Bıçağın İki Yüzü

Bıçağın İki Yüzü

Uyarı
GİRİŞ YAP ÜYE OL
273. Bölüm - Karanfilli Karnabaharlı Deniz Tarağı Detay

Bu bölümde, şefimiz karanfil kullanarak, karanfilli karnabaharlı deniz tarağı ve karanfilli tarçınlı bulgur ile sote levrek yapıyor.

272. Bölüm - Limon Havyarlı Garnitür ile Somon Detay

Bu bölümde, şefimiz limon havyarı kullanarak, limon havyarlı garnitür ile somon ve limon havyarlı ballı tavuk ile tam tahıllı salata yapıyor.

271. Bölüm - Bonfile ile Tatlı Patatesli Ayva Sotesi Detay

Bu bölümde, şefimiz ayva kullanarak, bonfile ile tatlı patatesli ayva sotesi ve sote karides ile balkabaklı ayva çorbası yapıyor.

270. Bölüm - Ev Yapımı Ketçap Bonfile Detay

Bu bölümde, şefimiz elma sirkesi kullanarak, ev yapımı ketçap bonfile ile elma sirkeli fırın patates ve balkabaklı, bebek ıspanaklı, elma sirkeli soslu salata yapıyor.

269. Bölüm - Baharatlı Ananas Dolgulu Hindi Göğüs Detay

Bu bölümde, şefimiz hindi kullanarak, baharatlı ananas dolgulu hindi göğüs ve hindili noodle salatası yapıyor.

268. Bölüm - Karakılçık Buğdaylı Tavuk Çorbası Detay

Bu bölümde, şefimiz karakılçık buğdayı kullanarak, karakılçık buğdaylı tavuk çorbası ve mantarlı, karakılçık buğdaylı risotto yapıyor.

267. Bölüm - Kuru Kayısılı Kuzu Kuşbaşı Detay

Bu bölümde, şefimiz kuru kayısı kullanarak, kuru kayısılı kuzu kuşbaşı ile kaymaklı firik bulguru ve kimyonlu kuru kayısılı mercimek çorbası yapıyor.

266. Bölüm - Court Boullion'da Haşlanmış Somon Detay

Bu bölümde, şefimiz somon kullanarak, Court Boullion’da haşlanmış somon ve somon köfteleri yapıyor.

265. Bölüm - Levrek Tava ile Tel Şehriye Detay

Bu bölümde, şefimiz tel şehriye kullanarak, levrek tava ile tel şehriye, yabani pirinç ve sebze suyu ile domatesli tel şehriye çorbası yapıyor.

264. Bölüm - Soğanlı Beşamel Sos ile Fırında Kış Sebzeleri Detay

Bu bölümde, şefimiz soğan kullanarak, soğanlı beşamel sos ile fırında kış sebzeleri ve çipura tava ile sirkede sotelenmiş soğan yapıyor.

263. Bölüm - Acılı Karnabahar Püresi ile Füme Somon Detay

Bu bölümde, şefimiz renkli karnabahar kullanarak, acılı karnabahar püresi ile füme somon ve portakal soslu kuskus ile karnabahar salatası yapıyor.

262. Bölüm - Halhali Zeytinli,Kaparili,Hurmalı Tavuk Detay

Bu bölümde, şefimiz hatay halhali zeytin kullanarak, halhali zeytinli, kaparili, hurmalı tavuk ve levrek tava ile halhali zeytinli velute yapıyor.

261. Bölüm - Susam Yağında Sote Sebzeler Detay

Bu bölümde, şefimiz susam yağı kullanarak, susam yağında sote sebzeler ile tavada ördek ve susam yağlı mayonez ile bonfile roka salatası yapıyor.

260. Bölüm - Kestaneli Üzüm Pestilli Noodle Detay

Bu bölümde, şefimiz üzüm pestili kullanarak, kestaneli üzüm pestilli noodle ve karamelize kök sebzeli ile üzüm pestilli çorba yapıyor.

