Bunu Yemekte Konuşalım
Bunu Yemekte Konuşalım
Bunu Yemekte Konuşalım

Bunu Yemekte Konuşalım

Uyarı
Gastronomiden, yeni medyaya güzel bir sohbet gerçekleştirdiğimiz Bunu Yemekte Konuşalım sizlerle buluşuyor.
Gastronomiden, yeni medyaya güzel bir sohbet gerçekleştirdiğimiz Bunu Yemekte Konuşalım sizlerle buluşuyor.

Gastronomiden, yeni medyaya güzel bir sohbet gerçekleştirdiğimiz Bunu Yemekte Konuşalım sizlerle buluşuyor.Detayı gizle

Bu içeriği izlemeye yetkiniz bulunmamaktadır. Paket seçeneklerini görmek için tıklayınız.
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE

17. Bölüm - Levent Erden

Bir marka nasıl ortaya çıkar? Türkiye’de marka kültürü ne durumda? Devamını oku Deniz Ülke Arıboğan soruyor, markalaşma ve büyüme stratejileri üzerine çalışmalarıyla bilinen Levent Erden cevaplıyor.

16. Bölüm - Ayşen Zamanpur

Giyim kültürü, trendler ve markalaşma serüvenleri... Günümüz ekonomisinin bu en önemli düğüm noktalarını bu hafta masaya yatırıyoruz. Devamını oku Deniz Ülke Arıboğan’ın sorularını Türk ve Dünya girişimciliğinin önde gelen ismi, Silk and Cashmere markasının kurucusu Ayşen Zamanpur cevaplıyor.

15. Bölüm - Faruk Süren

Spor yöneticiliğinin ekonomik ve sportif hikayesi nasıl gelişti? Devamını oku Türkiye’de spor yöneticiliğinin dününü ve bugününü, Deniz Ülke Arıboğan’ın sunduğu Bunu Yemekte Konuşalım’da duayen isim Faruk Süren’den dinliyoruz.

14. Bölüm - Ertan Özyiğit

Dünyayı yöneten büyük güçlerin çekişmeleri, sıradan insanın hayatını nasıl değiştiriyor? Devamını oku Teknolojik yenilikler ve digital çağ hayatımıza neler getirdi; hayatımızdan neler götürdü. Araştırmacı yazar ve tv programcısı Ertan Özyiğit, Deniz Ülke Arıboğan’ın sorularını yanıtlıyor.

13. Bölüm - Ufuk Tarhan

Ekonomi dünyası nasıl değişiyor? Gelecekte bizi hangi yeni iş kolları bekliyor? Devamını oku Fütürist ve yazar Ufuk Tarhan, Deniz Ülke Arıboğan’ın sorularını yanıtlıyor.

12. Bölüm - Selahattin Yusuf

Edebiyat hayatımızda neden var? Bir edebiyatçı gündelik hayatını nasıl yaşar ve nasıl yazar? Devamını oku Türk edebiyatının son yıllarda dikkat çeken kalemi Selahattin Yusuf, Deniz Ülke Arıboğan’ın sorularını yanıtlıyor.

11. Bölüm - Uğur Batı

İnsan ilişkilerini daha kolay hale getirebilir miyiz? Beynimizi nasıl daha verimli kullanabiliriz? Devamını oku Akademisyen ve İletişim Uzmanı Uğur Batı, bu hafta “Bunu Yemekte Konuşalım”da Deniz Ülke Arıboğan’ın konuğu oluyor.

10. Bölüm - Akan Abdula

Sosyal medya çağında nasıl insanlar olduk? Gelecekte bizi neler bekliyor? Bildiğimiz dünyanın sonuna mı geldik? Devamını oku İnsanlığın bugünü ve yarını üzerine zihin açıcı bir sohbete ne dersiniz? “Bunu Yemekte Konuşalım”da Deniz Ülke Arıboğan soruyor, ünlü gelecek bilimci Akan Abdula cevaplıyor...

9. Bölüm - Nevzat Tarhan

Türkiye’nin ünlü ruh hekimlerinden, akademisyen ve üniversite kurucusu Nevzat Tarhan, bu hafta Deniz Ülke Arıboğan’ın konuğu oluyor. Devamını oku Modern hayatlarımızın çıkmazları, ruhsal sorunlar ve yaşama kültürümüzle ilgili konuların ele alınıyor.

8. Bölüm - Ayşe Böhürler

Gazeteci, belgesel yapımcısı, yazar ve Tv programcısı Ayşe Böhürler, bu hafta Deniz Ülke Arıboğan’ın konuğu oluyor. Devamını oku Kadın, yemek, siyaset ve kültür dünyasındaki gelişmelerin masaya yatırılıyor.

7. Bölüm - Ergin Ataman

Galatasaray basketbol takımının başarılı koçu Ergin Ataman, bu hafta “Bunu Yemekte Konuşalım”a konuk oluyor. Devamını oku Başarılı spor adamı, Deniz Ülke Arıboğan’ın sunduğu programda spor dünyasındaki gelişmeleri, basketbolu ve spordaki yemek kültürünü konuşacak.

6. Bölüm - Füsun Kuran

Deniz Ülke Arıboğan’ın sunduğu “Bunu Yemekte Konuşalım” programına bu hafta Füsun Kuran konuk oluyor. Devamını oku Birçok hayır kurumunda ve sosyal sorumluluk projesinde yer alan Kuran, halen kanserli çocuklar için dünya genelinde faaliyet gösteren bir uluslararası kuruluşun Türkiye temsilciliğini yürütüyor.

5. Bölüm - Sedef Orman

“Bunu Yemekte Konuşalım” da Deniz Ülke Arıboğan’ın bu haftaki konuğu, iş dünyasının renkli isimlerinden Sedef Orman... Devamını oku İş kadını, yazar ve modacı Sedef Orman, programda yazarlıktan modaya, iş hayatından lezzet avcılığına kadar bir çok konuda soruları yanıtlayacak.

4. Bölüm - Kaan Sekban

Bunu Yemekte Konuşalım’da bu hafta Kaan Sekban var. Kaan Sekban, mizaha getirdiği yeni solukla adından sıkça söz ettiren sanatçılardan biri.

3. Bölüm - Candaş Tolga Işık

Gazeteci, radyo programcısı, dergici ve köşe yazarı Candaş Tolga Işık, “Bunu Yemekte Konuşalım” programına konuk oluyor. Devamını oku Ev sahibimiz Deniz Ülke Arıboğan ve konuğu Candaş Tolga Işık, spordan siyasete, lezzetlerden dergiciliğe ve radyoların dünyasına kadar bir çok renkli konuyu masaya yatırıyor.

2. Bölüm - Sinan Canan

"Bunu Yemekte Konuşalım"da bu hafta, Türkiye'nin ünlü beyin araştırmacısı Sinan Canan'ı ağırlıyoruz... Devamını oku Beynimizin biyolojik yapısı nasıl? Beynimiz ve davranışlarımız arasında nasıl bir ilişki var? Ve insan beyniyle ilgili daha bir çok ilginç ayrıntılar ekrana geliyor.

1. Bölüm - Elif Dağdeviren

Deniz Ülke Arıboğan bu bölümde Elif Dağdeviren’i konuk ediyor.

78

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.