Görevimiz Yemek - 1.Sezon

Sonraki Bölüm

Görevimiz Yemek
Görevimiz Yemek - 1.Sezon

Görevimiz Yemek - 1.Sezon

Görevimiz Yemek

Uyarı
GİRİŞ YAP 30 GÜN ÜCRETSİZ İZLE
75. Bölüm - Bodrum

Ege’nin havası, suyu ve en önemlisi yemekleri gurmelerimizi derinden etkilemiş olacak ki bu haftaki yemek gezisi de Bodrum’da devam ediyor.

74. Bölüm - Bodrum

Yaz mevsiminin ilk kıpırtılarını hissettiğimiz şu günlerde gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal da yaza merhaba demeye Bodrum’a gittiler. Devamını oku La Pasion Restaurante Espanol’de ispanya mutfağı ile yemeğe başlayan Yaşin ve Hünal, Şirin Döner Bodrum’da sebzeli döner yediler. Kayserili Yeşim Hanım’ın Mutfağı’ndan sonra, ilk kez Sianji Wellbeing Resort’ta “raw food” denediler. Denizciler Derneği Cafe’de günün yorgunluğunu attılar.

73. Bölüm - Kastamonu

Kastamonu, gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal’ı bırakmadı ve yöresel lezzetlerden oluşan bir yemek turuyla damaklarını en doğru tabirle ortadan ikiye böldü. Devamını oku Yaşin ve Hünal, Kırcalar Kuyu Kebabı’nda saatlerce pişmiş yumuşacık etleri yerken birden kendilerini Bintelli Çekme Helva’nın kollarında buluverdiler. Eflanili Konağı iki gurmeye özel yemeklerini bir bir yedirirken Daday Etli Ekmek ve Pide Salonu geziye son lezzetli noktayı koydu.

72. Bölüm - Kastamonu

Görevimiz Yemek bu hafta Karadeniz’in havasına, suyuna, yemeklerine özlem duydu ve Kastamonu’ya geldi. Devamını oku Lezzeti on üzerinden on puan olan yemeklerle fazla iyi bir gezi geçiren gurmelerimiz bu şirin ve nefis şehirde; Tabakoğlu Pastırma ve Sucuk, Kaya Pide & Kebap, Tabakoğlu Fırın, Tiritçi Bülent, Naila Döner ve İksirli Çiflik’te unutulmaz anlar yaşayıp damatları çatlatan yemekleri yediler.

71. Bölüm - Gaziantep

Görevimiz Yemek bu hafta da, yemek konusunda doktora yapmış ustaların şehri Gaziantep’te geziye devam ediyor. Devamını oku Gurmelerimiz bu leziz şehirde; Löküs Ciğer, Orkide Pastanesi, İmam Çağdaş Kebap ve Baklava Salonu, Akşam Simit Fırını ve Yesemek Restaurant’ta kahkeden ciğere, katmerden lahmacuna tam bir ziyafet yaşıyorlar.

70. Bölüm - Gaziantep

Gurmelerimiz öyle bir şehre gidiyor ki tüm dünyanın dilinde o kentin mutfağı var. Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal yemekleri dört bir yana ün salmış Gaziantep’teler. Devamını oku Beyrandan tutun şiiri yazılan baklavaya kadar neler var neler. Kebapçı Halil Usta, Tahmis Kahvesi, Koçak Baklava, MSM Mutfak Sanatları Merkezi, Kelebek Paça Beyran, Dürümcü Habeş’te Yaşin ve Hünal’la birlikte siz de kendinizden geçeceksiniz.

69. Bölüm - Reşitpaşa

İstanbul’da hala keşfedilmeyen yerlerin olduğunu farkeden Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu hafta Sarıyer’in Reşitpaşa Mahallesi’nde yemek gezisi yapmaya karar kıldılar. Devamını oku Son dönemde yeme konusunda yukarı çıkan bir ivmeyle göze çarpan Reşitpaşa’da; Havan’dan By Beff Gourmet, Starbucks, Mittag, Odun Pizza ve El Sabor Gastroteka’ya gidip yeni yerler keşfedip, nefis yemekler yiyorlar.

68. Bölüm - Kayseri

Görevimiz Yemek İç Anadolu gezisine bu hafta Kayseri’de devam ediyor. Gurmelerimizin pastırma, mantı cenneti bu şehirde damakları çatladı, mideleri bayram etti. Devamını oku Altınsaray Pöç & Kuzu Dolma Çemen’s Gurme, Hilton Kayseri’de deyim yerindeyse nefis bir ziyafet yaşadılar. Ayrıca yılkı atlarının yakından görülmesine, Anadolu’ya yolculuk fotoğraf turları ve Atçı Ali Dayı-Ali Kemer’in katkılarıyla harika bir gezi ekranlara geliyor.

67. Bölüm - Kapadokya

Bu hafta Görevimiz Yemek hem göze hem damağa hitap ediyor. Gurmelerimiz eşsiz manzaraların olduğu Nevşehir, Kapadokya'da. Devamını oku Bu gezide damakları ortadan ikiye bölecek yerler; Ustaeller Döner Salonu, Museum Hotel, Dibek Restaurant, Turbo Pide & Tava Salonu, Lil'a Restaurant Kapadokya.

