İtalya Pietrasanta

İtalya Pietrasanta

Elif ile Lezzet Yolculuğu

Uyarı
GİRİŞ YAP ÜYE OL
26. Bölüm - Barcelona Katalonya Detay

Ortaçağdan kalma sokaklar arasında dolaşmak, seramik sanatının inceliklerini görmek, yöresel peynirlerle ilgili bilgi almak ve iki Akdeniz ülkesinin mutfaklarının füzyonu ile yapılan tatları keşfetmek için sizi ekran başına bekliyoruz.

25. Bölüm - Barcelona Detay

İspanya’daki başarılı Türk Şef Yiğit Uzunçarşılı ile La Bouquria Barcelona pazarında farklı lezzet noktalarının keşfinin ardından ünlü Tapas Bar El Mercat’ın mutfağında klasik tapas tarifleriyle keyif dolu bir sohbet sizleri bekliyor.

24. Bölüm - Fransa Pirene Dağları Detay

Girona çevresindeki küçük kasabalarda dolasan Elif’le Michelin yıldızlı bir restoranda genç şef Víctor Torres ile tadım menüsünden tabakların hazırlanışına şahit olmak, karlar içinde bir çiftlikte peynir yapımına katılmak için sizi ekran başına bekliyoruz.

23. Bölüm - Azerbaycan Bakü Detay

İçeri şehrin güzel sokakları, geleneksel Azerbaycan mutfağından tarifler, Azeri ressam ve heykeltraşlarla atölyelerinde sohbetlerin ardından harika bir müzik ziyafeti için sizi ekran başına bekliyoruz.

22. Bölüm - Azerbaycan Shaki Detay

Shaki Hansarayi, ipek fabrikası ve Azerbaycan mutfağının geleneksel yemeklerini Elif’le keşfetmek için sizi ekran başına bekliyoruz.

21. Bölüm - Azerbaycan Bakü Detay

Ardından, Azerbaycan’ın geleneksel yemeklerinden biri olan şah pilavı tarifinin sırlarını öğrenen Elif izleyicileri daha sonra bir başka önemli Azeri geleneği ile tanıştıracak. Çay ve reçel uyumunun şaşırtıcı lezzetleri ekrana gelecek.

20. Bölüm - Innsbruck Tirol Detay

Alplerin kalbinde teleferikle dolaşmak, dünyaca ünlü manzaralar, keyifli sohbetler, yöresel yemekler ve dansları izlemek için sizi çocukluk kahramanımız Heidi'nin memleketine davet ediyoruz.

19. Bölüm - Fransa Valbonne ve Antibes Detay

1500’ lü yıllardan beri pek de değişmemiş olan sokaklarda dolaştıktan sonra 3. kuşak bir ekmek ustasının fırınına ve taptaze ürünleriyle meşhur bir pazara uğrayan Elif dayanamayıp mutfağa giriyor ve harika tarifler hazırlıyor.

18. Bölüm - Viyana Gustav Klimt Detay

Klimt eserlerinin izinde Belvedere Sarayı ve Burg Tiyatrosu’nu gezmek, leziz Viyana Snitzel’inin püf noktalarını izlemek ve bir dans okulunda temel vals adımlarını öğrenmek için sizi ekran başına bekliyoruz.

17. Bölüm - Yunanistan Tarım Okulu Detay

Yunanistan'da tarım, hayvancılık ve yemek kültürü üzerine araştırma yapan bu okulda eğitmenler ve öğrencilerle tanışmak, Elif'le birlikte zeytinyağı tadımına, peynir ve reçel atölyelerine katılmak ve okulun mahsülleriyle yapılan lezzetli tariflere göz atmak için sizi ekran başına bekliyoruz.

16. Bölüm - Fransa Grasse Parfüm Detay

Parfümün tarihine kısa bir yolculuk ardından, profesyonel bir mutfakta, yaratıcı bir şefle mantar ve deniz mahsullerine usta bir dokunuşla yapılan lezzetli tarifler ekranlarınıza geliyor.

15. Bölüm - Avusturya Swarowski Müzesi Detay

Swarovski kristal müzesindeki farklı sanatçıların eserleri ve kristalle harikalar yaratan butik tasarımcıların ürünleriyle ışıl ışıl bir bölüm. Ayrıca Elif ve tasarımcı arkadaşı Karo nefis tirol lezzetleri için birlikte mutfağa giriyor. Kristal ışıltısındaki bu bölümü kaçırmayın.

