Uzay
Space
Uzay

Uzay

Uyarı
Yıllar süren keşiflere rağmen evren bizi büyülemeye devam ediyor. Evrenin sırlarını açığa çıkarmak için bilinmeyene doğru ilerlerken yıldızlı gökyüzünün ötesine geçin.
Yıllar süren keşiflere rağmen evren bizi büyülemeye devam ediyor. Evrenin sırlarını açığa çıkarmak için bilinmeyene doğru ilerlerken yıldızlı gökyüzünün ötesine geçin.

Yıllar süren keşiflere rağmen evren bizi büyülemeye devam ediyor. Evrenin sırlarını açığa çıkarmak için bilinmeyene doğru ilerlerken yıldızlı gökyüzünün ötesine geçin. Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

1. Bölüm - Challenger Felaketi: Kayıp Dosyalar

Uzay Mekiği Challenger'ının ve ekibinin, özellikle de uzaya fırlatılan ilk sivil Christa McAuliffe'nin çok üzücü trajedisi dünyayı sarstı. Devamını oku McAuliffe, ulusun uzay anlayışını ve yeni nesil gezegenler arası seyahatleri genişletmek için binlerce başvuru arasından seçilmiştir. Fakat hayalleri - ve NASA'nınkiler - trajik bir şekilde kısa sürdü.

2. Bölüm - Uzayda Bir Yıl

Astronot Scott Kelly, bir yıl boyunca uzaya yollandı, uzay yolculuğu için insan sınırlarını test etti ve Mars'a insanlı bir görev için zemin hazırladı. Devamını oku İnsan ırkı keşfinin yakın geleceği, Kelly'nin uzaydaki yılında nasıl davrandığına dayanır. NASA için, Scott Kelly ve ailesi için ve Mars'a insan yolculuğunun hayatımızdaki umut verici beklentisi için, bu keşfin getirisi daha yüksek olamazdı.

3. Bölüm - Mars'a Yolculuk

Spirit ve Opportunity keşif araçlarının Mars’a güvenli bir şekilde ulaşmasının epik mücadelesini ve oraya vardıklarındaki keşif yolculukların hayata geçiriyoruz.

4. Bölüm - Kuyrukluyıldız Yakalayıcısı: Rosetta İnişi

Yeryüzünden milyonlarca kilometre uzakta, uzay aracı Rosetta, 5 kilometre ötede buzlu bir kayaya saatte 66.000 kilometre hızda inmeye çalışarak tarihe geçecek. Devamını oku Uluslararası bilim insanları ekibi, uzay aracının ve Lander Philae'nin yolculuğa çıkarak görevlerini yerine getirmelerini ve bir kuyruklu yıldıza iniş yapabilmelerini sağlamak için günün her saatinde çalışacaklar. Başarılı olursa, Rosetta ve Philae geçmişimize göz atmaya ve kökenlerimizin sırlarını açığa çıkarmaya yardımcı olabilir.

5. Bölüm - Orada Kimse Var mı?

Dünya dışı yaşamın varlığına dair uzun yıllara dayanan araştırmalara rağmen, kesin kanıt bulunması zor olmaya devam eder. Devamını oku Son teknolojik gelişmeler sayesinde, bilim adamları, hem gezegenimizde ve hem de gezegenimizin dışında var olan dünya dışı yaşamın var olma olasılığını tekrar değerlendirmeye zorlayan keşifler yapıyorlar.

6. Bölüm - Yıldız Fırtınaları

Dünya, korkunç havalara ev sahipliği yapabilir. Devamını oku Ancak gezegenin en büyük fırtınalarının bile, diğer gezegenlerde ortaya çıkan şiddetli felaket olayları üzerinde üstünlüğü yoktur. Sıvı metan yağmurundan ve rüzgarların saatte yaklaşık 18,000 kilometre hızla estiği fırtınalardan bahsediyoruz.

7. Bölüm - Aşırılıklara Doğru

Bilimde en göz korkutucu iki sınır;derin okyanus ve sonsuz uzay,dünya dışı yaşamın varlığının ve can sıkıcı sorulardan bazılarının iç yüzünün anlaşılmasını sağlayabilir.

8. Bölüm - Yıldız Geçitleri

İnsanlığın, gökyüzündeki yıldızların arkasındaki anlamı öğrenmek için her zaman güçlü bir arzusu olmuştur. Devamını oku Zamanda geri gittikçe, antik uygarlıkların insanlığın bugün bildiğimiz sosyal, entelektüel ve manevi evrimin temellerini, gökyüzünü inceleyerek nasıl attığını keşfediyoruz.

9. Bölüm - Hazine Avı

Çağlar boyunca insanlık, altın madenciliği ve diğer kıymetli madenlerden, yeraltında gömülü olan elmasların cazibesine, hazineyi bulmak konusunda takıntılıydı. Devamını oku Ancak, teknoloji bizi uzaya doğru sürükledikçe, artık Dünya üzerinde çıkardığımızdan daha fazla metal içeren asteroidler ve geniş sıvı elmas okyanuslarına sahip olabilecek gezegenler buluyoruz. Bu keşiflerin, hazine olarak düşündüğümüzü şeyi yeniden tanımlayabileceğini keşfediyoruz.

