Sırlar ve Efsaneler
Mysteries & Legends
Sırlar ve Efsaneler

Sırlar ve Efsaneler

Uyarı
Modern ve antik tarihin en ilgi çekici hikayelerinden bazıları sırlar içerisinde gizlenmeye devam ediyor. Devamını oku
Modern ve antik tarihin en ilgi çekici hikayelerinden bazıları sırlar içerisinde gizlenmeye devam ediyor. Zamanda geri dönerek dünyanın en merak uyandıran yapbozun parçalarını bir araya getiriyoruz.

Modern ve antik tarihin en ilgi çekici hikayelerinden bazıları sırlar içerisinde gizlenmeye devam ediyor. Zamanda geri dönerek dünyanın en merak uyandıran yapbozun parçalarını bir araya getiriyoruz.Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

1. Bölüm - Torino Kefeni

Son zamanlardaki bilimsel gelişmeler, 1988 yılında test edildiği son zamandan beri Torino Kefeni hakkında yeni bilgiler ortaya koyar. Devamını oku Fotoğraf görüntülemedeki gelişmeler, gizemli dinsel kalıntının başının etrafında gizlenmiş mektupları ortaya çıkarır, belki de onları kimin neden yazdığı dair sırları ortaya çıkarır. Bir bilim insanı, görüntünün, büyük bir elektrik enerjisi patlamasıyla yaratıldığına inanır.

2. Bölüm - Sodom ve Gomore

Eski Ahit'teki ipuçlarını takip ederken, bir arkeolog, orijinal günah şehirleri olan Sodom ve Gomore’nin gerçek yerini keşfettiğine inanıyor. Devamını oku Dahası, bir nükleer bomba gücünün olduğu bir olayı ortaya çıkaran, süper ısıtılmış çanak çömlek kalıntıları keşfedildi. Bu da alanın Tanrı'nın gazabının yeryüzündeki yeri olabileceğine dair spekülasyonlara yol açtı. Ayrıca, kabul edilemez Voynich Elyazmasına da bakıyoruz.

3. Bölüm - Mona Lisa'nın Kodu

Ünlü bir kurgu çalışmasının iddialarına rağmen, Leonardo Da Vinci'nin bir resmindeki kod hiçbir zaman bulunmamıştır. Devamını oku Ancak Mona Lisa'nın solgun renklerini kaydeden yeni yüksek çözünürlüklü görüntüleri, vernikte çatlaklardan daha fazlasını ortaya çıkarmış olabilir. Bizi bu esrarengiz resmin ardındaki gerçek anlama götürecek potansiyel bir kodun izini takip ediyoruz. Ayrıca neredeyse 7.000 iskeletle ortaya çıkarılan dünyanın en eski yeraltı tapınağını keşfedin.

4. Bölüm - İnka'ları Çözmek

Arkeologlar bugün antik İnka’ların düğümlerden yapılan üç boyutlu bir dil ile iletişim kurduğuna inanır. Sabine Hyland, sistemin ardındaki karmaşık kodu kırmaya çalışır.

5. Bölüm - Dikenlerin Tacı

İncil'e göre, dikenli taç, çarmıha gerilmesi sırasında İsa Mesih tarafından giyildi ve bugün Katolik dininin en kutsal kalıntılarından biridir. Devamını oku Bir Cizvit rahibi olan Peder Patrick Hough, Paris'te Notre Dame Katedrali'nde korunan gerçek bir taç olduğu söylenen bir kalıntıyı araştırır. O mucizevi bir şekilde kanıyor gibi görünen taçtan bir dikeni araştırır.

6. Bölüm - Yaşayan Vampirler

4000 yıl önce, kırık bir kafatası olan bir adam bir çukura atıldı ve kalbine büyük bir taş yerleştirildi. Devamını oku 1.000 yıl önce, on dört sakat vücut gömüldü, taş yerleştirildi ve kazıklar kalplerinden geçirildi. 8 yıl önce, gece bir Romen mezarlığında yanmış ve kalbi çıkarılmış bir ceset çıkar. Bu uğursuz olaylar arasındaki bağlantıdan şüphelenen, bir adam dünyanın en eski şüpheli vampirinin izini sürüyor.

7. Bölüm - Mary Magdelene'nin Gizemi

Mary Magdalene uzun zamandır tövbeli bir günahkâr, bir aziz ve belki de en önemlisi dirilişin tanığı olarak bilinir. Devamını oku Ancak yazar Margaret Starbird, onun aynı zamanda İsa'nın karısı, çocuğunun annesi ve tarihin en büyük komplo kurbanı olduğuna inanır. En eski Hıristiyan eserlerinden biri olabileceği iddia edilen eseri inceliyor ve İncil'deki bu gizemli kadın hakkındaki gerçeği ortaya çıkardığına inandığı bir bilmeceyi çözer.

8. Bölüm - İnsanın Doğumu

Türkiye'nin doğusundaki bir arkeolojik alan, medeniyetin başlangıcı hakkında akademik düşünceyi değiştirme potansiyeline sahiptir. Devamını oku Göbekli Tepe, 12.000 yıl önce yapılmış bir dizi dev ayaklı taştır. Böyle bir şey yaratacak herhangi bir bilinen uygarlığın eski tarihlerdeki varlığına açıklamalara karşı çıkıyorlar.

