlara geliyor.

39. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Canlı Tarih Müzesi

Çocuk yaşlarda başlayan bir tutkunun izinden giderek,İstanbul'un en yeni müzesinin yaratıcısı Nejat Çuhadaroğlu izleyici ile buluşuyor...

37. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Celal Kadri Kınoğlu'yla...

Tiyatro oyuncusu Celal Kadri Kınoğlu, bu kez perdenin ardında, şehrin sokaklarında... Devamını oku İlk çocukluk yıllarının geçtiği Şişli'den, 70'li yıllarda bir sayfiye yeri olan Suadiye'ye, konservatuvar yıllarına tanıklık eden Kadıköy'den, tiyatro sahnelerine, Celal Kadri Kınoğlu'nun kendi İstanbul'u ekranlara yansıyor.

36. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Ercan Kesal ile...

Köy muhtarı yol işçisi bazen de bir şarkıcı olarak çıktı karşımıza filmleriyle. Kimi zamansa yaşadıklarını kaleme aldı, hikayeler anlattı. Devamını oku Oyuncu,yazar ve doktor Ercan Kesal, bu kez öykülerini sizlerle paylaşıyor. Yolu İstanbul'da kesişen anılar, yeniden canlanıyor.

35. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Afife Batur ile Vedad...

Mimar Afife Batur'la, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk mimarlarından Vedad Tek'in izini sürmeye hazır mısınız? Devamını oku Sirkeci Büyük Postane'den, Defter'i Hakani Binası'na, İstanbul'un saklı kalmış tarihi apartmanlarından, şehrin önemli kamu binalarına, Vedad Tek'in bıraktığı benzersiz yapılar ekrana geliyor.

34. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : İstanbul'un Bulutsuzluk...

Rock müziğinin yanısıra mimarlık alanında da önemli çalışmalara imza atan Nejat Yavaşoğulları, bu kez İstanbul'u anlatıyor.

32. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Alternatif Sahneler

Şehrin en bilinen tiyatro seyircisi Baysan Payman,Beyoğlu'nda eski bir apartman dairesini ya da kullanılmayan bir garajı sahneye dönüştürenlerle ekranlarda!

31. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Eray Canberk İle...

Şair ve Çevirmen Eray Canberk ile onlarca yıllık bir kurumun kapısı aralanıyor. Devamını oku Sultan Abdülmecid'in Darülmualimin'den Cumhuriyet'in Yüksek Öğretmen Okulu'na eğitimci yetiştiren Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi'nin öyküsü ekrana taşınıyor.

30. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Ertuğrul Karslıoğlu ile Haliç

Herkesin farklı bir İstanbul'u vardır... Ödüllü yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu da kendi İstanbul'unu anlatıyor. Devamını oku Onun için İstanbul demek, Haliç demek... Balat- Fener semtlerinin mimari güzelliği, bölgede bulunan ve İstanbul'un geçmişine ışık tutan sarnıçlar, Haliç'in temizleme çalışmaları sonraki değişimi ve Pierre Loti Kahvesi'nin muhteşem manzarası, onun gözünden ekrana geliyor...

29. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Mehmet Güreli

Mehmet Güreli'yle Cihangir'in sokak aralarından Boğaziçi'ne uzanan rengarenk bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

28. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : İstanbullu Bir Yabancıyla

Elisabeth Edwards...22 yıldır İstanbul'da yaşıyor.Doğduğu büyüdüğü yer İstanbul değil ancak o hayatını İstanbul'da kurmuş.Hepimiz kadar İstanbullu...

27. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Vedat Onar'la...

İstanbul'da gün ışığına çıkarılmış hayvan kemikleri Prof.Dr. Vedat Onar rehberliğinde ekranlara geliyor.

26. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Eskimeyen Ruhlar

Antika denildiğinde akla gelen tüm soruların yanıtları için, izleyenler, ihtişamlı müzayedelerden, Mecidiyeköy ve Horhor Antikacılar Çarşısı'na doğru yolculuğa çıkıyor.

25. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Behiç Ak ile Kalemin...

Cumhuriyet Gazetesi'nde bant karikatür çizen,çocuk kitabı yazarlığı ve çizerliği,oyun yazarlığı yapan Behiç Ak ekrana geliyor.

24. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Selvin Gafuroğlu ile...

İstanbul'un birbirinden farklı semtlerinde atölye sahibi sanatçılar,Selvin Gafuroğlu'nun şehirdeki sanat yolculuğuna konuk oluyor.

23. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri :Burçak Evren ile Düş Şatoları

Araştırmacı -yazar Burçak Evren,Beyoğlu'nun eski sinemalarını mercek altına alıyor. Devamını oku Bugün birer birer maziye karışan Beyoğlu sinemalarının büyülü öyküleri ekrana yansıyor.

22. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Sinan Genim ile...