10. Bölüm - En Güçlü Yıldızlar

Güneşimiz gezegenimiz için muazzam bir enerji kaynağıdır. Devamını oku Ancak gökyüzündeki bu ateşten topun, güneş sistemimizin ötesinde bulunan yıldızların muazzam gücü üzerinde hiçbir üstünlüğü yoktur. Saf, kontrolsüz güç söz konusu olduğunda, ısıları aşırı derecede güçlüdür. Tüm bu gücün arkasında ne olduğunu öğrenmek için en büyük, en güçlü yıldızları keşfederek evrene giriyoruz.

11. Bölüm - Ekstrem Uzay Teknolojisi

Neil deGrasse Tyson'ın sunduğu söyleşi programının bu haftaki konuğu Norman Lear.

12. Bölüm - En Büyük Kozmik Patlamalar

Küçük gezegenimizin etrafındaki volkanik püskürmeler nadir görülen bir olay gibi görünebilir, ancak tüm güneş sistemimiz yoğun bir volkanik aktiviteye sahiptir. Devamını oku Venüs'ün 1.6 kilometre derinliğindeki lav alanı, Satürn'ün soğuk buz volkanları da dahil olmak üzere, bu patlayıcı kuvvetler hakkında daha fazla şey öğrenmek için bir uzaya derin bir yolculuk yapacağız. Ve son olarak, Jüpiter'in ayağı Io'ye yakından bakacağız - insanlar tarafından bilinen en aktif volkanik yer.

13. Bölüm - Artık Saniye Nedir?

31 Aralık 2016 neden diğer günlerden daha uzun olacak? Çünkü gün içinde planlanan bir tane daha fazla saniye var - artık saniye. Ayrıca 30 Haziran 2015'te oldu. Devamını oku Uluslararası Dünya Dönme ve Referans Sistemleri Servisi (IERS), resmi zamanı ölçmek için kullandığımız saatleri ve Dünya'nın dönüş hızını senkronize etmek için birkaç yılda bir saniye ekler. Ama bunu neden yapmaya ihtiyacımız var? Ve ne ortaya ne tür problemler çıkarabilir?

14. Bölüm - Metan Sayesinde Mars'ta Hayat Olabilir

Yaklaşıyoruz. Bir zamanlar bir hayalin parıltısı olan Mars'taki hayatı keşfetmek artık daha umut verici görünüyor. Devamını oku Jeobiyolog Jeff Marlow'a göre, Dünya'nın herhangi bir yerinde sıvı su ve yeterli enerji bulunca, yaşamı buluyoruz. Bu yüzden bunu Mars'ta bulmanın en iyi yolu, Dünya'daki ilk yaşamın neye benzediğini düşünmek olabilir.

15. Bölüm - Mars'a "Bitlerimizi" Gönderiyoruz

Tükürük veya saç gibi en küçük şeylerin NASA'nın milyarlarca dolarlık gezegenler arası misyonlarını tehlikeye atma kapasitesine sahip olduğunu görüyoruz.

16. Bölüm - Plüton'la Karşılaşma

Şu anda, üç milyar milden fazla uzaklıktaki NASA uzay aracı New Horizons, dış güneş sisteminde bir merminin hızının 10 katı hız yapıyor. Devamını oku Daha önce hiçbir uzay aracının gitmediği bir yere gidiyor - bölgemizin Üçüncü Bölge denilen son büyük, keşfedilmemiş bölgesi. Orada, güneş sisteminin keşfedilmemiş son dünyası, Pluto'yu engelleyecektir. Hiç kimse henüz Pluto'nun gerçekte neye benzediğini bilmiyor.

17. Bölüm - George Takei

Neil deGrasse Tyson'ın sunduğu söyleşi programının bu haftaki konuğu Star Trek dizisinden tanıdığımız George Takei.

18. Bölüm - Christopher Nolan

Neil deGrasse Tyson'ın sunduğu söyleşi programının bu haftaki konuğu 'Interstellar' filminin yönetmeni Christopher Nolan.

19. Bölüm - Richard Dawkins

Neil deGrasse Tyson'ın sunduğu söyleşi programının bu haftaki konuğu Richard Dawkins.

20. Bölüm - Norman Lear

Neil deGrasse Tyson'ın sunduğu söyleşi programının bu haftaki konuğu Norman Lear.

21. Bölüm - Jimmy Carter

Neil deGrasse Tyson'ın sunduğu söyleşi programının bu haftaki konuğu Jimmy Carter.

22. Bölüm - Chris Hadfield

Neil deGrasse Tyson'ın sunduğu söyleşi programının bu haftaki konuğu Chris Hadfield.

23. Bölüm - Dan Savage

Neil deGrasse Tyson'ın sunduğu söyleşi programının bu haftaki konuğu Dan Savage.

136

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.