9. Bölüm - Çarmıha Germe

Her yıl milyonlarca Hıristiyan Kudüs'e hacca gider. İsa'nın haça üzerinde ölümüne giden yolda son adımlarındaki tutkuyu takip etmeye giderler. Devamını oku Şimdi bir arkeolog, yanlış alanlarda ibadet ettiklerini iddia ediyor. İsa zamanındaki çarmıha germe eserlerini izledi ve çarmıha germe yeri olan Christendom'daki en önemli türbeye eşi görülmemiş bir erişim sağladı. Sadece gerçek yerleri işaret eden değil, aynı zamanda ‘Çile’ ile ilgili yeni bilgiler sunan arkeolojik kanıtları keşfettiğine inanır.

10. Bölüm - Mayan Underworld

Sualtı arkeoloğu Guillermo de Anda, Maya yeraltı dünyası Xibalba’yı, araştırmak için Meksika ve Guatemala genelinde bir kanıt izini takip eder. Devamını oku Guillermo de Anda derin sualtı mağaralarında hem antik efsaneleri hem de son arkeolojik keşifleri araştırırken, insan kurbanı ritüelleri ve üzücü yolculuğunun efsanelerinin kanıtlarını olan kemikler keşfeder. Sonunda Xibalba'ya giriş yapıp yapmadığını görmek için Meksika'daki son derin mağara dalışını takip edin.

11. Bölüm - Batık Avcısı Kayıp Hazineleri Ortaya Çıkarıyor

Sık sık birinin kartviziti veya özgeçmişinde yazan "batık avcısı" görmezsiniz, fakat bu aslında National Geographic’den bağış alan David Mearns'ın kariyer seçimidir. Devamını oku Onun için, tarihin yitirilmesi ve yüzyıllık hazinelerin kurtarılması, ofisin - ya da okyanusun bir başka günüdür.

12. Bölüm - Batık Avcısı 500 Yıllık Hazineler Keşfediyor

Denizde 500 yıl kaybettikten sonra kaşif Vasco da Gama'nın Esmeralda batığı keşfedildi. Devamını oku National Geographic ve gemi enkazı avcısı David Mearns tarafından yönetilen bir ekip, bölgeyi kazarak, geminin dikkat çekici hazinelerini kurtardı.

13. Bölüm - Büyük Tufan

Nuh Tufanı’nın hikayesi, ölümcül yolundaki her şeyi alıp götürdüğü hikayesi sadece bir Eski Ahit masalı değil. Devamını oku İncil ve Kuran'ın yanı sıra, dünyadaki eski kültürlerde de benzer tufan hikayeleri görülür. Yüzyıllar boyunca, uzmanlar hikayenin her zamanki gerçekliğinin, bir tufanın kanıtı olup olmadığını merak ederler.

14. Bölüm - Joan of Arc Komplosu

Joan of Arc, Fransa'nın ulusal kahramanıdır, ancak hayatının ve ölümünün detayları gizemli bir şekilde örtülür. Devamını oku Fransız ordusunun on dokuz yaşındaki lideri, bir cadı olarak kazıkta yakıldı ve yüzyıllar sonra bir azize ilan edildi. Bununla birlikte, bir yazar Joan'ın infazından kurtulmuş olabileceğini ve anonimliklerle dolu bir yaşam sürdüğünü ileri süren kanıtlar bulur.

15. Bölüm - Taştaki Kılıç

Bangor Üniversitesi'nden Dr. Raluca Radulescu, Arthur efsaneleri üzerine bir dünya uzmanıdır. Devamını oku Kral Arthur'un öyküsüyle olası bağlantısını keşfetmek için İtalya'daki uzak bir kilisede bir taşa gizlenmiş gizemli bir ortaçağ kılıcının peşindedir. Arayışı onu, daha önce düşünüldüğünden daha fazlasının olduğu Arthur efsanesinin kökenine doğru bir keşif yolculuğuna götürür.

16. Bölüm - Columbus'un Lanetli Kolonisi

1494'te Christopher Columbus, Yeni Dünya'daki ilk Avrupa kolonisini inşa etmek için Amerika'ya ikinci bir yolculuk yaptı. Devamını oku Bundan birkaç yıl sonra, Amerika'nın ilk Avrupa şehri La Isabela'nın beşte biri ölecekti. Tüm yerleşim, sonunda, kaşifin mirasını bozarak yok olacaktı. Bu talihsiz yerleşim yerinde olanlar 500 yıl sonra bir gizem olarak kalır.

17. Bölüm - Atlantis

M.Ö. 4. yüzyılda Platon, Atlantis denilen bir ütopyayı, felakete bağlı bir patlamanın ardından deniz altında ortadan kaybolan masal bir kenti için yazdı. Devamını oku Binlerce yıl sonra Atlantis gizemleri, Bimini adası, Kanarya Adaları, Santorini ve Truva dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki çeşitli yerlere bağladıkça büyülemeye devam ediyor.

18. Bölüm - Bermuda Şeytan Üçgeni

Bermuda Üçgeni, bir daha asla haber alınamayan teknelerin ve uçakların kaybolmasıyla bilinir. Nadiren bir yardım çağrısı vardır ve kaybolurken hiçbir iz bırakmaz.

19. Bölüm - Karındeşen Jack

Londra'nın East End'i 1888'de 3 ay boyunca terörize etti, ancak karın deşen Jack hiç yakalanmadı. Devamını oku Bugün saldırgan katilin kimliğinin arayışı, öfkeli tartışma hala ilgi uyandırıyor ve kraliyet ailesini parmakla işaret ediyor.

20. Bölüm - Vampirler

Herkes Kont Dracula'nın Bram Stoker’in hayal gücünün ürünü olduğunu biliyor, ancak pop kültür ikonunun gerçek olaylara dayandığını gösteren spekülasyonlar vardır.

144

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.