66. Bölüm - Ordu

Görevimiz Yemek bu hafta size Türkiye’nin kuzeyinden, küçük ama şirin şehri Ordu’dan sesleniyor. Devamını oku Yaşin ve Hünal; Radisson Blu Hotel’de yöresel yemekler, Uzun Saçlı’nın Yeri’nde eski usulle demlenen çay, Saklıbahçe Restaurant’ta köfte, Vonalı Celal Usta’da taze Karadeniz balığı, Aktaşlar Restaurant’ta Ordu pidesi ve Kahraman Tost’ta lezzeti de kendisi de dev tostları afiyetle yiyip içtiler.

65. Bölüm - Yeşilköy

Görevimiz Yemek İstanbul’un en eski mahallelerinden olan Yeşilköy’de. Bu deniz kenarındaki şirin mahalle yeme-içme açısından oldukça cömert. Devamını oku Gurmelerimiz Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu gezide; Şefo Mantı, İhtiyar Balıkçı Restaurant, Yeşilköy Roma Dondurmacısı, Dilim Pizza ve Gelik Restaurantları’nda ziyafet üstüne ziyafet yapıyorlar.

64. Bölüm - Tuzla

Görevimiz Yemek’te gurmelerimiz sizi Tuzla’da aklınızın ucundan geçmeyecek kadar lezzetli bir yemek gezisine davet ediyor. Devamını oku Sürprizlerle dolu tuzla keşfinde Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal; Merkez Lokantası İçmeler, Tatlı Konyalılar Etli Ekmek Fırın Kebap, Meraklı Köfteci, Sandzak Balkan Mutfağı ve Has Fırın’a gidip keyifli zamanlar geçiriyorlar.

63. Bölüm - Dünya Mutfağı

Görevimiz Yemek’in bu haftaki hedefinde lezzetli bir dünya turu yapmak var! İstanbul’da bulunan farklı ülkelerin mutfak kültürlerini tanıtan restoranları geziyoruz. Devamını oku Azeri mutfağı için Zeferan Restaurant, İran’ın mutfağını görmek için Asuman İran Restoranı, Rus yemekleri için Ayaspaşa Rus Lokantası ve Kore mutfağı için ise Çam Süt Mangal Restaurant’ta muhteşem bir gezi gerçekleşiren gurmelerimiz, bu çeşitliliği aynı anda tatmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

62. Bölüm - Başakşehir

Görevimiz yemek yine lezzet patlaması yaşayacağınız bir programla ekranlara geliyor.Gurmelerimiz bu hafta İstanbul’un son dönemlerde gelişmekte olan ilçesi Başakşehir’de. Devamını oku Tahmin bile edilemeyecek kadar güzel yemekler yiyen Yaşin ve Hünal; Kömür Türk Mutfağı, Ercan Steakhouse & Barbeque, Kuzubeyi Kuzu Çevirme, Mirbey Börek ve Lezzet-i Şark Antep Sofrası’na giderek Başakşehir’i silip süpürüyorlar.

61. Bölüm - Şanlıurfa

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal Şanlıurfa’ya doyamadılar, bu hafta da bu lezzetli şehri tarumar etmeye devam ediyorlar. Devamını oku Urfa’nın neresine giderseniz gidin tatları damakta kalacak yemekler için iki dostun gittikleri yerler; Bayram Lokantası Şükrü Usta, Uğur Lokantası Sofi Usta’nın Yeri, Hamarat Eller Çarşısı, Pirzolog ve Cevahir Han Restaurant.Tam bir ziyafet çeken Yaşin ve Hünal’ın yemek gezisi ekranlara geliyor.

60. Bölüm - Şanlıurfa

Görevimiz Yemek bu hafta mutfağının lezzetiyle arşa ulaşan bir şehir olan Şanlıurfa’da. Devamını oku Bu güzel şehrinde; Kahkey Ciğer Salonu’nda ciğerle kahvaltı, üzerine de Cevahir Han Restaurant’ta başka bir kahvaltıyla geziyi başlattılar. Ardından Miroğlu Kadayıf & Dondurma’da billuriyeyi afiyetle yediler. Son olarak Nevali Hotel’de Urfa’ya yakışır bir sofrada unutulmaz bir final yaptılar.

59. Bölüm - İstanbul

Görevimiz Yemek’in sevilen gurmeleri Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, kulaklarına fısıldanan lezzet noktalarını keşfetmek için İstanbul’u abluka altına aldılar. Devamını oku Yaşin ve Hünal bu haftaki yemek gezisini, Tayland mutfağı Pera Thai, İtalyan Mutfağı’nın lezzetini aktaran Casa Di Pera, suşi cenneti Japon Mutfağı’nın temsilcilerinden Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi ve karışık baharat kokulu Hint Mutfağı’nı görmek için de Tandoori İstanbul’da gerçekleştirdi.

58. Bölüm - İzmir - Part 2

Tadına doyum olmayan Görevimiz Yemek, bu hafta da 2. İzmir çıkarmasıyla hafızalara en lezzetli yemeklerin görüntülerini kazıyacak. Devamını oku Tarihi Kemeraltı Börekçisi’nde başlayan gezi, Uğur Lokantası, meşhur Hisarönü Şambalicisi ve Tire Kebapçısı Ali Usta’yla devam etti. Ardından meşhur Söğüşçü’nün yolunu tutan Yaşin ve Hünal Adabeyi Balık Restaurant’ta final yaparak İzmir gezisini noktaladı.

