Görevimiz Yemek

Sonraki Bölüm

Görevimiz Yemek
Görevimiz Yemek

Görevimiz Yemek

Uyarı
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE
137. Bölüm - İstanbul

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal’ın, İstanbul’da bulunan çeşitli ülkelerin lezzetli mutfaklarını araştırmaya koyuldukları bu lezzet gezisinde; arada Cafe Endülüs, Musafır Indian Restaurant, Rustyfork ve Sushi Manga damak çatlatan adresler arasında yer alıyor.

136. Bölüm - Maltepe

Lezzet peşinde koşan gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, Maltepe’de; Tarihi Beşçeşmeler Simit Fırını, Musa Bey Görele Pidecisi, Nedim Usta Cağ Kebabı, Tatar Turşucu Engin Usta ve Parga Balık’a gidip yedikleri yemeklerle keyiflerine keyif katıyorlar.

135. Bölüm - Sirkeci – Hocapaşa

Esnaf kültürünün zenginliğiyle pişen yemeklerin izini süren Yaşin ve Hünal, son dönemde parmakla gösterilen gastronomi merkezlerinden olan Sirkeci’de; Şehzade Cağ Kebap, Kasap Osman 1964, Güvenç Konyalı, Can Oba Restaurant ve Lokanta 1741’i ziyaret ediyorlar.

134. Bölüm - Konya

Şehri adım adım gezen iki gurme burada; Tarihi Konya Mutfağı, Ehil Fırın Kebap, Zade Yağları, Bayram Pastanesi ve Ferah Etli Ekmek’e gidiyorlar.

133. Bölüm - Bağdat Caddesi

İştah açıcı yemeklerin peşine düşen Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, Bağdat Caddesi’ndeki yemek gezisinde; Suppla Kemik Suyu Bar, Rumeli Kotok Köftecisi 1963, Olivia’s Pizzeria, Cadde Nazende ve Bebe İçli Köfte’ye gidip damaklarını çatlatıyorlar.

132. Bölüm - Kahramanmaraş

Gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal burada; Başkonuş Yaylası, Akdeniz Mutfak Eşyaları, Narçiçeği Restoran, Saray Kasabı Kasap Paşa ve Kervan Pastaneleri’ne gidiyorlar.

131. Bölüm - Kahramanmaraş

Maraş’taki yeme - içme adreslerini karış karış gezen Yaşin ve Hünal burada; Alpedo Dondurma, Meşhur Maraş Paça, Arif Şekerleme, Alfi Çörek, Kocabaş Konağı ve Pekeren Salaş Kebap’a gidiyorlar ve iştah açıcı bir geziye imza atıyorlar.

130. Bölüm - Bomonti

Birbirinden ilginç ve lezzetli yemekler yapan mekanları gezen Yaşin ve Hünal’ın buradaki adresleri; Primitif Sokak Yemekleri, İsola Bomonti, Türk Fatih Tutak ve Glories Chocolate.

129. Bölüm - Kapadokya

Gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal 2. kez ziyaret ettikleri Kapadokya’da; Millocal Restaurant Cappadocia, Ailem Restaurant, Tık Tık Yöresel Restaurant, Kurtuluş Pide Salonu ve Ürgüp Cappadocia Restaurant’a gidip en özel yemek gezilerinden birine imza atıyorlar.

128. Bölüm - Nişantaşı

Gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal’ın en iyi, en lezzetli, en özel yemekleri yediği Nişantaşı gezisinin lezzet noktaları arasında; Petunya Pastaneleri, Tatbak, The Grungy, Frankie İstanbul ve Hiref Cafe yer alıyor.

127. Bölüm - Bağdat Caddesi

Caddenin en özel ve en nefis yeme – içme adreslerinin izini heyecanla süren Yaşin ve Hünal burada; Voi Coffee Roastery, Kastamonu Pastırmacısı, Tusa & Co., Sour & Sweet Artisan Bakery ve Nello’s Italian Restaurant’a gidiyorlar.

126. Bölüm - Sakarya

Sakarya’nın lezzet üslerini keşfe çıkan Yaşin ve Hünal burada; Meşhur Köfteci Mustafa, Helvacı Ali Sakarya, Polatlar Sultanseki, Yegane Restoran ve Apetit Restoran’a gidiyorlar.

125. Bölüm - Göktürk

Yeme – içme mekanlarının büyük bir hızla arttığı bu mahallede, Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal; Jean Pierre Patisserie, Quyyu Hanımeli Balık, Muhit Burger, Delicious Göktürk, Nişantaşı Başköşe Göktürk ve Yasemin & Tuncel’e gidip damaklarını çatlatıyorlar.