Şehrin,karşılıklı birbirine bakan hisarları,tarih boyu Boğaz'ın hakimi oldu.Anadolu ve Rumeli Hisarı'nın tarihi, Sinan Genim'le dile geliyor.

21. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Lale Uluç ile Saraydaki...

Sanat tarihçisi Lale Uluç,16.yüzyıl Şiraz el yazmalarının izini sürüyor. El yazmalarının büyüleyici hikayeleri ekrana yansıyor.

19. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Akın Eldes'le Gitarİstanbul

Türkiye'nin en önemli gitar virtüözü,rock ve caz gitaristlerinden Akın Eldes ekranlara geliyor.

18. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Atıl Kutoğlu ile Modanın...

Tasarımcı Atıl Kutoğlu farkıyla İstanbul'dan Viyana'ya uzanan yolculukta modanın kalbine dokunmak isteyenler ekran başına!

17. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Bant Mahallede

İstanbul'un gençlik ruhuna farklı bir bakış...Müzik,sinema,kültür,sanat,tasarım vb.konularda yayın yapan Bant dergisi,şehrin genç ve alternatif yüzünü yansıtıyor.

16. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Dağhan Baydur ile...

Müzisyen Dağhan Baydur ile Boğaz'ın sesleri eşliğinde, benzersiz bir yolculuk sizi bekliyor. Devamını oku Galatasaray Adası ve Kuruçeşme sahillerinde müzik yolculuğuna davetlisiniz.

15. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Cem Sorguç'la Gazhaneler

İstanbul'un Yüzleri'nde bu kez Mimar Cem Sorguç'la gazhanelerin geçmişine ve bugününe bir yolculuğa çıkıyoruz.

14. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Hayat Veren Şehir

Yusuf Kamil Paşa ile eşi Zeynep Hanım tarafından hastalara ücretsiz hizmet vermek amacıyla yaptırılmış olan Zeynep Kamil Hastanesi'nin öyküsü ekranlarda.

13. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Murat Murathanoğlu'yla...

Basketbolu Türkiye'ye sevdiren en önemli isimlerden...Potanın sesi, bu kez unutulmaz maçların,unutulmaz mekanlarını anlatıyor. Devamını oku Spor ve Sergi Sarayı'ndan Abdi İpekçi Spor Salonu'na uzanan yolculuk,basketbolun efsaneleri ile ekrana taşınıyor!

12. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : John Freely ile...

Amerikalı profesör John Freely, Eminönü'nde Evliya Çelebi'nin adımlarının izini sürüyor.

11. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri : Hakkı Devrim ile Arnavutköy

Boğaziçi'nin en eski semti Arnavutköy gazeteci Hakkı Devrim'in keyifli anlatımıyla ekrana yansıyor.

10. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Ekrem Özen ile Ortaköy

Ressam Ekrem Özen ile Ortaköy'ün sanat dünyasına ve geçmişine yolculuğu ekrana geliyor.

9. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri:Tuluyhan Uğurlu ile Beylerbeyi

Sarayı, küçük çarşısı ve bir sanatçının ilham kaynağı olan küçük sığınaklarıyla Beylerbeyi ekrana geliyor.

8. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Uğur Tanyeli'yle Levent

Mimarlık tarihçisi Uğur Tanyeli ile Türkiye'nin modernleşen yüzü ve Levent'in köklü tarihi ekrana yansıyor.

7. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Nazlı Eray ve Hayal

Geçmişin kapıları, İstiklal Caddesi ve Pierre Loti Tepesi'nden, Nazlı Eray'ın İstanbul'una aralanıyor.

6. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Ataol Behramoğlu'yla Büyükada

Yaşamını sürdürdüğü Büyükada'da, ona ilham veren her köşe, onun kendi anlatımıyla ekrana taşınıyor.

5. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Nedim Gürsel'le İstanbul...

Yazar Nedim Gürsel ile Bebek, Rumelihisarı ve Anadoluhisarı'nda yapılan gezinti ekrana taşınıyor.

4. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Hasan Pulur'la Bab-ı Ali

Usta gazeteci Hasan Pulur, Türk gazeteciliğinin ilk adımlarının atıldığı Bab-ı Ali'yi anlatıyor.

3. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Edhem Eldem'le Galata

Prof.Dr. Edhem Eldem, tarihi semt Galata'nın geçmişine ışık tutuyor.

2. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Mario Levi ile Kadıköy

İstanbul bir masaldı kitabının yazarı Mario Levi ile İstanbul'un tarihi semti Kadıköy'de keyifli bir yolculuk...

1. Bölüm - İstanbul'un Yüzleri: Haldun Hürel'le Balat-Fener

Üç Hürel üyelerinden sanat tarihçisi Haldun Hürel ile İstanbul'un tarihi semtlerinden Fener ve Balat'ta keyifli bir yolculuk...

103

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.