57. Bölüm - İzmir - Part 1

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu hafta İzmir’de şölen kıvamında bir yemek turuna çıkıyorlar. Devamını oku Ege’nin incisinde ki yemek turu Alsancak Dostlar Fırını’nda Boyoz’la başladı. Sonrasında Altın Kapı Restaurant’ta iskender dönerin, Kumrucu Şevki’de kumrunun, Kokoreççi Asım Usta’da kokoreçin, Balmumu Dükkan Lokanta’da sakatatlı ziyafet sofrasının altından girip üstünden çıktılar.

56. Bölüm - Berlin

Bu haftaki programın kapsama alanında, yine Berlin’deki yemek sektörünün üst sıralarında bulunan mekanlar var.

55. Bölüm - Berlin

Gezgin gurmelerimiz bu hafta Türklerin ikinci vatanı Almanya'nın başkenti Berlin'de doyumsuz bir lezzet gezisine imza atacaklar. Devamını oku Gezi Mercan Restaurant’ta başlayıp Hasır Restaurants'ın dillere destan döneri ve kebaplarıyla devam ediyor. Ardından Taka Fish House'da yedikleri hamsi tava ve balık çeşitleriyle "yok artık!" dedirtip finalde Mustafa's Gemüse Kebap'ta sebzeli döneri yiyince kendilerinden geçiyorlar.

54. Bölüm - Elazığ

Konu yemek olunca herkes için akan sular durur. Türkiye’nin dört bir yanını adım adım dolaşmaya devam eden Yaşin ve Hünal bu hafta Elazığ’ı abluka altına aldı. Devamını oku Amcanın Yeri’nde ekmek arası köfteler, Kilis Kebap Salonu’nda çeşit çeşit kebaplar, lahmacunlar… deyim yerindeyse silip süpürdüler. Bu kadar değil elbet; Kapalıçarşı Pide Fırını’nda peynirli ekmek, Balakgazi Tesisleri’nde yöresel Elazığ yemekleri de gezi boyunca şahit olacaklarınız arasında.

53. Bölüm - İtalya

Görevimiz Yemek’in İtalya macerası bu hafta da lezzetle devam ediyor. Devamını oku Modena’yı altını üstüne getiren gurmelerimiz Generi Alimentari da Panino’da damakları fethedecek, Mazzetti L’originale’de balsamik yapımını öğrenecek ve Franceschetta58’de nefis bir final yapacaklar. Modena’nın büyülü atmosferinde gerçekleşecek bu ağız sulandıran tur ekranlara geliyor.

52. Bölüm - Malatya

Görevimiz Yemek bu hafta da Malatya’yı karış karış dolaşıp yiyecekler. Devamını oku Bu özel şehirde Özcan Et Lokantası’nda doğrama, tarihi Hacıbaba Sinan Et Lokantası’nda lokum gibi etler, Armağan Kayısı’da kayısı, Öz Güngör Kebap’ta zırh kebabı, Koyunoğlu Kurabiye’de un kurabiyesi, son olarak Hilton Teras Restauran’ta Malatya lezzetlerini hem yiyip hem öğrenecekler.

51. Bölüm - Ataşehir

Görevimiz Yemek bu hafta İstanbul’un son dönemlerde hızla gelişen semti Ataşehir’de bulunan lezzetlerin peşine düşüyor. Devamını oku Hatay Gurme’de kahvaltıyla başlayan gezi, Dedecan Ocakbaşı’nda devam ediyor. Gurmelerimiz Spring Street’te pizza çeşitlerini dilim dilim yiyip, Virginia Angus’ta hamburger ve antrikotu bir oturuşta silip süpürüyorlar. Son durağımız Fıstıkzade Ataşehir’de ise Antep baklavalarıyla finali yapıyorlar.

50. Bölüm - Parma

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal ile bu haftaki bölümde İtalyan rüzgarları esmeye devam ediyor. Devamını oku Leziz ötesi gezide; parmesanın yapılışına tanıklık ederken, İtalyan usulü nefis tostları yiyorlar. Deniz ürünleri restoranında farklı yemekleri tercih edip, sonrasında Ristorante La Forchetta da pizza ve risottoya hayran kalıyorlar. Son olarak kahve içerek finali yapıyorlar.

49. Bölüm - Bologna

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu haftaki bölümünde İtalya’nın Bologna şehrini keşfedip parça parça yemeye geldiler. Devamını oku Bu leziz ötesi gezide; Anna Maria Trattoria Restaurant’ta el yapımı makarnalar, Gamberini’de harikulade tatlılar, Simoni’de çeşit çeşit peynir ve sandviç, Oggi Gelato’da İtalyan dondurmaları ve Trattoria Pizzeria Belle Arti’de anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği pizzaları hakkını vererek yediler.

47. Bölüm - Ümraniye

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu haftaki bölümünde İstanbul’un Anadolu Yakası’nın en kalabalık semti Ümraniye’deler. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Sarıhan İşkembe, Kalbur Et Kebap, Karagöz Sofrası ve son olarak Oryapark'daki Pizza Lokal ve Yaşar Usta’nın sorbe ve dondurmalarını afiyetle yediler. Ümraniye’nin nefis lezzetleri ve yemek düşkünü gurmelerimizin gezisi ekranlara geliyor.