124. Bölüm - Normandiya

Gastronomi dünyasının en lezzetli mekanlarına sahip bu bölgede; Les Vapeurs, Le 5 Freres, Le Moulin Saint Georges Restaurant ve daha fazlasına gidiyoruz ve Fransız Mutfağı’nı daha yakından tanıyoruz.

123. Bölüm - Honfleur Komünü

Honfleur'un mimari güzelliği ve yemeklerinin ağız sulandıran özelliği bir araya gelince tadından yenmeyen bu programda; Le Clos De Grace, Le Manoir Des Impressionnistes, L'absinthe Hotel ve Honfleur Pazarı'nı geziyoruz.

122. Bölüm - Paris

Gastronominin medar-ı iftiharı olan Paris’te; Le Grand Colbert, Les Deux Magots, L’entracte Cafe, Le Traiteur Marocain ve Brasserie Mollard lezzet üslerimiz oluyor. Olası bir Paris seyahatine gastronomik rehber niteliğinde bir gezi olan bu bölümü kaçırmayın.

121. Bölüm - Kıbrıs

Girne – Lefkoşa arasında mekik dokuyan gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal burada; Aroma Cafe Restaurant, Bellapais Gardens Hotel & Rest, Müze Dostları Restaurant, Koop Süt ve Elexus Hotel – Meyan Restaurant’ta iştah kabartan lezzetlerle damaklarını çatlatıyorlar.

120. Bölüm - Kıbrıs

Girne’de ağız sulandıran yemeklere şefkatle kucak açan Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal burada; Bittacı Fırını, Neşe Anibal Ev Yemekleri, Kemeraltı Aşevi Restaurant ve Elexus Hotel – Kaluga Restaurant’ı ziyaret ediyorlar.

119. Bölüm - Bafra

Samsun’un bu lezzetli ilçesinde; meşhur menemenci Kel’in Yeri, Celal Usta Bafra Tandır, Niyazi Kesim Restaurant, Bafra Balkaymak Dondurma ve Bafra Kaymaklı Lokumevi’ne giden Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal sizi de bu nefis keşfe davet ediyor.

118. Bölüm - Gaziantep

Yemeklerinin lezzetine doyum olmayan bir mutfağa sahip Antep’te gurmelerimiz; Ciğerci Mustafa, Katmerci Zekeriya Usta, Aşina Gaziantep Mutfağı, Cumba Künefe ve Altun Et Kebap’a gidip harikulade bir lezzet gezisi gerçekleştiriyorlar.

117. Bölüm - Samsun

Tarihimizde çok özel bir yeri olan güzel Karadeniz şehri Samsun’un nefis yemeklerini yemek için gurmelerimiz bu bölümde; Çarşamba Şehir Lokantası, Lezzet Döner 1925, İkizler Tandır, Efor Pide Salonu ve Müdavim Restaurant’a gidiyor.

116. Bölüm - Tire

Bu hafta İzmir’in güzel ilçesi Tire’de lezzet turu gerçekleştiren Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal; Kaplan Dağ Restoran, Gastrotire, Osman Efendi Dondurma Tatlı Evi, Meşhur Kuyu Kebapçı Ali Usta, Hacıoğlu Tire Köfte 1936’ya gidip binbir çeşit yemekle damaklarını çatlatıyorlar.

115. Bölüm - Ödemiş

Geniş yemek kültürüyle gezilesi yerlerden olan Ödemiş’te gurmelerimiz; Onur Pide, Hurşit Kebap, Dede Lokantası, Tuğrul ve Burak Büfe Kadir’in Yeri, Meşhur Ödemiş Lokmacısı Lokmacıoğlu ve Güven Helva’ya gidip en güzel yemek gezilerinden birini gerçekleştiriyorlar.

114. Bölüm - Görevimiz Yemek

Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında katılan Antep Mutfağı’nın yemekleriyle damak çatlatan gurmelerimizin şehirdeki lezzet noktaları arasında Küşlemeci Mehmet Usta, Baklavacı Zeki İnal, Dukat Beyran, Muhsinzade Türk Şiş Kebap ve uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali yer alıyor.

113. Bölüm - Kazdağları

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal Kazdağları, Çanakkale, Balıkesir semalarında keşfe çıkacaklar ve Güre Yakamoz Restaurant, Zeytinbağı Otel, Han Cafe, Zeus Dondurma ve Ida Blue’da nefis yemeklerin olduğu sofralarda damaklarını çatlatacaklar.

