Sıra Dışı Bir Kaya
One Strange Rock
Sıra Dışı Bir Kaya

Sıra Dışı Bir Kaya

Uyarı
National Geographic; yönetmen Darren Aronofsky ile bir araya gelerek Dünya gezegenini daha önce hiç tanık olmadığınız bir yöntemle karşınıza çıkartıyor.
National Geographic; yönetmen Darren Aronofsky ile bir araya gelerek Dünya gezegenini daha önce hiç tanık olmadığınız bir yöntemle karşınıza çıkartıyor.

National Geographic; yönetmen Darren Aronofsky ile bir araya gelerek Dünya gezegenini daha önce hiç tanık olmadığınız bir yöntemle karşınıza çıkartıyor.Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

1. Bölüm - Nefes

Uzaydan bakıldığında görülebilen ince mavi çizgi, Dünya'yı diğer gezegenlerden ayırır. Devamını oku Dünya'nın oksijen açısından zengin bir atmosfer oluşturma hikayesinin peşinde, hayret verici kozmik olayların bir araya gelerek, gezegenin nasıl nefes almasını sağladığını keşfedeceğiz.

2. Bölüm - Fırtına

Gezegenimiz bu noktaya nasıl geldi? Kozmik bir fırtınada doğdu ve şekil aldı. Bizi yok edebilecek çarpışmalar, güneş sisteminin ilk evrelerinden bir gezegen inşa etti.

3. Bölüm - Kalkan

Dünya kendini güneşten korur. Davut ve Calut Hikayesi, Dünya'nın en büyük tehdidi, görünüşte iyi huylu Güneş'le olan ilişkisine dayanır. Devamını oku Dünyamız, koruma kalkanları olanmadan, Güneş'in yıkıcı parçacıkları ve ölümcül radyasyonundan korunamazdı.

4. Bölüm - Başlangıç

Bizim kayamızı en sıra dışı kılan özelliklerinden biri canlı olması. Yaşamın yapıtaşları evrene yayılmış olsa da, yaşam nadir bulunur. Devamını oku Peki, Dünya gezegenini diğerlerinden ayıran nedir? Hangi dinamik güçler hayat gibi karmaşık bir şeye dönüştüler?

5. Bölüm - Uzaylı

Başka bir gezegende bizimki gibi bir hayat bulabilir miyiz? Dünyadaki tüm yaşam, tek hücreli bakteriyle başladı ve 2 milyar yıldır böyle kaldı. Devamını oku Peki bu bakteri nasıl bu kadar karmaşık, renkli ve farklı bir hale geldi? Bu, evrende başka bir yerde olabilir mi?

6. Bölüm - Hayatta Kalma

Dünya'nın yaşanabilir olması yeterli değil. Yaşamın gelişmesi için aynı zamanda ölümle de bağlantılı olmalıdır. Devamını oku Ölüm, hücrelerimizden gezegenin kendisine kadar olan her şeyle bağlantılıdır. Küresel ve kitlesel yok oluşlar evrimin sürdürülebilirliği için gereklidir.

7. Bölüm - Uyanış

Yeryüzündeki tüm yaşamdan, tek zeki türün gezegenimizi terk etmesi nasıl mümkün oldu? Devamını oku 2 milyar yıldır hiçbir şeyin beyni yoktu ve bugün bile yaşamın %90'ı hayatta kalmak için beyne ihtiyaç duymuyor. Her şeyden daha zeki olmamıza yol açan şeyler ne?

8. Bölüm - Terraform

Yaşamın ortaya çıkmasından beri, canlılar yeryüzünü ve atmosferi en tuhaf şekillerde yontmuşlar ; balık dışkısıyla oluşan adalar, ölü hayvanların yarattığı dağlar… Devamını oku Ancak hayat sadece yaratmıyor, ayrıca yok edebilir.

9. Bölüm - Kaçış

Astronot Chris Hadfield gezegenimizi üç kez terk etti. Devamını oku Gezegenimizin yüzeyindeki asteroitler tarafından bırakılan mermi deliklerini gördükten sonra, hayatta kalma şansımızın Dünya'dan kaçarak, Dünya dışı bir koloni kurmak olduğuna inanıyor. Bu zorlu yolculukta hayatta kalabilir miyiz?

10. Bölüm - Yuva

3 görev ve uzayda ağırlıksız 665 günden sonra, deneyimli astonot Peggy Whitson dünyaya dönüyor. Temiz hava, sıcak güneş ve yerçekimi başka bir yerde var mı? Devamını oku Yoksa sıra dışı kayamız gerçekten eşsiz mi?

136

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.