46. Bölüm - Selimiye

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu haftaki bölümünde Marmaris’in tatil beldelerinden olan Selimiye’yi keşfe çıkıyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Sardunya Restaurant & Otel, Kuzbuku Neighbours Restaurant, Octopus Restaurant, Mavi Pide ve Ella Yacht Club. Bu özel yerlerin nefis lezzetleri ve yemek düşkünü gurmelerimizin gezisi ekranlara geliyor.

45. Bölüm - Cihangir

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu haftaki bölümünde Cihangir semalarındalar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Savoy Pastanesi’nde başlayan gezi, Antre Gourmet Shop’ta devam etti. Daha sonra Jash İstanbul’un özel lezzetlerini yiyip oradan 100 yılı aşkın hizmet veren Asri Turşucusu’nu teftişe gittiler. Finalde ise Adana İl Sınırı’nda günü tamamladılar.

44. Bölüm - Tekirdağ

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu haftaki bölümde Tekirdağ'dalar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; köfte cenneti Tekirdağ’da düzenlenen lezzet şenliği kapsamında çeşit çeşit köfteleri silip süpüren gurmeler sonrasında, Şar Pastanesi, Latif Lokantası Çakıroğlu Peynir Helvaları’nın olağanüstü peynir helvası da midelerde yerini alanlar arasındaydı.

43. Bölüm - Edirne

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu hafta dümeni Trakya’ya doğru kırdılar ve Edirne’ye geldiler. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Köfteci Osman, Ciğerci Niyazi Usta, meşhur Hayrabolu tatlısı ve peynir helvası için Tatlı Konağı, sonrasında Tadımda Lokantası’na geçtiler güzel bir masada mis gibi ziyafet çektiler. Son olarak da Keçecizade’ de güzel bir final yaptılar.

42. Bölüm - Göcek

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu hafta Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek’te her zamanki gibi bol bol yiyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Daidala Balık Restoranı, Club Prive By Rixos Lounge, Göcek Sofra Ev Yemekleri, Ayran Kafe, Dursun Ustanın yeri ve finalde Güverte Restoran’da yedikleriyle tam ziyafet çekmiş oluyorlar.

41. Bölüm - Yenibosna

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu hafta İstanbul’un Yenibosna mahallesine çıkarma yapıyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; tarihi Osmanlı işkembe ve kelle paça, İkizler Kuru Keyfi’nde ispir fasulye, Sahra Erzurum cağ kebabı, köftede arşa çıkmış uzunköprülü köfteci Hüsmen Ağa ve son olarak Nalia Karadeniz Mutfağı’nda Karadeniz’in yöresel lezzetleriyle final yapıyorlar.

40. Bölüm - Büyükada

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu hafta İstanbullular için kaçış yeri olan Büyükada’ya çıkarma yapıyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Yalovalı Kardeşler Şarküteri’de patates kroket ve kadınbudu köfteyi tadıyorlar, Prinkipo İstikamet Fıstık Ahmet, Fıçı, Köfte Piyaz Büyükadalı, Dolci Pastanesi, Altan’ın Ciğeri ve Milto... Finali ise Büyükada Roma Dondurmacısı’nda yapıyorlar.

39. Bölüm - İstanbul

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal İstanbul'u arşınlıyor ve en iyi restoranlarını gezip, sanat eseri tadındaki lezzetlerini yiyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Şans Restaurant, dünyanın en iyileri listesine giren Mikla Restaurant, Mürver Restaurant, dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck'ın yaratıcısı olduğu Spago ve efsane boğaz görünümüne sahip Sunset Grill & Bar.

38. Bölüm - Cunda Adası

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın bu haftaki lezzet rotası Ayvalık’ın Cunda Adası’na gidiyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Cook Point’te gül mantısı ve daha fazlasını tadıp, meşhur taş kahve, ayna, lal Girit Mutfağı’nın meşhur yemeklerini keşfediyorlar. Bunun yanı sıra Bay Nihat Restoran, son olarak da lokma dökmede rekor kıran Lokma Saki’de finali yapıyorlar.

37. Bölüm - Ayvalık

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın bu hafta Balıkesir’in güzel ilçesi Ayvalık’a gidiyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Ayvalık tostunun mabedi Sultan Fast Food, Şeytanın Kahvesi, Paşa Çorba Salonu, Çamlık Dondurmacısı, Güler Tatlıhanesi ve en taze peynir, zeytin, zeytinyağının bulunduğu Sarıbaş tarım ve süt ürünleri. Gurmelerimizin muhteşem lezzet macerası ekrana geliyor.

36. Bölüm - Ege

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın bu bölümde sıcak diyarlara doğru yola çıkıyor ve lezzet turu için Ege’nin Kuzeyi’ne gidiyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Edremit’teki Cumhuriyet Lokantası, Kervan Kahvaltı Yemek Salonu, Oklavam Mantı Evi, Aşçı Bekir’in Lokantası ve Köfteci İsa… Günün finalini ise Ören Karakaş Otel’in güzel manzarasında yapan gurmelerimizin lezzet maceraları ekrana geliyor.