112. Bölüm - Kazdağları ve Balıkesir

Ekranların en lezzetli, en iştahlı programı Görevimiz Yemek’te bu hafta Adalı Efe Zeytinyağı, Hacı Mide Ofisi, Lokanta Bahar Edremit, Emek Fatma Hanım’ın Yeri ve Ramada Resort Kazdağları’na giden gurmelerimiz damakları çatlatan yemeklerin müptelası oluyorlar.

111. Bölüm - Diyarbakır

İzleyince ışınlanmak isteyeceğiniz, ağızlarda sulanma yaratacak Diyarbakır gezisinde; Hindici Ömer Usta, Diyarbakır Lahmacun Merkezi, Çiğköfteci Hacı Siraç, İs’lo Kebap ve Hancı Et’e giden Yaşin ve Hünal’ın bu lezzetli gezisi ekranlara geliyor.

110. Bölüm - Diyarbakır

Süper ikili Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası, Kebapçı Mehmet Usta, Kadayıfçı Sıtkı Usta, Fırıncı Diyarbakır ve Divan Otel Diyarbakır’da kıskandıran bir yemek turu gerçekleştiriyorlar.

109. Bölüm - Bursa

Bursa’da bu hafta; Gökhan Aperatif, Pasto Bursa, Tavukçuoğlu İşkembe Çorbacısı, Ayanoğlu Mandıra & Kahvaltı, Hacı İlyas Lokantası ve Kebapçı Tamer’e giden Yaşin ve Hünal’ın bu özel anları ekranlara geliyor.

108. Bölüm - Bursa

Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan bu uhrevi şehrimizde Yaşin ve Hünal; İnanç Fırın, Kayhan Köftecisi, Namlı Ciğerci, Fasülyeli ve Bağdat Hurma Tatlıcısı’nda Bursa’ya özgü tatları gözü kapalı silip süpürdüler.

107. Bölüm - İstanbul

Gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal Feriköy'de lezzetleriyle öne çıkan adreslerde lezzet turu yapıyor.

106. Bölüm - Tarsus

Gurmelerimiz, Yeşilova Kebap ve Lahmacun Salonu, Mamülcü Mustafa, Alifakılının Meşhur Fıçı Şalgamı, Kervan Humus, Kebapçı Eyüp’te ziyafet ziyafete koşan Yaşin ve Hünal, kaliteli bıçakların yapıldığı tüfekçi Karadayı’da bıçakla ilgili merak edilenleri sorup öğreniyorlar.

105. Bölüm - Tarsus

Gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal’ın hayran kaldığı Tarsus’ta; Şelale Otağı Köy Kahvaltısı, Yeni Kent Lokantası, Seyyar Tatlıcı Tekin Usta, Tarsusi Serpil Kafe ve Mersin Hiltonsa – Ichellia Restaurant’ta geleneksel yemekler keşfediliyor.

104. Bölüm - Antalya

Gloria Hotels & Resort, Kaison, Arzum Döner ve Sakarya Pide Fırını’nda lezzetli yemeklerin tam ortasında damakları titretecek anlar yaşayan gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal sizi de bu keyfe ortak olmaya davet ediyor.

103. Bölüm - Antalya

Bu sefer daha önce keşfedemedikleri yerleri abluka altına alan ikili Antalya’da; Paçacı Şemsi, Zamora, The Sudd, Volkan Şişçi Kadir’in Yeri, Şen Baba Kebap Salonu ve Asmani Restoran’a gidip damaklarında kalıcı lezzet izleri bırakmayı hedefliyorlar.

102. Bölüm - Moda

Moda’da yeni açılan yerleri keşfe çıkan gurmeler burada; Naan Bakeshop, Lokanta Ahmet, Snob Street Food, Rita Moda 14 ve Munchies Crepes & Pancakes’e gidip, lezzet denizinde iştahla kulaç atacaklar ve keyifli anlar yaşayacaklar.

101. Bölüm - Ankara

Boğaziçi Lokantası, Beykoz Paça İşkembe, Chef Akademi, 52 Ciğer Kebap ve Trilye Restaurant’ta nefis anlar yaşayan ve keyifli vakit geçiren Yaşin ve Hünal’ın bu Ankara gezisi ekranlara geliyor.