259. Bölüm - Çiğ Badem Kaplı Fırın Levrek Detay

Bu bölümde, şefimiz çiğ badem kullanarak, çiğ badem kaplı fırın levrek ve çiğ bademli rezene ile jumbo karides yapıyor.

258. Bölüm - Antep Fıstıklı Kuzu Pirzola Detay

Bu bölümde, şefimiz kuzu pirzola kullanarak, Antep fıstıklı kuzu pirzola ve köz pırasa ile kuzu pirzola yapıyor.

257. Bölüm - Sarı Kırık Bezelye ile Kuzu Kuşbaşı Detay

Bu bölümde, şefimiz sarı kırık bezelye kullanarak, sarı kırık bezelye ile kuzu kuşbaşı ve fesleğenli sarı kırık bezelye ezmesi ile dülger sote yapıyor.

256. Bölüm - Keçiboynuzu Pekmezli Acı Soslu Antrikot Detay

Bu bölümde, şefimiz keçiboynuzu pekmezi kullanarak, keçiboynuzu pekmezli acı soslu antrikot ve ananaslı keçiboynuzu pekmezli tavuk sote yapıyor.

255. Bölüm - Brüksel Lahanası ile Çipura Tava Detay

Bu bölümde, şefimiz çipura kullanarak, sote Brüksel lahanası ile çipura tava ve fırında patatesli, pırasalı çipura yapıyor.

254. Bölüm - Kuru Domatesli Firik Bulguru Detay

Bu bölümde, şefimiz domat zeytin kullanarak, kuru domatesli firik bulguru ile domat zeytinli tavuk sote ve karamelize domates, biber, domat zeytini çorbası yapıyor.

253. Bölüm - Kabak Çekirdekli Pesto Detay

Bu bölümde, şefimiz kabak çekirdeği kullanarak, kabak çekirdekli pesto ile tekir tava ve kabak çekirdekli balkabaklı çorba yapıyor.

252. Bölüm - Bebek Ispanak Dolgulu Somon Detay

Bu bölümde, şefimiz bebek ıspanak kullanarak, bebek ıspanak dolgulu somon ve kremalı bebek ıspanaklı bonfile lokum yapıyor.

251. Bölüm - Erzincan Tulum Peyniri Kreması Detay

Bu bölümde, şefimiz Erzincan tulum peyniri kullanarak, Erzincan tulum peyniri kreması ile erişte ve Erzincan tulumlu mercimek salatası yapıyor.

250. Bölüm - Arpa Şehriye ile Tarhunlu Kremalı Tavuk Detay

Bu bölümde, şefimiz tarhun kullanarak, arpa şehriye ile tarhunlu kremalı tavuk ve tarhunlu cevizli karnabahar velute ile antrikot yapıyor.

247. Bölüm - Bezelyeli Kapari Ezmesi Detay

Bu bölümde, şefimiz badem kullanarak, bezelyeli kapari ezmesi ile bademli tane hardal kaplı fırın levrek ve bademli-ballı mahmudiyeli noodle yapıyor.

246. Bölüm - Kereviz Saplı Elmalı Garnitür Detay

Bu bölümde, şefimiz kereviz sapı kullanarak, kereviz saplı elmalı garnitür ile deniz mahsulleri ve kuskus, üzüm ile kereviz sapı salatası yapıyor.

245. Bölüm - Hardallı Cheddarlı İspir Fasulyesi Detay

Bu bölümde, şefimiz ispir fasulyesi kullanarak, hardallı cheddarlı ispir fasulyesi ve dana lokum ile ispir fasulyeli, fesleğenli humuslu kuzu küşleme yapıyor.

244. Bölüm - Portakal Glazeli Granyoz Detay

Bu bölümde, şefimiz granyoz kullanarak, portakal glazeli granyoz ve fesleğenli granyoz tava ile karamelize hindiba yapıyor.