35. Bölüm - Urla

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın bu bölümde Urla Enginar Festivali'ne konuk oluyor ve Urla'nın muhteşem lezzetlerini keşfe çıkıyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin lezzet durakları ise şöyle; Ünal Kardeşler Katmer Salonu, Beğendik Abi Lokantası, Yengeç Restoran, Kokoreççi Onur, Şafak Lokantası, Ömre Bedel Ev Yemekleri ve eski Pazaryeri Dönercisi... Ege'nin incisi İzmir'in Urla ilçesinde muhteşem bir lezzet macerası ekrana geliyor.

34. Bölüm - Beşiktaş

Görevimiz Yemek'in rotası bu kez, İstanbul'un eğlence, ticaret ve yeme içme merkezi Beşiktaş'ta. Devamını oku Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın gastronomi durakları ise şöyle: Çarşı'nın efsanevi mekanlarından tarihi Karadeniz Dönercisi, Balkan Lokantası, lezzeti dükkanın kokusundan anlaşılan Soydan Turşuları, ince hamurdan ceviz mantısıyla ünlü Sinop Mantı...

33. Bölüm - Konya

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu bölümde gurmelerin favori şehri Konya'da. Güzel bir kahvaltıyla başlayan gurmelerimiz, Ali Baba'da nefis bir fırın kebabı yiyorlar. Devamını oku Ardından, Cemo'da etli ekmeğin, Mithat Tirit salonunda tiridin, Lokmahane'de geleneksel Konya yemeklerinin, Kadınlar Pazarı ve Gurme Park'ta ise peynirlerinin tadına bakıyorlar. Lezzetin peşinden giden müdavimi olduğu Görevimiz Yemek'teki bu lezzet şölenini kaçırmayın!

32. Bölüm - Beyoğlu

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal Görevimiz Yemek'in bu bölümünde Beyoğlu yemek kültürünün ayak üstü lezzetlerini keşfe çıkıyorlar. Devamını oku Kokoreç, ıslak hamburger, dilli kaşarlı tost gibi lezzetlerin yanı sıra, meşhur Beyoğlu Söğüş Kelle'de ekmek arası söğüş, Canım Ciğerim'de ciğer ve çöp şiş, tarihi Kalkanoğlu Pilavcı’sında kuru fasulye ile kavurmalı pilav tadan gurmelerimizin bu lezzet turunu kaçırmayın!

31. Bölüm - Çanakkale

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın Çanakkale'deki lezzet turu devam ediyor. Devamını oku Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu bölümde Fabrika Kahvaltı Evi'ni, Gelin Görümce Esnaf Lokantası'nı, Tatlan Helva Fabrikası'nı, Bayramiç Hacı Kayyum Yeşil Park Restaurant'ı, Kadir Usta Peynir Helvacısı'nı ve Yalova Restaurant'ı ziyaret ediyor ve özgün lezzetleri keşfe çıkıyorlar.

30. Bölüm - Çanakkale

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu hafta mavi ve yeşilin buluşma noktası Çanakkale'de. Devamını oku Gurmelerimizin, destanlar yazılan Çanakkale'deki keşif noktaları ise şöyle: el açmasıyla ünlü börekçisi, Düzenli Börek Evi, Biga'da yunus kuzu oğlak çevirme ve Köfteci Arif, nohut kahvesiyle ünlü Cemil Usta'nın yeri, deniz mahsülleriyle ünlü Hayati Şef... Çanakkale'deki lezzet şölenini kaçırmayın!

29. Bölüm - Mardin

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu bölümde medeniyetler beşiği Mardin'de. Devamını oku Güne Darülzarafan Manastırı'nda kahvaltıyla başlayan Yaşin ve Hünal, Mardin mutfağında önemli bir yere sahip olan bulguru keşfe çıkıyorlar ve Göllü Köyü'nde özel bir bulgur çeşidinden yapılan yapılan kuzu etli pilav tadıyorlar. Mardin'in geleneksel zengin mutfak kültürü bu bölümde ekrana geliyor.

28. Bölüm - Sarıyer

İstanbul'da muhteşem bir lezzet macerasına hazır olun! Gezgin gurme Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu bölümde, İstanbul'un kıyı semti Sarıyer'i keşfe çıkıyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin Sarıyer'deki durakları ise şöyle; Asmaaltı Kahvaltı Ve Balık Evi'nde pişili geleneksel kahvaltı,tarihi Sarıyer Börekçisi'nde karışık börek, Pideban'da döner, tarihi Sarıyer Muhallebicisi'nde kazandibi ve su muhallebisi, Anzer Sofrası'nda ise en ünlü Karadeniz yemekleri...

27. Bölüm - Mersin

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu bölümde, tarihi bir liman kenti olan, Akdeniz'in incisi Mersin'deler. Devamını oku Gezgin-gurmelerimizin Mersin'deki durakları ise şöyle: Memoş Usta'da tantuni, Dondurmacı Halil'de cezerye, Kerebiççi Oğuz'un dükkanında kerebiç tatlısı, balık ve sakatatçılar pazarında kokoreç, Künefeci Emin Usta'da Mersin usulü künefe ve Şef Cihan Küçükçavdar'ın hazırladığı Lübnan mezeleri...