100. Bölüm - Ankara

Başkentteki lezzet noktaları arasında; Gmo Simitçii, Mutlu Lokantası, Şehir Kebapçısı, Ankara HiltonSa ve onların karşı konulmaz yemekleri var.

99. Bölüm - Beylikdüzü

Mesafelere aldırış etmeden iyi yemek uğruna buraya gelen ikili, Beylikdüzü’ndeki yeme – içme potansiyeline hayran kaldılar. Bu haftaki damak çatlatan yerler arasında; Kilisli Restaurant, Kanatçı Muhtar’ın Yeri, Enbey Döner, Vakkas Tantuni ve Hamdizade var.

98. Bölüm - Arnavutköy

Arnavutköy’de gittikleri; çilek tarlaları, Hudson İstanbul, Köfteci Ali Baba, Cutie Cake Co. ve Chef Meyhane’de ziyafet sofralarının tam ortasına düşen ikili sizi de bu özel anlara tanıklık etmeye davet ediyor.

97. Bölüm - Kuzguncuk

Mahallenin sakini gibi Kuzguncuk sokaklarına sızan ve yeme içmeye dair neresi varsa tek tek gezen Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, Pulat Çiftliği, Metet Közde Döner, Manolya Pastaneleri, Corvino Kuzguncuk ve İsmet Baba Restaurant’ta yemeğin tadına doyasıya varıyorlar.

96. Bölüm - Yeniköy

Boğazın güzel semti Yeniköy’deki damakları çatlatan adresler arasında; Yeniköy Emek Cafe, La Boom Emirgan, Araka, Emek Mantı Evi ve Azur Restoran yer alıyor.

95. Bölüm - Yörük, Fransız, İsviçre ve İtalyan Mutfakları

Yörük, Fransız, İsviçre ve İtalyan mutfaklarının en leziz yemeklerini yiyerek semt semt gezen Yaşin ve Hünal’ın bu haftaki yeme içme adresleri arasında; Alaf Kuruçeşme, Batard İstanbul, Chalet Restaurant Swissotel The Boshphorus ve Galvin Ristorante yer alıyor.

94. Bölüm - Kapalıçarşı

Kültürel mirasın arasında bulunan ve Türk Mutfağı’nın en güzel yemeklerini lezzetli bir şekilde hazırlayan yeme - içme adreslerimiz arasında bu hafta; Dönerci Şahin Usta, Havuzlu Restaurant, Tarihi Subaşı Lokantası, Köfteci Mustafa, Şark Kahvesi ve Pandeli Lokantası var.

93. Bölüm - Tiran

Bu küçük Balkan şehrinden umduklarını fazlasıyla bulan gurmelerimizin bu seferki adresleri, Restorant Reka, Piceri Pavarotti, Salt Restorant, Oda Restorant...

92. Bölüm - Arnavutluk

Bu yüzden de Yaşin ve Hünal’ın bu hafta Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yaptıkları gezide; Te Met Kodra, Restorant Sofra E Ariut, Reka Pasticeri ve Mullixhiu’da sofralarda olan köfteden elbasan tavaya, bozadan nefis trileçeye, zengin Arnavut mutfağı menüleri ağızların suyunu akıttı.

91. Bölüm - Galata

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal; Federal Coffee Company, Tarihi Bankalar Lokantası, Neolokal ve Sahrap Pera Restaurant’ta gezinin hakkını fazlasıyla veriyorlar.

90. Bölüm - İzmir

Her yerinden damla damla lezzet akan bu yemek şöleninde; kardeşler büfe sandviççi, Karşıyaka Yelken Restaurant, Dürüm Üstadı, Reyhan Pastanesi ve Tok Bbq’de yenilen efsane yemekler, Yaşin ve Hünal kadar sizin de ağzınızın suyunu akıtacak.

89. Bölüm - Kuşadası

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden olan Kuşadası’nda; Tarihi Çınaraltı Restaurant, Değirmen Çiftlik Kuşadası, Şef Restaurant Kuşadası, Kuşadası Zeytin Festivali ve Efes Selçuk Köftecisi’nde muhteşem ötesi yemeklerle hem göze hem de mideye hitap ediyorlar.

88. Bölüm - Doha

Bu bölümde de lezzetli yemeklerden oluşan sofralar gezinin başrolünde yer alırken, gurmelerimiz Yaşin ve Hünal da yemek yemenin hakkını vererek performanslarıyla büyük alkış topladılar. 2. Doha yemek gezisinde gidilen; Mamig Restaurant, Zengo Restaurant, Spice Market Doha ve Shanghai Club...