14. Bölüm - Viyana Opera Detay

Viyana Devlet Operası’nın sahnesinde Türkiye'nin gururu dünyaca ünlü tenor Murat Karahan'ın yer aldığı M. Butterfly temsili sonrası, Viyana sokaklarını, yılbaşı pazarını ve Viyana'ya özgü lezzetleri Elif'le birlikte keşfetmeye var mısınız?

13. Bölüm - Toskana Borgo San Lorenzo Detay

Alışveriş, pratik bilgiler, Toskana usulü barbekü keyfi ile dolu dolu geçen bu bölümde, sizi Elif'in müzisyen dostlarının evinde keyifli bir sohbete, harika tariflere ve sürpriz bir mini konsere de davet ediyoruz.

12. Bölüm - St Tropez Brigitte Bardot Detay

St.Tropez'nin en ünlü sembolü Bardot'nun heykelinin açılışına katılıyor ve resim sergisini geziyor. Daha sonra Gendarmerie müzesine uğrayan Elif, İtalyan arkadaşı Nicola ile mutfakta lezzetli bir tarifi deniyor ve Güney Fransa'ya özel lezzetlerden Sokka'yı tadıyor.

11. Bölüm - İtalya Sanremo Detay

Şef Roberto ile mutfakta pratik ve lezzetli bir balık tarifini deneyen Elif, Fransa’dan bile alışverişe gelenlerin olduğu ünlü Ventimiglia pazarına da uğruyor.

10. Bölüm - Makedonya Ohrid Detay

Güzel bir Balkan şehrinin Unesco koruması altındaki tarihi ve dar sokaklarında dolaşmak, Ohrid Gölü’nde sandalla gezmek ve geleneksel bir yöntemle pişirilen balığın tadına bakmak için sizi ekran başına bekliyoruz.

9. Bölüm - İstanbul Wolfgang Puck Detay

Sabahın erken saatlerinde lüfer peşinde başlayan gün, mısır çarşısı ve Topkapı Saray mutfaklarından geçerek, Hollywood yıldızlarının favori tariflerinden biriyle sona erdi. Bu keyifli bölümde sizi İstanbul'un tadını iki şefle birlikte çıkartmaya bekliyoruz.

8. Bölüm - Yunanistan Selanik Detay

Atatürk'ün doğduğu evden, Manastır Askeri İdadisi’ne çocukluğunun izlerini ararken, Selanik'te mutfağa giriyor ve Atatürk'ün sevdiği yemekleri yapıyor.

7. Bölüm - Fransa Hyeres Detay

Hyeres’ın sokaklarında dolaştıktan sonra tarım madalyalı ev sahibesi Marie-Claude ve eşiyle mutfakta keyifli bir gün geçiren Elif, daha sonra Hier adalarını keşfe çıkıyor. Porquerolles adasında François Joseph Fournier’nın hikayesi ise bu bölümün sürprizi.

6. Bölüm - İtalya Pietrasanta Detay

Mermer ocaklarında Michelangelo’nun geleneğini sürdüren genç sanatçılar, Pietrasanta’nın heykel ve enstalasyonlarla renklenen meydanları, uçsuz bucaksız plajlar ve genç şeflerin mutfağında lezzetli deniz mahsulü tarifleriyle dopdolu bir İtalya bölümü bizleri bekliyor.

5. Bölüm - St Tropez Detay

Paul Signac ve Henri Matisse tablolarından yelken yarışlarına uzanan yolculuğumuz, bir dost mutfağında pratik ve leziz bir tarifle tatlanıyor.

4. Bölüm - İtalya Lucca Detay

Puccini’nin izini sürdüğümüz festivallerle dolu bu küçük şehirde, Medicilerden kalma bir restoranda Lucca lezzetlerini tadıyoruz.

3. Bölüm - Gürcistan Chateau Mukhrani Detay

Magnum fotoğrafçılarıyla kesişen yolu, Château Mukhrani’de geleneksel Gürcü lezzetlerinin tadımına uzanıyor.

2. Bölüm - İtalya Scarperia Detay

Scarperia'da yüzyılları aşan bir gelenek olan bıçak yapımı ile başlayan yolculuk, zeytin bahçelerinden geçerek Donatella’nın mutfağında taze makarna sohbetiyle devam ediyor.

1. Bölüm - Tiflis Detay

Cıvıl cıvıl bir şehirde eskimeyen lezzet chahobili tadıyoruz. Her yerinde yaşam olan renkli ve heyecanlı bit pazarı, sokak sesleri arasında Gabriadze Kukla Tiyatrosu, içinden zaman akmış tarihi finüküler restaurantta tadım. Hepsi Elif ile Lezzet Yolculuğu’nda.

Benzer içerikler

Sayfa Başına Dön

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.