26. Bölüm - Moda

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, bu hafta İstanbul’un tarihi semtlerinden Kadıköy Moda’da gurme tatların peşine düşüyorlar. Devamını oku Önce Çay Tarlası’na uğruyor ve güne mıhlama ve menemenle başlıyorlar. Sonrasında Pişi’ye giden iki ünlü gurme, ardından Basta’da kaburga etinden dürüm, Mini Eatary’de acılı mini hamburger, Tahin’de humus, Asuman’da çilekli çikolata kavanozu Asuman ve Aida’da dana yanağın tadına bakıyorlar.

25. Bölüm - Hatay

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın Hatay'daki lezzet turu devam ediyor. Devamını oku Gurmelerimiz bu kez Hatay'da Leban Restaurant'ta çiğ köfte ve çeşitli mezeler, İsa Usta Fırını’nda rezene ve çörek otuyla yapılan külçe böreği, tarihi Bizim Künefeci'de Hatay usulü künefe, Humusçu İbrahim Usta'da geleneksel usulde yapılan humusun tadına bakıyorlar.

24. Bölüm - Hatay

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal lezzetin başkenti Hatay’da… Devamını oku Antakya Kahvaltı Evi’nde başlayan Hatay turu, haşhaş kebabından kıymalı çiğ köfteye kadar pek çok lezzeti buluşturan Konak Restaurant’da devam ediyor. Hatay’ın ünlü dönercisi olan Abdo Döner’de soslu Hatay döneri tadan gurmelerimiz, Çınaraltı’ndaki Yusuf Usta’nın ellerinden künefe yiyorlar.

23. Bölüm - Karaköy

İki ünlü gezgin ve gurme Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın rotası bu kez İstanbul'un ticaret ve gastronomi merkezi Karaköy! Devamını oku Güne Dem Çay Evi’nde üç farklı çeşit çay tadarak başlayan gezginler ünlü şef ve işletmeci Arda Türkmen’in mekanı olan Mükellef’te çok farklı yorumlarla hazırlanan meze ve sakatat çeşitlerini tadıyorlar. Gurmelerimizin daha sonraki durakları Karaköy Çorbacısı, Nato Esnaf Lokantası ve Burger Lab...

22. Bölüm - Eskişehir

İki ünlü gurme ve gezgin Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal'ın Eskişehir'de lezzet turu devam ediyor. Devamını oku Yaşin ve Hünal, Eskişehir'de bu kez tarihi Odun Pazarı Fırını’nın haşhaşlı ekmeğinin, Köfteci Ahmet’in meşhur köftesinin, Trakya Lokantası'nın et haşlama ve güvecinin, Şerbet Evi’nin geleneksel Osmanlı şerbetlerinin ve tanınmış Helvacı’nın en sevilen helva çeşitlerinin tadına bakıyorlar.

21. Bölüm - Eskişehir

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu hafta Anadolu’nun en modern kentlerinden biri olan Eskişehir’in lezzetlerini keşfe çıkıyor. Devamını oku Kırım çiğbörek, Karakedi Bozacısı, Trakya Lokantası ve Mazlumlar Muhallebicisi iki gezginin Eskişehir’de uğradığı mekanlardan sadece birkaçı… Bozkırın muhteşem tatlarını öğrenmek istiyorsanız ekran başına!

20. Bölüm - New York

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu bölümde evlerinden 9000 km uzakta, ABD’nin ve dünyanın cazibe merkezi New York’talar. Devamını oku Central Park’ta güne başlayan gurmelerimizin kahvaltısı Alman mutfağından Amerikalılara geçmiş olan hot dog oluyor. Yaşin ile Hünal sokak lezzetlerini denedikten sonra ünlü Katz’s Şarküteri’de pastırmalı bir sandviçi paylaşıyorlar. Gurmelerimiz, ünlü Xian'a ve Dominique Ansel Bakery’e de gidiyorlar.

19. Bölüm - Kemerburgaz

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın rotası bu kez Kemerburgaz! Lezzet keşfine,meşhur Kemer Börekçisi’nde başlayan gurmelerimiz, tarihi Köşk Kahve'de Türk kahvesi içiyorlar. Devamını oku Turşucu Hacı Salih Demir’de karışık turşu yiyerek turşu suyu içtikten sonra gurmelerimizin yolu bu kez, ünü İstanbul dışına taşan Kardeşler Lokantası’na düşüyor. Bölge esnafıyla sohbet ederek geziye devam eden gurmelerin, son durağı ise çiçek yoğurt ve süt ürünleri.

18. Bölüm - Bursa

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal'ın Bursa macerası devam ediyor.Güne, Cumalıkazık'ta kahvaltı ile başlayan gurmelerimiz,Lalezar Türk Mutfağı’nda tencere yemeklerini tadıyor. Devamını oku 3 Köfte adlı küçük dükkanda köfte ve tatlı yiyen Yaşin ile Hünal, Bursa’nın tarihi han ve çarşılarını da geziyorlar. Hünal’ın çocukluk anılarının da bir parçası olan Yeşil Bursa’da son olarak İskender İskenderoğlu’nda Bursa kebabı yiyen gurmelerimiz, bu güzel kente veda ediyorlar.

17. Bölüm - Bursa

Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal bu bölümde Bursa'da. Devamını oku Tarihi Yaşayanlar Börekçisi’nde güne başlayan gurmelerimiz, daha sonra Uludağ Kebapçısı’nda lezzetli birer döner kebap yiyorlar.Kardelen kestane şekeri mağazasında çeşitli kestane şekerlerinin tadına bakan gurmelerimiz Acı Dayı Cantık Pide’de enfes kıymalı pideleri yedikten sonra tarihi İdris Pideli Köfte’ye de uğruyorlar.