87. Bölüm - Doha

Doha’daki en iyi restoranların izini süren Yaşin ve Hünal; Idam By Alain Ducasse, Nobu Doha, Al Enna Restaurant ve Toro Toro Doha’da çeşitli dünya mutfaklarının en nadide yemeklerini kendi usullerince silip süpürecekler.

86. Bölüm - İzmir

Gurmelerimizin yeni yerler, yeni tatlar keşfettiği bu çok özel gezi ve yaşanan keyifli anlar ekranlara geliyor.

85. Bölüm - Adana

Ama bu sefer öyle bir çıkarıyorlar ki damaklar çatlamakla kalmıyor, ortadan ikiye ayrılıyor. Gurmelerimizin Adana’da gittikleri; Adana Koço Ocakbaşı, Karaçizmeli Lahmacun & Etli Pide, Ağaçaltı Tatlıcısı, Börekçi Rıza, Ali Baba Kebapçı’da neler yaşanmış neler...

84. Bölüm - Adana

7/24 yemekle yaşayan bu şehirde gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal; Hamburgerci Mükerrem, Ciğerci Mahmut, Adana Lezzet Festivali, Kaburgacı Cabbar, Şırdancı Emin’de geleneksel Adana lezzetlerini silip süpürüyorlar.

83. Bölüm - Trabzon

Yağmur çamur dinlemeden Trabzon’u karış karış gezen Yaşin ve Hünal; Dam Balık, Doubletree by Hilton Hotel, Trabzon Visera Restaurant Terrace, Konakoğlu Lokantası, Rüştü’nün Fırını ve Akçaabat’taki Köfteci Ali’de efsanelere yaraşır sofralarda damaklarını çatlatacak derecede yiyorlar.

82. Bölüm - Çengelköy

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal Çengelköy’de; tarihi Has Fırın Ekmek, Çengelköy Börekçisi, Del Mare Restaurant, meşhur Köfteci Recep Usta, Çengelköy Kokoreççisi, Aşhana İspir Kuru Fasuyecisi’ne gidip damaklarına coşkulu anlar yaşatıyorlar.

81. Bölüm - Bolu

Gurmelerimiz bu gezide, Gazelle Restaurant, Müdür Restaurant, Kubbealtı Gözleme, Et Evi Bolu Çiftliği ve Mengen Cumhuriyet Şehir Parkı Çamlık Cafe’de usta aşçıların ellerinden çıkan, ağızların suyunu akıtan yemekleri yiyen Yaşin ve Hünal bakalım burada daha ne gibi sürprizlerle karşılaşacak.

80. Bölüm - Maslak

Çalışan nüfusun öğle aralarında Maslak’ta neler yediğini merak eden Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal burada; Gram, Burger Burrito, Maslak Pilavcısı, Markus Prime Ribs Society ve Pizza Napolist’e gidip zevkle, şevkle, iştahla yemek yiyecekler.

79. Bölüm - Yunanistan

Bu sefer de Gümülcine’nin tadına bakacak olan gurmelerimizin bu gezisi öyle böyle lezzetli değil! Börekçi Gürol, Trakya Aile Lokantası, Tatlıcı Nedim, King Food, Ta Aderfia Restaurant, Melissa Restaurant ve Çukur Kahve’de nefis anlar yaşayacaklar.

78. Bölüm - Dedeağaç

Türk Mutfağı’yla benzer özellikleri çok fazla olan Yunan Mutfağı’nı Nisiotiko Sea Food Restaurant, Gelateria Italos, To Spiti Tou Glykou, Kelari Pro, Bougatsa Marinos, Nea Klimataria ve Fleur De Lis Coffee Project’te keşfeden gurmelerimizin bu özel Dedeağaç gezisi ekranlara geliyor.

77. Bölüm - Alaçatı

Eğlenceli ve iştahlı gurmelerimiz; Sota Alaçatı, Kolburanos, İnsula Alaçatı, Yek Alaçatı, Dönerci Çetin ve Meyhane Şerefe’de dört başı mamur sofralarda damakları çatlatacaklar.

76. Bölüm - Alaçatı

Gurmelerimizin lezzet gezisine Sedirli Ev Alaçatı, Köşe Kahve, Alaçatı Ege Kumrum, Asma Yaprağı, Avrasya Lokantası ve Premier Solto Hotel By Corendon ortak oluyor. Yani anlayacağınız size bu bölümde de bol neşe, bol kahkaha ve çokça lezzetin garantisini veriyoruz.

58

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.