243. Bölüm - Nar Ekşili Bıldırcın Detay

Bu bölümde, şefimiz nar ekşisi kullanarak, nar ekşili bıldırcın yahni ve nar ekşili çam fıstıklı zeytin salatası ile jumbo karides yapıyor.

242. Bölüm - Mercanköşklü Tavuk Detay

Bu bölümde, şefimiz mercanköşk kullanarak, tavuk, karnabahar ile mercanköşklü güveç ve mercanköşklü mayonez ile kıtır bonfile yapıyor.

241. Bölüm - Tütsülenmiş Uskumru Detay

Bu bölümde, şefimiz uskumru kullanarak, tütsülenmiş uskumru ve tatlı ekşi soslu uskumru yapıyor.

240. Bölüm - Kuru Vişneli Lor Detay

Bu bölümde, şefimiz çörekotu kullanarak, kuru vişneli lor ve çörekotlu salata ve somonlu çörekotlu, ballı, soya soslu noodle yapıyor.

239. Bölüm - Kuru Üzümlü Kapari Soslu Sote Deniz Tarağı Detay

Bu bölümde, şefimiz kuru üzüm kullanarak, kuru üzümlü kapari soslu sote deniz tarağı ve kuru üzümlü havuç salatası ile tavada somon yapıyor.

238. Bölüm - Fındık Yağında Bonfile Detay

Bu bölümde, şefimiz fındık yağı kullanarak, fındık yağında bonfile ve sote kestane, mantar, tatlı patates ile fındık yağında mercan yapıyor.

237. Bölüm - Firik Bulguru ile Tavuk Güveç Detay

Bu bölümde, şefimiz kuş üzümü kullanarak, kuş üzümlü fıstıklı firik bulguru ile tavuk güveç ve kuş üzümlü, kuşkonmazlı sote marul ile balzamik soslu akya yapıyor.

236. Bölüm - Tere Çorbası Detay

Bu bölümde, şefimiz tere kullanarak, tere salatası ile körili uykuluk ve tere çorbası yapıyor.

235. Bölüm - Tavuk Baget İle Tahinli Patlıcan Detay

Bu bölümde, şefimiz pekmez kullanarak, pekmezli kuzu yahni ile kekikli patates püresi ve pekmezli soya soslu tavuk baget ile tahinli patlıcan yapıyor.

234. Bölüm - Mihalıç Peynirli Makarna Detay

Bu bölümde, şefimiz mihalıç peyniri kullanarak, mihalıçlı sarımsak kaplı tavuk ile mihalıç peynirli makarna ve brokoli ile sote mihalıç peynirli çorba yapıyor.

233. Bölüm - Levrek Ceviche Detay

Bu bölümde, şefimiz misket limonu kullanarak, somonlu misket limonlu arpa şehriye pilavı ve misket limonlu levrek ceviche yapıyor.

232. Bölüm - Susamlı Bonfile Salatası Detay

Bu bölümde, şefimiz susam kullanarak, tahinli yoğurt ile susamlı yabani pirinç, tütsülenmiş çipura ve ballı soya soslu, susamlı bonfile salatası yapıyor.

231. Bölüm - Armutlu Kuzu Yahni Detay

Bu bölümde, şefimiz armut kullanarak, armutlu kuzu yahni ve karamelize armut ile keçi peynirli semizotu salatası yapıyor.

230. Bölüm - Trüf Yağlı Kereviz Risotto Detay

Bu bölümde, şefimiz trüf yağı kullanarak, jumbo karides ile trüf yağlı kereviz risotto ve trüf yağlı kuşkonmaz çorbası ile somon yapıyor.

229. Bölüm - Pembe Domates Soslu Spagetti Bolonez Detay

Bu bölümde, şefimiz pembe domates kullanarak, pembe domates soslu spagetti bolonez ve karamelize pembe domates çorbası ile burrata yapıyor.

Benzer içerikler

Sayfa Başına Dön

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.