16. Bölüm - Bosna Hersek

Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal’ın,Bosna Hersek’teki lezzet turu devam ediyor. Devamını oku Büyük bir şarküteride güne başlayan gurmeler Pekara İmaret’te “kıfle” denilen çörekleri tadıyorlar.Mostar yolu üzerindeki Zdrava Voda adlı restoranda kuzu çevirme ziyafeti çeken Yaşin ve Hünal'ın bir sonraki adresi Şadırvan Restauant! Gurmelerimizin, buradaki tercihleri ise; bir Osmanlı yemeği olan Begova (bey) çorbası ve kaymaklı “çevapi”.

15. Bölüm - Bosna-Hersek

Farklı tatların peşine düşen Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, bu kez Bosna Hersek’in başkenti Saray Bosna’da. Gurmelerimizin ilk durağı kahvaltı için, Buregdzinica. Devamını oku Gurmelerimiz, sacda pişen Boşnak böreklerinin ardından, Hadzibajriç Restaurant’ta işkembe ve bir tür mantı olan klepenin tadına bakıyorlar. Eski gol kralı Tarık Hodziç’in açtığı köfteciye de uğrayan gezginlerimizin, son durağı ise, Restaurant Brajloviç'te lezzetli karışık ızgaralar...

14. Bölüm - Ermenistan

Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal'ın Ermenistan turu devam ediyor. Gurmelerimiz, Ermeni ve Türk mutfağından karma bir kahvaltıyla güne başlıyor. Devamını oku Gurmelerimizin öğle yemeği için tercihleri ise, Saloon Restaurant'daki nar soslu dana pirzola oluyor. Artushi Mot'ta tavuklu keşkek ve leziz sini mantısı yiyen iki gezgin, Ermeni mutfağının vazgeçilmezi olan "haş" adlı paça çorbasına tam not veriyor. Gurmelerimizin buradaki son durağı ise The Club.

13. Bölüm - Ermenistan

İki ünlü gurme ve gezgin Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal'ın yolu bu kez komşu topraklara, Ermenistan'a uzanıyor ve iki gezgin Erivan'da yerel lezzetleri keşfe çıkıyor. Devamını oku Peraşki, sucuk ve basturma ile edilen kahvaltının ardından, ayva ve pirinçle yapılan “kapama”, bir tür ciğer yahnisi olan “dijvijik” ve “burgurlu yaprak sarma” da gurmelerimizin keşfettiği lezzetler arasında.Yaşin ve Hünal, kuru gıdadan turşuya pek çok ürünü satıldığı ünlü pazarı da geziyorlar...

12. Bölüm - Antalya

Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal, Antalya’daki lezzet turuna,Paçacı Şaban’ın 12 saat kömür ateşinde pişen paça çorbasıyla başlıyor. Devamını oku Gurmelerimizin sonraki durakları ise Türkiye’nin en iddialı döner kebabını yapan Dönerci Hakkı Baba ve Dondurmacı Yaşar’ın dükkanı oluyor. Ardından, gurmelerimiz soluğu eski bir aile işletmesi olan Hasan Antalya’da alıyor. Son durakları ise Yenigün Reçelleri’nin fabrika satış mağazası ve Arma Balık.

11. Bölüm - Antalya

Gurme ve gezgin iki eski dost Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal'ın rotası bu kez Antalya! Gurmelerimiz, güne Antalya'nın sembolü olan portakal suyuyla güne başlıyorlar. Devamını oku Ardından Börekçi Tevfik’in enfes böreklerini yiyerek yola devam ediyorlar. Tura, Piyazcı Sami'de devam eden gezginlerimizin bir sonraki durağı ise Mustafa Usta’nın yöresel bir çörek olan “bağaca” imal ettiği fırını oluyor. Antalya’daki son durak ise Antalya’nın en ünlü restoranlarından 7 Mehmet...

10. Bölüm - Kadıköy

Gurme ve gezgin, Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal bu bölümde “açken maç izlenmez!” diyor ve maça gitmeden önce futbolun kalbi olan Kadıköy’de yenebilecek lezzetleri keşfediyorlar. Devamını oku Lezzet turuna Menemenci Cemal Usta’nın tereyağlı menemeni yiyerek başlayan gurmelerimizin ikinci durağı Borsam Taşfırın Lahmacun...Maç öncesi sokak lezzetlerini tercih eden gurmelerimizin sonraki durakları ise; Reks Kokoreç,Rüştiye Köfte, Ciğerci Hulusi ve Elazığ’lı Çiğ Köfteci Gakkoş Usta...

9. Bölüm - Şile

Gurme ve gezgin Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal, bu kez İstanbul’a 70 km mesafedeki şirin tatil yöresi Şile’nin lezzetlerini keşfe çıkıyor ve bu bölümde sürpriz bir konuk da var! Devamını oku Güne doğal tarım ürünleri ile başlayan gurmelerimiz, eski Ağva yolundaki Boşnak köyünde nefis hamur işlerini tadıp, deniz kıyısında balık yemek için Şile limanında bulunan Marin Balık'ı tercih ediyorlar. Çamlık Mercan Köşk Restaurant'ta enfes kaymaklı kara lahana sarmasının tadına bakıyorlar.

8. Bölüm - Balat

Gurme ve gezgin Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal’ın bu haftaki keşif noktası İstanbul’un tarih ve kültür merkezlerinden biri olan Balat! Devamını oku Forno’da ev yapımı lahmacun ve pidelerin tadına bakan gurmelerimiz, daha sonra Köfteci Arnavut'ta köfte ziyafeti çekiyorlar. Gurmelerimizin kahve molası için tercihleri ise Cumbalı Kahve ve Coffee Department. Gezginlerimiz Balat’taki lezzet turunu, Alibeyköy’deki Meşhur Tulumbacı'da tamamlıyor.

7. Bölüm - Adana

“Damak Tadı” ve “Seyahat” deyince akla gelen ilk isimlerden olan Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, bu hafta da lezzetin başkenti Adana’nın efsanevi tatlarını keşfe devam ediyorlar. Devamını oku Doyumsuz lezzetlerle Adana Yeşil Kapı Kebap, muzlu sütüyle ünlü Kazım Büfe, yöresel yemekleriyle Hiltonsa, kapısında kuyruklar oluşan Tatlıcı Gönül Kardeşler, parmakla gösterilen Ali Göde Şalgam, bici bici üstadı Abuzer Usta ve Adana’nın sembolü onbaşılar kebap gurmelerimizin durakları arasında…

6. Bölüm - Adana

İki ünlü gurme Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal,bu kez lezzetin başkenti Adana’yı keşfe çıkıyorlar. Devamını oku Gurmelerimizin ilk durakları, Börekçi Levent ve Ciğerci Kel Mahmut’un dükkanı...Bu enfes kahvaltıdan sonra, Adana’nın en ünlü kebapçılarından Kaburgacı Yaşar Usta’da nefis lezzetlerin tadına bakan Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, Adana Ulu Camii bahçesinde yaşlı ağaçların gölgesinde keyifle çaylarını yudumluyorlar.

5. Bölüm - Fatih

Gezi ve yemek meraklılarında bağımlılık yaratan program “Görevimiz Yemek” bu bölümde sizi İstanbul’un en eski semtlerinden Fatih’e götürüyor. Devamını oku Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, turlarına ünlü goralı sandviçleriyle başlıyorlar. Gezginlerimizin sonraki durakları ise Ersoy turşuları, Öz Kilis Lahmacun, şeref Büryan ve Unkapanı Pilavcısı… gezginlerimiz, günü tarihi Fatih Sarmacısı’nda, Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmezi; sarma ile tamamlıyorlar.

4. Bölüm - Harbiye

Dünya mutfağını merak edenler ekran başına! Görevimiz Yemek’te Mehmet Yaşin ve Teoman Hünal, Harbiye’de dünya mutfaklarını keşfediyorlar. Devamını oku Lezzetli Çin ve Uzak Doğu mutfağından başlayan gurmelerimiz, Dragon Restaurant’a, eşsiz Hint mutfağı için Dubb Indian Restaurant’a gidiyor. Geziye Fransız mutfağıyla devam eden gezginlerimiz, Akdeniz mutfağının en özel tatlarını La Petite Maison’da deneyimliyor ve günü borsa lokantasında tamamlıyor.

3. Bölüm - Beykoz

30 yıl içinde birlikte 4 kez dünya seyahati yapan eski dostlar Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal, bu bölümünde İstanbul’un akciğeri,Beykoz’u keşfe çıkıyor. Devamını oku Yeşille mavinin buluşma noktası Beykoz’da, tarihi Kök Kardeşler Lokantası’nda paça çorbasıyla güne başlayan gurmelerimiz ünlü “beykoz kebabı”yla keşfe devam ediyorlar. Yaşin ve Hünal’ın bu keşifteki tatlı tercihi ise 123 yıllık bir gelenekten yana; Sakkaflar tarihi meşhur kanlıca yoğurdu...

2. Bölüm - Ortaköy

“Görevimiz Yemek”in iki ünlü gurme ve gezgini Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal bu bölümde eski İstanbul’un gözde semtlerinden biri olan Ortaköy’ün lezzetlerini keşfe çıkıyor Devamını oku Ortaköy’de kumpirle güne başlayan gurmelerimiz, kömür ateşinde pişmiş kokoreç ve midye tavanın tadına baktıktan sonra soluğu Feriye Lokantası’nda alıyorlar. Aydın Şef’in iki gurme için tavsiyesi ise “bonfile” ve “kuzu incik” oluyor. “Görevimiz Yemek”i izlerken yine evde kalmak istemeyeceksiniz!

1. Bölüm - Eminönü

İki ünlü gurme ve gezgin Mehmet Yaşin ile Teoman Hünal, "Görevimiz Yemek"in ilk bölümünde tarihi yarımada Eminönü'nün muhteşem lezzetlerini keşfe çıkıyor. Devamını oku Yaşin ve Hünal'ın eminönü gezisinin önemli durakları arasında Hacı Bekir Lokumları, Sirkeci'deki meşhur Filibe Köftecisi, tarihi Hocapaşa Pidecisi, Hafız Mustafa Tatlıcısı ve tarihi Sirkeci Garı'ndaki Orient Express Restaurant bulunuyor.

69

İçeriği listele

İşleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti.